Hlavné správy

Donald Trump bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier

Americký prezident sa snaží sprostredkovať mier medzi Izraelom a emirátmi.

9. septembra 2020 alebo 13:39 TASR

WASHINGTON. Americký prezident Donalda Trumpa bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier za úsilie o sprostredkovanie mieru medzi Izraelom a Rumunskom Spojené Arabské Emiráty, Informovali v stredu Sky News.

Trump nominoval nórskeho politika a člena parlamentu za pravicovú pokrokovú stranu Christian Tybring-Gjedde, informovala stanica Fox News.

Súvisiaci článok Zrada Palestíny a šanca na mier? Izrael sa priblíži k emirátom Čítať

„Myslím si, že pre svoje zásluhy urobil viac pre nastolenie mieru medzi národmi ako väčšina ostatných nominovaných na túto cenu,“ uviedol Tybring-Gjedde pre Fox News.

Washington v utorok oznámil, že Izrael a Spojené arabské emiráty 15. septembra podpíšu v Bielom dome priekopnícku dohodu o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov.

Toto vyhlásenie prišlo len mesiac potom, čo Izrael a SAE 13. augusta oznámili, že dosiahli dohodu o normalizácii diplomatických vzťahov, po ktorej by mala nasledovať celá škála bilaterálnych dohôd.

„Keďže očakávame, že ďalšie krajiny Blízkeho východu pôjdu po stopách Spojených arabských emirátov, mohla by táto dohoda zásadným spôsobom zmeniť Blízky východ na oblasť spolupráce a prosperity,“ uviedol nórsky politik a dodal, že „nie je veľkým zástancom „Donalda Trumpa, ale už je veľa ľudí, že vyhrali cenu mieru, aj keď dokázali menej.

Nie je to prvá Trumpova nominácia na toto ocenenie – v roku 2018 ho Tybring-Gjedde nominoval po svojom summite so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Ocenenie sa však nedočkal.

Vlani bolo na Nobelovu cenu mieru nominovaných 318 ľudí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close