Veda

Dinosaurom musela byť taká zima, že dávalo zmysel, aby boli teplokrvní.

v skvelej forme , Neskôr sa u teropódov vyvinulo mnoho adaptácií na rôzne teploty.

Dinosaury boli kedysi považované za ektotermické alebo chladnokrvné, čo je myšlienka, ktorá dáva zmysel, pretože boli plazy. Hoci vedci už predtým objavili dôkazy o druhoch dinosaurov, ktoré boli teplokrvné, stále nie je známe, čo mohlo spustiť túto adaptáciu. Tím vedcov si teraz myslí, že dinosaury, ktoré už do určitej miery tolerovali chlad, vyvinuli endotermiu alebo teplokrvnosť ako adaptáciu na migráciu do oblastí s nižšími teplotami. Tiež si myslia, že objavili možný dôvod na trek.

Pomocou mezozoického fosílneho záznamu, evolučných stromov, klimatických modelov a geografie, ako aj s prihliadnutím na veľkú udalosť klimatickej zmeny spôsobenú globálnym otepľovaním, tím zistil, že teropódy (predátori a predkovia vtákov ako Velociraptor a T. rex) a orniti (ako napríklad Triceratops a Stegosaurus) sa mohli dostať do chladnejších oblastí počas staršej jury. Predpokladá sa, že nízke teploty boli vybrané pre druhy, ktoré boli čiastočne prispôsobené endotermii.

„Skoré útoky na pokojné miesta… [suggests] Včasné dosiahnutie homeotermickej (možno endotermickej) fyziológie [certain species]“To im umožnilo kolonizovať a prežiť v extrémnych zemepisných šírkach od raného obdobia Jury,“ uviedli vedci v správe. Štúdium Nedávno publikované v Current Biology.

horúce nehnuteľnosti

Počas druhohornej éry, ktorá trvala pred 230 až 66 miliónmi rokov, sa protodinosaury známe ako dinosauromorfy začali diverzifikovať v horúcom a suchom podnebí. V týchto oblastiach mali tendenciu žiť rané sauropódy, orniti a teropódy.

Sauropódy (ako Brontosaurus a Diplodocus) sa stali jedinou skupinou dinosaurov, ktorá prežila v horúčave – fosílne záznamy ukazujú, že sauropody mali tendenciu žiť v teplejších oblastiach, aj keď tam bolo menej potravy. To naznačuje potrebu slnečného svetla a tepla spojeného s ektotermou. Podľa jednej hypotézy mohli byť schopné prežiť v nízkych teplotách, ale neboli dostatočne prispôsobené na to, aby si to udržali po dlhú dobu.

Je tiež možné, že život v chladnejších oblastiach znamenal veľkú konkurenciu s inými typmi dinosaurov, keďže do týchto chladnejších oblastí sa sťahovali teropódy a orniti.

takmer apokalypsa

Okrem ekologických príležitostí, ktoré mohli dinosaury prilákať do chladnejších oblastí, je možné, že ich vyhnali z teplejších oblastí. Asi pred 183 miliónmi rokov bol uhlíkový cyklus narušený, pri masívnych sopečných erupciách sa uvoľnilo obrovské množstvo metánu, oxidu siričitého a ortuti. Život na Zemi musel bojovať s extrémnymi horúčavami, kyslými dažďami a lesnými požiarmi. skoré jurské jenkinsovo podujatieVýskumníci teraz veria, že tieto prerušenia posunuli teropódy a ornitské dinosaury smerom k chladnejšiemu podnebiu, pretože teploty v teplejších oblastiach stúpli nad optimálnu teplotu na ich prežitie.

Teropody a orniti, ktorí prežili dopad Jenkinsovej udalosti, mohli prejsť významnými adaptáciami na chladné podnebie; Mnoho dinosaurov z týchto skupín sa dnes považuje za operených. Perie by sa dalo použiť na zachytávanie aj uvoľňovanie tepla, čo umožnilo opereným dinosaurom regulovať teplotu tela v rozmanitejších klimatických podmienkach. Moderné vtáky používajú svoje perie rovnakým spôsobom.

Druhy dinosaurov s perím alebo špecializovanými štruktúrami, ktoré zlepšili tepelné hospodárenie, mohli byť homeotermické, čo znamená, že boli schopné udržiavať svoju telesnú teplotu metabolickou aktivitou alebo dokonca endotermické.

Okrem toho, že dinosaury migrovali do vyšších zemepisných šírok a prispôsobili sa nižším teplotám, mohla endotermia viesť k vzostupu nových druhov a línií dinosaurov. To mohlo prispieť k vzostupu Avialae, kladu, ktorý zahŕňa vtáky – jediné skutočné dinosaury, ktoré ešte žijú – a ktoré siahajú až k ich najstarším predkom.

,[Our findings] „Táto štúdia poskytuje nové informácie o pôvode vtáčej endotermie, čo naznačuje, že táto evolučná trajektória v rámci teropódov… pravdepodobne začala v najnovšej ranej jure,“ uviedli vedci v tom istom článku. Štúdium,

READ  Štúdia tvrdí, že Spinosaurus po večeri neplával

Toto je naozaj niečo na zamyslenie, keď najbližšie preletí vrabec.

Aktuálna biológia, 2024. DOI: 10.1016/j.cub.2024.04.051

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close