Hlavné správy

Dvoch členov bunky IS s názvom The Beatles priviezli do USA z Iraku

Washington 7. októbra (TASR) – Dvaja militanti extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí sú obvinení z únosu, týrania a zabitia štyroch amerických občanov, boli v stredu premiestnení z Iraku do Spojených štátov. Mali by sa dostaviť pred súd v americkom štáte Virgínia v stredu, informovalo americké ministerstvo spravodlivosti.

Bývalí britskí občania El Shafee Elsheikh (32) a Alexanda Kotey (36) sú podľa agentúry AFP obvinení z účasti na vraždách amerických novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa a humanitárnych pracovníkov Petra Kassiga a Kayly Muellerovej.

Obaja muži sú obvinení z teroristických trestných činov vrátane zabitia britských a japonských občanov, uviedol námestník amerického ministra spravodlivosti pre národnú bezpečnosť John Demers.

Prezývku „The Beatles“ dostali väzni od teroristickej bunky pre výrazný britský prízvuk jej členov. Bunka bola neslávne známa tým, že vytvárala a zverejňovala videá, ako odsekávajú hlavy zajatcom.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo privítal presun týchto bývalých členov IS z Iraku, kde boli uväznení v útvare zadržiavania amerických síl, do USA. „USA sa nezastavia, kým títo údajní teroristi nebudú zodpovední za svoje zločiny a kým nebudú rodiny ich obetí postavené pred súd.“ povedal.

Británia zrušila občianstvo mužov už v roku 2018, ale ich presun do USA bol možný až potom, čo americkí predstavitelia ubezpečili Britániu, že nebude za nich požadovať trest smrti. Hrozí im však doživotné väzenie.

Británia v septembri predložila USA dôkazy proti dvojici mužov. Hovorca predsedu vlády Boris Johnson v stredu uviedol: „Chceme, aby sa v tomto prípade dosiahla spravodlivosť.“

Dvojicu zabezpečili v Sýrii kurdské sily podporované USA. Hlavný príslušník tejto jednotky bol zabitý pri raziách v Sýrii a štvrtý člen bol zajatý v Turecku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close