Svet

Dnešné hlavné správy: Okupované palestínske územie, Sudán, Sýria

Okupované palestínske územie

Námestník generálneho tajomníka pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths varoval, že Gaza spôsobuje katastrofu v oblasti verejného zdravia, pričom infekčné choroby sa rýchlo šíria v preplnených útulkoch. A Príspevok na sociálnych sieťachPán. Griffiths uviedol, že nemocnice takmer nefungujú a nedokážu ošetriť stovky ľudí zranených pokračujúcimi bojmi.

Keďže intenzívne izraelské bombardovanie pokračuje vo veľkej časti pásma Gazy, Svetová zdravotnícka organizácia správy 21 z 36 nemocníc v Gaze je nefunkčných. 13 nemocníc je funkčných len čiastočne, deväť na juhu. Hoci tieto nemocnice čelia kritickému nedostatku dodávok a paliva, fungujú na trojnásobok svojej kapacity. Na severe poskytujú štyri nemocnice pôrodnícke, úrazové a pohotovostné služby napriek nedostatku personálu a zdravotníckeho materiálu, ako aj paliva, jedla a pitnej vody.

Medzitým Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) južne od Wadi Gaza. Z 22 zdravotných stredísk, ktoré prevádzkuje Agentúra pre pomoc a prácu, stále funguje len osem. Takmer 100 lekárskych tímov UNRWA pokračuje v liečbe vnútorne vysídlených ľudí v útulkoch.

OCHA varuje Intenzita bojov v Gaze bráni súčasnému úsiliu o poskytovanie zdravotnej starostlivosti a inej pomoci na záchranu života civilistov. Neistota, zablokované cesty a nedostatok pohonných hmôt bránia humanitárnym operáciám s častým prerušením telekomunikácií.

Sudán

OCHA varuje, že šírenie konfliktu v Sudáne bráni snahám dostať sa k civilistom v núdzi, Počítajúc do toho Čerstvo vysídlený v dôsledku ťažkých bojov v štáte Aj Jazeera začiatkom tohto mesiaca.

Za posledné dva týždne utieklo z hlavného mesta štátu Wat Medhani a jeho okolia 300 000 ľudí. Keď prekračujú hranicu do Južného Sudánu, humanitárne organizácie poskytujú pomoc pri príchode do iných štátov vrátane Gedarefu, Kassala, Červeného mora, Sennaru a Bieleho Nílu. Existuje však naliehavá potreba dodatočných zdrojov vrátane prístrešia, jedla a iných základných zásob, pretože dostupné zásoby sú obmedzené, čo sťažuje schopnosť presúvať zásoby.

READ  V Hongkongu bol prvýkrát človek odsúdený na základe zákona o bezpečnosti

Od utorka do hlavného mesta štátu Červené more Port Sudan údajne dorazilo asi 4000 evakuovaných z Wat Medani, pričom v najbližších dňoch sa očakávajú ďalšie. Bolo identifikovaných deväť nových miest vysídlenia, väčšinou škôl.

V štáte Gedaref hľadalo útočisko v hostiteľských komunitách asi 15 000 ľudí. Humanitárni partneri tam zintenzívňujú úsilie pri poskytovaní potravín, vody, sanitárnych, hygienických a zdravotných podporných a ochranných služieb pre vysídlených ľudí.

V štáte Ghazsala asi 3 000 novo vysídlených ľudí zo štátu Aj Jazira dostalo potravinovú pomoc zo Svetového potravinového programu.

Sudán je pre humanitárnych pracovníkov jedným z najnáročnejších miest na svete. Odhaduje sa, že do roku 2024 bude potrebovať humanitárnu pomoc približne 25 miliónov ľudí, väčšina z nich v oblastiach sužovaných konfliktmi vrátane Chartúmu, Darfúru a Kordofánu – oblastí, ktoré sú pre humanitárne agentúry ťažko dostupné.

Sýria

OCHA je znepokojený dopadom prebiehajúcich bojov na severozápade a severovýchode Sýrie na civilistov. Obnovené boje v severnej Sýrii od konca augusta boli najvýznamnejšie od roku 2019, čo malo za následok stovky civilných obetí a desaťtisíce vysídlených ľudí.

V pondelok 25. decembra zahynulo najmenej šesť ľudí vrátane matky, otca a ich troch detí, keď ostreľovanie a nálety zasiahli obytné štvrte v Idlibe na severozápade Sýrie a západnom Aleppe. Podľa miestnych zdravotníckych predstaviteľov bolo zranených šesť ďalších civilistov vrátane troch detí žijúcich v dočasnom prístrešku v škole. Primárne zdravotné stredisko v Sarmine, ktoré prijalo vojnou zranených civilistov, utrpelo menšie škody pri ostreľovaní.

V ten istý deň zasiahli údery na severovýchode Sýrie niekoľko obytných oblastí a civilných zariadení v mestách Qamishli City, Tell Refaat, Alin Al-Arab a Al Hasakah a v guberniách Aleppo. Podľa miestnych zdrojov zahynulo najmenej 12 civilistov. V Ajn al-Arabe štrajky údajne poškodili zdravotnú kliniku.

Zdravotní partneri varujú, že túto zimu sú zdroje vyčerpané, pričom infekcie dýchacích ciest v severozápadnej Sýrii stúpli na najvyššiu úroveň za päť rokov, pričom obzvlášť zraniteľné sú deti mladšie ako päť rokov. OSN a humanitárni partneri naďalej podporujú civilistov a miestne zdravotnícke zariadenia, ale je naliehavo potrebná ďalšia podpora darcov. Do konca roku 2023 predstavuje ročný plán humanitárnej reakcie pre Sýriu len 36 percent FinancovanieBoli prijaté 2 miliardy dolárov z požadovaných 5,4 miliardy dolárov.

READ  Trump, ktorý znovu získal Senát, je stále mocnou silou v republikánskej politike

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close