Ekonomika

Fotografie: Oficiálna návšteva maďarského prezidenta na Slovensku

Ruský agresor potrebuje sankcie EÚ, ktoré spôsobujú vážne ekonomické konflikty, nie európska ekonomika, povedala v piatok prezidentka Katalin Nováková po stretnutí so slovenskou náprotivkou Zuzanou Kaputovou v Bratislave.

Pozícia Maďarska bola od začiatku jasná, povedal Novak na spoločnej tlačovej konferencii. „Odsudzujeme ruskú agresiu a jej útok na Ukrajinu a podporujeme územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny,“ povedal. V súvislosti s výnimkami z ropného embarga prezident povedal, že Slovensko aj Maďarsko profitovali z „dobrých kompromisov“ ohľadom sankcií voči Rusku. Potrebné je však posúdenie vplyvu súčasných a plánovaných sankcií, dodal Novák.

Prezident na ich piatkovom stretnutí povedal, že slovenský premiér Eduard Heger podporí sankcie, ktoré by spôsobili vážne ekonomické problémy ruskému agresorovi a nie európskej ekonomike.

V otázke vojenskej podpory pre Ukrajinu Novak zaznamenal rozdiel v pozíciách Slovenska a Maďarska, hoci obe krajiny prijali veľké množstvo ukrajinských utečencov. „Nastolenie mieru je záujmom a prvoradým cieľom oboch našich krajín, zatiaľ čo vyhliadky na jeho dosiahnutie nie sú také priaznivé,“ povedal Novák.

Čítaj viacOrbánov organizátor mierového pochodu začne vojnu medzi EÚ a USA

V súvislosti s nelegálnou migráciou maďarský prezident uviedol, že je v spoločnom záujme vyhnúť sa obnoveniu vnútroštátnych hraničných kontrol medzi krajinami schengenského priestoru a posilniť vonkajšie hranice Schengenu.

Nowák sa venoval aj problematike menšín s tým, že podľa posledného sčítania ľudu tam žije okolo pol milióna Maďarov. Možnosť uplatňovania svojich práv je pre Maďarsko prioritou, povedal a požiadal svojho slovenského kolegu, aby urobil všetko pre to, aby maďarská komunita rozvíjala svoju národnú identitu. Novak povedal, že 35-tisícová maďarská slovenská menšina má parlamentného zástupcu, počet slovenských škôl sa strojnásobil a vzniklo niekoľko slovenských kultúrnych inštitúcií.

Tu je niekoľko fotografií z jeho stretnutia s predstaviteľmi a lídrami maďarskej komunity žijúcej na Slovensku:

READ  Šéf Národnej banky Slovenska uznaný vinným z korupcie – EURACTIV.com

Novak vyzdvihol dôležitosť spolupráce vo Vyšehradskej štvorke, ktorá zahŕňa Slovensko, Maďarsko, Česko a Poľsko. Povedal, že k V4, ktorá je platformou pre efektívnejšiu reprezentáciu našich spoločných záujmov v rámci EÚ, „neexistuje alternatíva“, a požiadal svojho slovenského oponenta o podporu pri prideľovaní eurofondov Maďarsku. Správny.

Čítaj viacDomáce potraviny sú v Maďarsku drahšie ako zahraničné: prečo?

V súvislosti s ekonomickými vzťahmi Novak poznamenal, že Slovensko je druhým najväčším ekonomickým partnerom Maďarska. Poznamenal tiež, že počet hraničných priechodov medzi oboma krajinami sa bude naďalej zvyšovať, pričom do konca roka 2023 bude funkčných 41.

Keď už hovoríme o kultúre, Novak poznamenal, že Slovensko je čestným hosťom tohtoročného Medzinárodného knižného festivalu, ktorý sa vo štvrtok otvoril v Budapešti. Na otázku o nadchádzajúcich komunálnych voľbách na Slovensku Novak privítal spoluprácu medzi etnickými maďarskými stranami a vyzval Maďarov, aby volili.

Zdroj: MTI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close