Ekonomika

ECB by mala naďalej zvyšovať sadzby, aby bojovala s infláciou, uviedli politici pre agentúru Reuters

© Reuters. Peter Kažimír, minister financií SR, sa 15. januára 2018 zúčastňuje Ázijského finančného fóra v Hong Kongu v Číne. REUTERS/Bobby Yip

(Reuters) – Európska centrálna banka by mala naďalej zvyšovať úrokové sadzby a uprednostňovať boj proti bolestivo vysokej inflácii, aj keď to stojí za rast, uviedli v piatok politici Európskej centrálnej banky.

ECB zvýšila sadzby o bezprecedentných 75 bázických bodov po štvrtkovom pohybe o 50 bázických bodov a prisľúbila ďalšie kroky v nasledujúcich mesiacoch, keďže inflácia v eurozóne dosiahla najvyššiu mieru za takmer polstoročie. .

„Inflácia je neprijateľne vysoká,“ povedal šéf centrálnej banky Slovenska Peter Kažimír. „Prioritou je teraz agresívne pokračovať v normalizácii menovej politiky.“

Prezident holandskej centrálnej banky Klaus Knott zopakoval jeho slová a povedal, že spomalenie rastu je nevyhnutným vedľajším účinkom tohto inflačného boja.

„Očakávame, že inflácia bude v nasledujúcich mesiacoch naďalej rásť, takže máme na tanieri len jeden problém: infláciu,“ povedal Nate v rozhovore pre holandskú rozhlasovú stanicu BNR. Znamená to mierne znížiť ekonomický rast, aby sa znížila inflácia.

Hoci ECB predpovedá, že rast bude v zimných mesiacoch stagnovať, prezidentka ECB Christine Lagardeová uznala, že viaceré riziká poklesu tohto výhľadu sa už naplnili, najmä strata prístupu k ruskému plynu, čo zvyšuje riziko priamej recesie.

Niektorí tvrdili, že súčasné zvyšovanie sadzieb je zbytočné, pretože inflačné šoky sú spôsobené vysokými cenami energií a centrálne banky sú proti šokom na strane ponuky bezmocné.

Zdá sa však, že prezident francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau spochybnil tento názor a tvrdil, že iba polovicu súčasnej inflácie spôsobili ceny potravín a energií a dodal, že rast cien sa teraz rozširuje a zasahuje všetky časti ekonomiky.

READ  Jill Biden sa tento týždeň stretáva s utečencami v Rumunsku a na Slovensku

Zdá sa však, že Villeroy tlačí späť proti očakávaniam ďalšieho mimoriadne veľkého zvýšenia sadzieb v októbri.

„Naše ruky sú úplne voľné. Nech nikto neháda, že toto je ďalšia úroveň škály – nevytvárame si nový ‚jumbo zvyk‘,“ povedal v prejave.

Lagardeová uviedla, že ECB bude trvať menej ako päť zasadnutí vrátane štvrtkového, kým dosiahne takzvanú neutrálnu sadzbu, pri ktorej rast ani nezvyšuje, ani neznižuje.

Tento časový rámec naznačuje nárast na každom stretnutí až do začiatku budúceho roka v súlade s očakávaniami trhu, až kým na jar budúceho roka neuvidíme vrchol cyklu.

Zatiaľ čo neutrálna sadzba zostáva neznáma, Villeroy v piatok zlepšil svoj názor a tvrdil, že je pod alebo blízko 2 %, čím zmenil svoj predchádzajúci odhad medzi 1 % a 2 %.

Knott zopakoval Villeroyov názor, že aj keď je stále možné väčšie zvýšenie sadzieb, ďalší pohyb o 75 bázických bodov by nebol opodstatnený napriek zhoršujúcemu sa inflačnému výhľadu.

„Ak sa bude obraz inflácie počas 6-týždňového obdobia naďalej zhoršovať, opäť urobíme silný krok. Nemusí to byť nevyhnutne 75 bázických bodov,“ povedal.

ECB označila júlový aj septembrový krok za „predzásobenie“ a Lagardeová uviedla, že 75 bázických bodov nie je normou, hoci podobný krok v októbri odmietla vylúčiť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close