Technológie

Facebook môže v aplikácii predávať bez 30% poplatku pre Apple

Výnimka sa vzťahuje iba na funkciu pridanú sociálnou sieťou ako odpoveď na pandémiu.

Facebook získal u spoločnosti Apple výnimku, ktorú pôvodne odmietol známy kalifornský výrobca elektroniky. Sociálna sieť nebude musieť platiť 30% poplatok za transakcie, ktoré budú určené na podporu malých podnikateľov. Apple však odmietol vyhovieť ďalšej žiadosti o sociálnu sieť. Téma je oddaný web Informácie.

Výnimka je veľmi konkrétna a iba dočasná. Vďaka nej však Facebook nebude musieť spoločnosti Apple platiť 30% poplatok za určité transakcie v jeho aplikácii. Platí iba pre nákup vstupeniek na virtuálne udalosti. Táto vlastnosť pridal sociálnu sieť len nedávno. Predstavuje ju ako spôsob, ako môžu malé podniky a podniky postihnuté pandémiou koronavírusu vyrovnať stratu ziskov.

Spoločnosť Apple nebude tieto transakcie spoplatňovať až do konca tohto kalendárneho roka. Pre ďalšie mikrotransakcie v aplikácii Facebook sa však situácia nemení. Menovite sa spomínajú tvorcovia na platforme Facebook Gaming, v ktorej Apple tvrdí, že ich obchodná pandémia sa ich nedotkla.

Apple spočiatku výnimku popieral

Spomínanou funkciou Facebook potvrdil nezištné motívy otvoreným prísľubom, že z týchto nákupov nebude brať žiadny podiel. Preto, aby všetky peniaze mohli putovať do spoločnosti, ktorej používateľ za lístok zaplatí. S rovnakou požiadavkou sa obrátil na Apple a Google. Obe spoločnosti si tiež účtujú poplatky za transakcie s mobilnými aplikáciami, čo aj robia viacerým vývojárom sa to hneď nepáči.

Nielenže obe spoločnosti odmietli žiadosť o výnimku počas leta, dokonca to urobila aj spoločnosť Apple zablokovaná aktualizácia Facebooku, ktorá informovala používateľov Apple o 30% podiele spoločnosti Apple. Sociálna sieť preto musela informácie zo svojej aplikácie odstrániť. Téme sme sa venovali bližšie v samostatnom článku.

Messenger ani WhatsApp sa zatiaľ nestanú predvolenými aplikáciami

Facebook sa našťastie „pokúsil“ o Apple s ďalšou požiadavkou. Aktualizácia IOS 14 pre mobilné zariadenia predstavila novú funkciu, ktorá používateľom umožňuje meniť predvolené aplikácie.

Problém je v tom, že novinka sa týka iba aplikácií na prehliadanie webu a správu vašej e-mailovej schránky. V prípade máp, správ alebo iných funkcií telefónu však systém stále považuje za predvolenú aplikáciu iba softvér od spoločnosti Apple. Neumožňuje im to zmeniť sa.

Facebook tvrdí, že už roky žiada o možnosť zmeny predvolenej chatovacej aplikácie v iOS. Vždy však dostal zamietavé stanovisko. Niet sa čomu čudovať – ​​v prípade telefónov iPhone je skutočne dôležitá aplikácia News. Okrem tradičných správ SMS a MMS podporuje aj bezplatný chat známy ako iMessage, ktorý je medzi používateľmi zariadení Apple veľmi populárny. Predstavuje preto priamu konkurenciu pre komunikátory Facebook a WhatsApp na Facebooku.

Sociálna sieť preto využila príležitosť a vydala iOS 14. Opäť požiadala Apple, aby v tejto súvislosti znovu otvoril svoj operačný systém, ako to bolo v prípade e-mailových klientov a prehliadačov. Kalifornský výrobca to opäť odmietol.

Pre porovnanie, v prípade operačného systému Android je ako predvolená chatovacia aplikácia nastavený Facebook Messenger k dispozícii viac ako 4 roky. V praxi to funguje tak, že okrem správ z Facebooku má používateľ prístup aj k SMS správam v Messengeri. Sú farebne odlíšené, ale tiež podporujú displej v podobe hlavičiek čaty.

Tvrdia, že chcú chrániť používateľov

Stojí za zmienku, že spoločnosť Apple pôvodne obhájila svoje rozhodnutie sprístupniť iba zmenu e-mailovej aplikácie a prehliadača. Viceprezident spoločnosti Apple Craig Federighi je v rozhovore s youtuberom Marquesom Brownleeom vyjadrenýže je to z dôvodu obáv o bezpečnosť používateľov.

Spoločnosť chce mať kontrolu nad tým, že aplikácie sú naozaj také, za aké sa vydávajú. To znamená, že aplikácia zaujímajúca sa o funkciu predvoleného prehľadávača je skutočne plnohodnotným prehliadačom a nielen podvodom. Podľa Craiga Federighiho chce Apple tiež zabrániť tomu, aby príliš veľa možností prispôsobenia spôsobilo chaos v platforme.

READ  Zatúlaný - nulové interpunkčné znamienka - utečenec

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close