Veda

Geomagnetická búrka generovaná slnečnou erupciou by mohla narušiť rádiovú komunikáciu a vytvoriť prekvapivú polárnu žiaru.

Boulder, Kolo. – Boulder, Colo. (AP) – Prognostici kozmického počasia vydali do pondelka pozorovanie geomagnetických búrok s tým, že výbuchy plazmy zo slnečných erupcií by mohli rušiť rádiové vysielanie na Zem. Z tohto sa dá tiež získať veľkolepý pohľad na polárnu žiaru.

Podľa výstrahy, ktorú v sobotu vydalo Centrum predpovede vesmírneho počasia NOAA v Boulder v štáte Colorado, nie je dôvod na obavy.

Búrky môžu narušiť vysokofrekvenčné rádiové prenosy, ako napríklad vysielanie lietadiel, ktoré sa snažia komunikovať so vzdialenými riadiacimi vežami. Väčšina komerčných lietadiel môže využívať satelitné vysielanie ako zálohu, povedal Jonathan Lash, prognostik centra.

Satelitní operátori môžu mať problémy so sledovaním svojej kozmickej lode, povedal, a energetické siete môžu tiež vidieť nejaký „indukovaný prúd“ vo svojich vedeniach, hoci nič, čo by nezvládli.

„Pre širokú verejnosť, ak máte jasnú nočnú oblohu a ste vo vysokej zemepisnej šírke, bude to skvelá príležitosť vidieť, ako sa obloha rozžiari,“ povedal Lash.

Každých 11 rokov sa magnetické pole Slnka mení, čo znamená, že jeho severný a južný pól sa menia. Slnečná aktivita sa počas tohto cyklu mení a teraz je blízko svojej najaktívnejšej fázy, nazývanej slnečné maximum.

V časoch, ako sú tieto, môžu geomagnetické búrky, ako je tá v nedeľu, zasiahnuť Zem niekoľkokrát do roka, povedal Lash. Počas slnečného minima môže medzi búrkami uplynúť niekoľko rokov.

V decembri najväčšia slnečná erupcia za posledné roky prerušila rádiovú komunikáciu.

Copyright 2024 od The Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani redistribuovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close