Veda

Farebná prstencová hmlovina žiari na nových webových obrázkoch

poznámka redaktora: Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a oveľa viac.CNN
,

Vesmírny teleskop Jamesa Webba odhalil nové farebné snímky ikonickej Prstencovej hmloviny.

Nové snímky zachytávajú zložité detaily planetárnej hmloviny, obrovského oblaku kozmického plynu a prachu, v ktorom sú uložené pozostatky umierajúcej hviezdy.

Obidva snímky vznikli pomocou prístrojov vesmírneho observatória v rôznych vlnových dĺžkach infračerveného svetla, ktoré je pre ľudské oko neviditeľné. Webb predtým zachytil inú perspektívu Prstencovej hmloviny, ako aj podobne vyzerajúcej Prstencovej hmloviny Južná.

Prsteňová hmlovina, ktorá je dlho obľúbená medzi astronómami, bola roky skúmaná kvôli jej pozorovaciemu potenciálu a prehľadu, ktorý môže poskytnúť o životoch hviezd. Nachádza sa v súhvezdí Lýra viac ako 2 000 svetelných rokov od Zeme, no pozorovatelia oblohy ho môžu vidieť pomocou ďalekohľadu za jasných letných večerov.

Planetárne hmloviny, ktoré napriek svojmu názvu nemajú nič spoločné s planétami, majú zvyčajne kruhovú štruktúru a boli tak pomenované, pretože spočiatku pripomínali disky, z ktorých planéty vznikajú, keď ich objavil francúzsky astronóm Charles Messier. Prvýkrát bola objavená v roku 1764.

Messier a astronóm Darkier de Pelepoix objavili Prstencovú hmlovinu v roku 1779.

Niektoré hmloviny sú hviezdne škôlky, kde sa rodia hviezdy. Prstencová hmlovina vznikla, keď umierajúca hviezda, nazývaná biely trpaslík, začala vyhadzovať svoje vonkajšie vrstvy do vesmíru a vytvárala tak žiariace prstence a oblaky plynu.

„Na rozlúčku teraz horúce jadro ionizuje alebo zahrieva vyvrhnutý plyn a hmlovina reaguje farebnou emisiou svetla,“ napísal v článku astronóm Roger Wesson z Cardiffskej univerzity. príspevok na blogu nasa O Webbových najnovších pozorovaniach o Prstencovej hmlovine. „Vynára sa otázka: ako sféroidná hviezda tvorí také zložité a jemné nesféroidné štruktúry?“

READ  Vedci tvrdia, že tieto záhadné diamanty prišli z vesmíru

Wesson a jeho medzinárodný tím s názvom ESSENcE, čo je skratka pre vyvinuté hviezdy a ich hmloviny v ére JWST, použili Webbovu Near-Infrared Camera and Mid-Infrared Instrument na získanie bezprecedentných detailov, ktoré im pomohli pochopiť, že môžu pomôcť vysvetliť, ako sa planetárne hmloviny časom vyvíjajú. . ,

„Jasná ikonická prstencová štruktúra hmloviny sa skladá z približne 20 000 jednotlivých zhlukov hustého molekulárneho vodíka, z ktorých každý je masívny ako Zem,“ napísal Wesson. Mimo prstenca sú výrazné zubaté útvary smerujúce preč od umierajúcej hviezdy, ktoré žiaria v infračervenom svetle, ale na predchádzajúcich snímkach z Hubbleovho vesmírneho teleskopu boli viditeľné len slabo.

Tím verí, že hroty pochádzajú z molekúl, ktoré sa vytvorili v hustom tieni prstenca.

Fotografie nasnímané stredným infračerveným prístrojom, tiež známym ako MIRI, poskytujú jasný a ostrý pohľad na zahmlené halo mimo prstenca.

Wesson napísal: „Prekvapivým odhalením bola prítomnosť desiatich pravidelne rozmiestnených, sústredných prvkov v tomto zahmlenom halo.“

Spočiatku si tím myslel, že pozorovaný oblúk vznikol, keď centrálna hviezda časom odhodila svoje vonkajšie vrstvy. Ale vďaka Webbovej citlivosti sa vedci teraz domnievajú, že za oblúky v halo môže byť niečo iné.

Wesson napísal: „Keď sa hviezda vyvinie do planetárnej hmloviny, neexistuje žiadny iný proces, o ktorom vieme, že by sa odohrával počas takého časového obdobia.“ „Namiesto toho tieto prstence naznačujú, že systém musí mať sprievodnú hviezdu, ktorá obieha približne v rovnakej vzdialenosti od centrálnej hviezdy ako Pluto od nášho Slnka. Keď umierajúca hviezda opúšťala atmosféru, spoločná hviezda tvarovala a tvarovala odtok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close