Európska kvalifikácia: Trio Seal Euro 2024 Miesta | európske kvalifikácie

Šestnásť z 24 tímov súťažiacich vo finále budúcoročného leta UEFA EURO 2024 je už známych po tom, čo si Holandsko, Rumunsko a Švajčiarsko zabezpečili svoje miestenky ešte jedným sobotňajším zápasom.

UEFA.com zhŕňa zápas 9. zápasu v Nemecku na ceste do finále.

Holandsko 1-0 Írska republika

Jazda Wouda Wekhorsta v prvej polovici priniesla Holanďanom tri body, ktoré potrebovali na druhé miesto v skupine B. Zverenci Ronalda Koemana sa často snažili rozobrať pevnú zadnú líniu hostí, hoci si užívali územnú prevahu a boli veľmi blízko k zdvojnásobeniu svojho náskoku. Brankár Gavin Basunu predviedol niekoľko zákrokov, Dijjani napálil strelu Rangers na žrď. Wekhorstov zásah bol viac než dostatočný, pretože hostitelia s rešpektom oslavovali rezerváciu svojho miesta v preplnenej Johan Cruyff Arene.

Životne dôležité štatistiky: 104. vystúpenie Daleyho Blinda v Orangei ho vyrovnalo s Dirkom Kuytom o šiesteho najlepšieho hráča v krajine.

Švajčiarsko 1:1 Kosovo

Švajčiari Murata Yakina si zabezpečili postup do finále napriek tomu, že sa konali v Bazileji. Neskorý vyrovnávajúci gól kosovského náhradníka Muhameda Hyseniho, miernym zásahom kolmice z tesného uhla, krátko po prestávke zrušil hlavičku Rubena Vargasa zblízka. Vargas, ktorý v prvom polčase odmietol hosťujúci brankár Visar Begaj, rýchlo zareagoval po zablokovaní skorého pokusu Denisa Zakariu, aby skóroval v druhej kvalifikačnej jazde.

Životne dôležité štatistiky: Natty remizovala piatykrát v šiestich kvalifikáciách na Euro.

Izrael 1-2 Rumunsko

Rumunsko urobilo dosť na to, aby sa kvalifikovalo na EURO 2024, keď porazilo svojich súperov v maďarskom Felcsute. Eran Zahavi viedol Izrael dopredu o necelé dve minúty neskôr, keď Miguel Vitor kývol rohom jeho smerom. Rumunsko však rýchlo odpovedalo, George Puskas po brilantnom zásahu Denisa Dragusa prekonal brvno. Ioannis Hagi skóroval po hodine, keď zasiahol nízku strelu do dolného rohu, no neskoré vylúčenie Valentina Mihailu pripravilo napínavé finále.

READ  Golf Business News - Majstrovstvá Slovenska tímov PGA CPG kradli

Životne dôležité štatistiky: Zápas sa odohral 30 rokov po tom, čo Angel Iordanescu, otec súčasného rumunského trénera Eduarda, strelil gól, ktorým sa Rumunsko dostalo do finále majstrovstiev sveta 1994.

na inom mieste

• Lovro Major a Andrej Kramarič skórovali v rozmedzí deväť a pol minúty, keď Chorvátsko zdolalo Wales 2:0 v Lotyšsku. Vlastný gól zrušil úvodný gól Lucasa Gelarayana, keď Wales remizoval v Arménsku 1:1.
  • Už kvalifikované Francúzsko vytvorilo nový rekord kvalifikácie EURO výhrou 14:0 nad desaťčlenným Gibraltárom. Kapitán Kylian Mbappe strelil hetrik vrátane svojho tretieho zásahu z diaľky. Warren Zaire-Emery sa pri svojom debute v Les Bleus stal druhým najmladším strelcom tímu, Kingsley Coman a jeho náhradník Olivier Giroud strelili po dva góly.
  • Bielorusko zaznamenalo druhé víťazstvo v skupine I, keď v Budapešti porazilo spodnú časť Andorry 1:0 vďaka víťazovi z 83. minúty od náhradníka Denisa Lapteho.

Najdôležitejšie body: Dánsko 2:1 Slovinsko

Thomas Delaney sa vrátil do formy s víťazom druhého polčasu, keď si Dánsko zabezpečilo svoje miesto vo finále dominantným výkonom v Kodani. Domáci mali po celý čas navrch proti Slovinsku, ktoré začalo večer bodovo a Joachim Mehle v 26. minúte bol hodný ich vedenia. Eric Jansa čoskoro odpovedal priamym kopom, ktorý sa ukázal ako jediná strela Slovinska na bránu, ale hostia na Delaneyho nemali žiadnu odpoveď.

Životne dôležité štatistiky
: Ôsme víťazstvo Dánska v Euro kvalifikácii za sebou, kvalifikácia do ich desiateho finále.

Moldavsko 1-1 Albánsko

Hlavné body: Moldavsko 1-1 Albánsko

Albánsko získalo bod, ktorý potrebovalo na to, aby sa dostalo na svoje druhé EURO, no domáci ho v Kišiňove držali pod neustálym tlakom. Silvinhov tím bol vzadu neprekonaný, ale ťažil z chyby na hranici šestnástky, keď v 25. minúte pokojne zakončil z pokutového kopu Sokol Sigalleshi. Moldavsko sa však nikdy nevzdalo a zatlačilo Albánsko až do záverečného hvizdu, keď sa v 87. minúte Vladislav Baboklo vrhol na uvoľnenú loptu a vyrovnal.

: Albánsko neprehralo v šiestich zápasoch v skupine E (W4 D2), čím sa vyrovnalo jeho najdlhšej sérii bez prehry v kvalifikácii na EURO medzi októbrom 2011 a septembrom 2015.

Taliansko 5-2 Severné Macedónsko

Hlavné body: Taliansko 5-2 Severné Macedónsko

Azzurri potrebujú bod po plynulom útoku proti Ukrajine v pondelok v Ríme. Matteo Darmian prikývol v úvode 17. minúty, nízky trest Jorginha zneškodnil Stoll Dimitriwski a v záverečných ôsmich minútach prvého polčasu dvakrát udrel nebezpečný Federico Chiesa. Striedajúci Johnny Atanasov skóroval dvakrát, aby pripravil finále na tribúne, ale klinické úsilie Giacoma Raspatoriho so zostávajúcimi deviatimi minútami a Stephana El Shaarawyho v predĺžení zabezpečilo víťazstvo hostí.

Kľúčová štatistika: Taliansko skórovalo v 34 po sebe idúcich zápasoch Euro kvalifikácie od remízy 0:0 proti Severnému Írsku v roku 2010.

• Česko sa stretne v pondelok vo finále s Moldavskom po tom, čo Tomáš Suček zabezpečil v Poľsku remízu 1:1.
  • Harry Kane strelil svoj 25. gól v sezóne za klub a krajinu, keď Anglicko porazilo Maltu 2:0 a 14. víťazstvo za sebou si pripísalo v kvalifikácii na Euro.
  • San Maríno skórovalo vo svojej druhej kvalifikácii na Euro prvýkrát v histórii, ale Kazachstan bol v Astane príliš silný, keď pri víťazstve 3:1 dvakrát skóroval Islam Chesnokov.
  • Fínsko prekonalo trojzápasovú sériu prehier, keď porazilo Severného Írska 4:0 v Helsinkách, aby si udržalo nádej na tretie miesto v skupine H.