Ekonomika

ECB Kindos hovorí, že zvyšovanie sadzieb bude pokračovať „podobným tempom“

(Bloomberg) – Viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guintos uviedol, že náklady na pôžičky sa zvýšia podobne ako pri nedávnom polbodovom pohybe, keď sa úrady snažia udržať na uzde rastúce ceny.

Najčítanejšie od Bloombergu

ECB bude zvyšovať úrokové sadzby, kým prognózy neukážu, že bezprecedentné cenové zisky v eurozóne sa vrátia k 2-percentnému cieľu, povedal Guintos na podujatí v Madride. Opatrenia, ktoré úrady doteraz prijali, sú podľa neho nedostatočné na dosiahnutie tohto cieľa.

„Mali by sa podniknúť ďalšie kroky na zvýšenie úrokových sadzieb podobným tempom ako pri minulom zvýšení o 50 bázických bodov,“ uviedol v pondelok Gintos.

Hoci politici minulý týždeň ponúkli menšie zvýšenie sadzieb ako predchádzajúce dva, uviedli, že inflácia zostáva vysoká a náklady na pôžičky stále rastú o viac ako 10 %. Jastrabí tón podnietil ekonómov a investorov, aby zvýšili svoje prognózy, ako ďaleko sa ECB posunie.

Ďalší dôkaz tvrdého postoja ECB sa objavil v pondelok, keď prezident litovskej centrálnej banky Gediminas Simkus povedal, že „nie je pochýb“, že na ďalšom zasadnutí sadzieb vo februári dôjde k ďalšiemu zvýšeniu o pol bodu.

„Vraciame sa len k neutrálnym sadzbám,“ povedal novinárom vo Vilniuse. „Doteraz sme boli na ústretovejšej menovej politike.“

Slovenský Peter Kažimír medzitým povedal, že sadzby sa budú musieť nielen posunúť na kľúčovú úroveň ekonomiky, ale musia tam zostať „dlhý čas“, aby dostali infláciu pod kontrolu.

„Dočasné ochladenie ekonomiky nemusí stačiť na upokojenie rastu cien a postupný návrat na želané úrovne,“ uviedol vo vyhlásení. „Pre nás to znamená zvýšenie základnej úrokovej sadzby výrazne nad dnešnú úroveň.“

Čísla z Nemecka tento názor podporili a naznačujú, že spomalenie najväčšej európskej ekonomiky môže byť miernejšie, než sa mnohí pred niekoľkými týždňami obávali. Miera obchodných očakávaní, ktorú v pondelok zverejnil Ifo, vzrástla už tretí mesiac po sebe.

READ  Top 20 krajín pre udržateľný cestovný ruch

–S pomocou Alexandra Webera.

(Aktualizácie s Kindos, inými predstaviteľmi ECB, začínajú v prvom stĺpci.)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close