Zábava

Filmový festival v Karlových Varoch oslavuje ďalšiu generáciu filmárov

Karlovy Vary Intli. Filmový festival sa pripravuje na nadchádzajúci ročník s „množstvom zaujímavých tém, rôznymi krajinami a množstvom režisérok,“ hovorí programátor Wojtych Kochrnik.

Témy „slabých rodinných väzieb a skúmania lásky poháňanej zložitými ženskými postavami“ sa objavia na poprednom mieste v mnohých filmoch festivalu, ako je napríklad nórsky „Loveable“, hovorí Kochrnik. Okrem toho sú tu niektoré dobové hry so súčasným nádychom, ako napríklad Panzo Margarity Cardosovej, Slávnosť Bruna Ankoviča o mladosti zvádzanej pravicovou ideológiou či Maďarská krajčírka Ivety Grobovej zo 40. rokov minulého storočia.

„V mnohých historických filmoch je jasný rozdiel medzi dobrom a zlom. Tu majú všetky postavy viacero vrstiev,“ hovorí o „Šatke“ Kočárník.

Český festival, ktorý sa otvára 28. júna, je otvorený pre filmárov z celého sveta a pred niekoľkými rokmi presunul svoje východné krídla do bočného panela Proxima, pričom dohliada na novú generáciu lokálnych režisérov. . Jedným z takýchto kormidelníkov je Adam Martinek, ktorý sa chystá debutovať s „Our Lovely Big Slaughter“.

„Svet čaká na tento film, ak to môžem trochu prehnať,“ hovorí Karel Ochs, umelecký riaditeľ KVIFF. „České filmy na veľkých festivaloch často nevidíte, dúfam, že sa to zmení, ale v tejto novej generácii som veľmi optimistický. Na rozdiel od niektorých starších kolegov pracujú sami. Chodia na festivaly, pozerajú filmy a chcú byť súčasťou väčšej filmárskej komunity.

Noví riaditelia podľa Kočárníka úspešne stavajú most medzi minulosťou a súčasnosťou.

„Martinkov film komunikuje s československou novou vlnou, svojím humorom a zmyslom pre humor. To mi pripomenulo [“Intimate Lighting” helmer] Na film Proxima bol nominovaný aj „absorpčný“ esejistický film Pauly Irynovovej „Lappily“ a režisérka filmu „Tiny Lights“ Peta Barganova, jedna z piatich kormidelníčok v súťažnom seriáli Krištáľový glóbus.

READ  Stredoeurópska rodinná dráma

„Podpora mladých filmových nadšencov“ je dôležitá, hovorí Och. „Snažíme sa byť čo najdostupnejšie a dúfame, že v nich prebudíme budúceho filmára. Každý rok objavujeme nových filmárov a milujeme, že energia je vždy iná.

Podujatie však oslavuje aj svojich vracajúcich sa hostí, vrátane pravidelného Marka Cousinsa z KVIFF – ktorý sa chystá predstaviť celovečerný film o maliarke Wilhelmine Barnes-Grahamovej, „Pohľad do hlbokých vecí“ a porotkyni Christine Vachon.

„Toto sú priatelia festivalu. Urobíme všetko pre to, aby ste sa pri príchode na KVIFF cítili čo najpohodlnejšie. „Chceme zabezpečiť, aby to bola ešte komornejšia udalosť, aj keď je medzinárodne ‚viditeľná‘ a významná,“ hovorí Ochs.

Vráti sa aj Geoffrey Rush. Po tom, čo jeho Krištáľový glóbus za rok 2022 za najlepší umelecký prínos svetovej kinematografii zdvihol obočie nad obvineniami zo sexuálneho zneužitia zo strany bývalej predstaviteľky, Rush vyhral prípad ohovárania proti vydavateľovi austrálskeho vydavateľstva, ktoré tieto obvinenia zverejnilo.

„Každý vie, ako sa tento prípad skončil,“ podčiarkuje Oak. „S radosťou sme videli, že dokončil svoj program festivalu a chcel sa stať jedným z porotcov. Je to milý človek a kameraman.

Festival ešte oznámi svojich čestných ocenených, ale podľa Ocha sa opäť zameria na „celebrity, ktoré sú mimoriadne citlivé na svet, v ktorom žijeme, a na kinematografiu“, ako je napríklad Robert Redford, „významný hosť“ predstavený v roku 2005.

„Je to ikonická postava, ale veľa urobil aj pre mladých filmárov a americkú indie kinematografiu. Alebo si vezmite Benicia del Tora, ktorý nás všetkých prekvapil znalosťami českej kinematografie. To je to, čo hľadáme,“ hovorí Ochs.

KVIFF vzdáva úctu svetoznámemu českému umelcovi Franzovi Kafkovi, ktorý oslavuje jeho 100. narodeniny retrospektívou „Chceme byť červeným Indiánom: Kafka a kino“.
Kafkovi je venovaných veľa podujatí a „chceme sa uistiť, že tie naše sú výnimočné. Aj keby bolo potrebných päť ľudí na znovuobjavenie jeho kníh, bude to stáť za to,“ hovorí Och.

READ  Ukážka herného dňa: Rangers hostí Oshawu v piatok TSN v Audi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close