Veda

ISS sa práve vyhla „kúsku neznámeho vesmírneho odpadu“

Neznámy kúsok vesmírneho odpadu bol zistený v blízkosti Medzinárodnej vesmírnej stanice NASA povedal včera. Stanica v utorok večer vykonala „vyhýbací manéver“, aby unikla z trosiek a zvýšila tak svoju obežnú dráhu okolo Zeme. „Posádka nikdy nebola v žiadnom nebezpečenstve,“ NASA napísala v blogu príspevok.

Trysky na neosadenej nákladnej lodi Progress pripevnené k stanici boli podľa NASA použité na zvýšenie obežnej dráhy stanice. Počas manévru sa astronauti na palube stanice presunuli do ruského segmentu, aby boli bližšie k osobnej kozmickej lodi Sojuz. Po ukončení 150-sekundového manévru sa posádka vrátila k svojim bežným činnostiam.

Zatiaľ nie je jasné, o aké vesmírne trosky išlo, ale NASA uviedla, že riadiaci letov v Houstone objekt sledovali s pomocou amerického vesmírneho velenia. V jednej chvíli sa predpokladalo, že to bude do 1,39 kilometra (0,86 míle) od stanice.

ISS bola predtým zasiahnuté bitmi malého vesmírneho odpadu. Úspešne sa tiež vyhýba nebezpečnejším vesmírnym odpadom. V roku 2015 stanica upravila svoju obežnú dráhu na vyhnúť sa kúsku rakety Minotaur, ktorá vystrelila pred dvoma rokmi. V tom čase tiež používali na zvýšenie obežnej dráhy stanice trysky pripojenej kozmickej lode Progress.

Problém vesmírneho odpadu sa časom stal čoraz akútnejším. Na Twitteri šéf NASA Jim Bridenstine uviedol, že „trosky sa zhoršujú!“ a spomenula, že vesmírna stanica sa len v roku 2020 trikrát pohla s cieľom vyhnúť sa troskám.

Ako priestor bude viac preplnený, s niekoľkými obrovskými satelitnými konšteláciami, NASA sa naďalej obáva vesmírneho odpadu neporiadok nízkej obežnej dráhy Zeme. Ako ukázal včerajší blízky hovor, budúcnosť kde vesmírny odpad je možné opraviť (alebo uväznený) nemôže prísť dosť skoro.

READ  Salt Lake County hlási túto sezónu 5 úmrtí na chrípku, vrátane 2 detí

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close