Svet

Hamas opisuje masakry ako obyvateľov Gazy hľadajúcich pomoc; Izrael okolnosti a počet obetí popiera

Záber z videa, ktoré zverejnila izraelská armáda 29. februára, ukazuje ľudí, ktorí obkľučujú pomocné autá v meste Gaza. Izrael potvrdil, že spustil paľbu do davu. (Aline MANOUKIAN/Izraelská armáda/AFP)

  • Hamas uviedol, že viac ako 100 ľudí zahynulo, keď izraelské sily spustili paľbu na Palestínčanov čakajúcich na pomoc.
  • Izrael priznáva, že strieľal do davu, ale popiera správu Hamasu o udalostiach a počte obetí.
  • USA aj OSN chcú odpovede.

Zdravotnícki predstavitelia Gazy vo štvrtok uviedli, že izraelské sily zastrelili viac ako 100 Palestínčanov, ktorí čakali na dodanie pomoci, ale Izrael spochybnil počet obetí a uviedol, že mnohé z obetí viezli nákladné autá.

Najmenej 112 ľudí bolo zabitých a viac ako 280 zranených pri incidente neďaleko mesta Gaza, informovali palestínski predstavitelia zdravotníctva, čím sa počet obetí v takmer päťmesačnej vojne zvýšil na viac ako 30 000.

Lekári uviedli, že rozsah a závažnosť zranení nezvládli. Desiatky previezli do nemocnice Al-Shifa, ktorá je po izraelských útokoch čiastočne funkčná.

Hamas povedal, že incident by mohol ovplyvniť rozhovory zamerané na prímerie v Katare a prepustenie izraelských rukojemníkov, zatiaľ čo americký prezident Joe Biden na otázku, či si myslí, že by to skomplikovalo rozhovory, povedal: „Viem, že to bude.“

Biely dom uviedol, že Biden diskutoval o „tragickom a nebezpečnom incidente“ s vodcami Egypta a Kataru, ako aj o spôsoboch oslobodenia rukojemníkov Hamasu a šesťtýždňovom prímerí.

USA súrne hľadajú informácie o tom, čo sa stalo, uviedlo ich ministerstvo zahraničia a dodalo, že Washington bude hľadať odpovede od Izraela.

Civilné obete boli najvyššie za posledné týždne. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás uviedol, že „ošklivý masaker izraelskej okupačnej armády na ľuďoch čakajúcich na pomocné autá na kruhovom objazde v Nabulsi“.

READ  Čína varuje, že kroky USA by mohli dostať indicko-pacifický región na pokraj kolapsu

OSN odsúdila úmrtia a zranenia a vyzvala na vyšetrovanie.

Uviedla, že nebola schopná dodávať tovar do severnej Gazy viac ako týždeň a nezaoberá sa distribúciou.

Muži nesú telá tých, ktorí boli zabití na začiatku

Muži nesú telá tých, ktorí boli zabití pri incidente s nákladným autom v meste Gaza z 29. februára. (Foto: AFP)

Izrael poprel správu poskytnutú zdravotníckymi predstaviteľmi v Hamasom riadenej Gaze, ktorá bola niekoľko mesiacov bombardovaná izraelskými silami vo vojne, ktorá sa začala po smrteľnom vyčíňaní palestínskej militantnej skupiny v južnom Izraeli 7. októbra.

Izraelský vojenský predstaviteľ uviedol, že dva samostatné incidenty sa odohrali, keď konvoj kamiónov išiel z juhu do severnej Gazy pozdĺž hlavnej pobrežnej cesty.

Po prvé, nákladné autá obkľúčili stovky ľudí a desiatky ľudí v tom zmätku zranili alebo zabili, pošliapali alebo prešli.

Keď kamióny odchádzali, niektorí, ktorí sa ponáhľali na konvoj, sa priblížili k izraelským silám, vrátane tanku, ktoré potom spustili paľbu.

„Vojaci vystrelili varovné výstrely do neba a potom strieľali na tých, ktorí predstavovali hrozbu a nepohli sa odtiaľ,“ povedal novinárom. „Tomuto rozumieme. Pokračujeme v preverovaní okolností.“

Povedal, že neverí počtu obetí od palestínskych predstaviteľov, ale neponúkol žiadny izraelský odhad: „Je to obmedzená odpoveď.“

„Pomoc a odrážky“

Ašraf al-Qitra, hovorca ministerstva zdravotníctva v Gaze, uviedol, že komentáre naznačujú, že Izrael mal „premyslené úmysly spáchať nové zločiny a masakry“ a že počet obetí môže narásť.

Video zdieľané na sociálnych sieťach, ktorého polohu sa agentúre Reuters podarilo overiť, ukazuje kamióny naložené niekoľkými mŕtvymi telami a zranenými ľuďmi.

Ďalší, ktorý agentúra Reuters nemohla overiť, ukazovala zakrvavených ľudí, ako nakladajú na nákladné auto, telá zabalené do prikrývok a lekárov, ktorí na podlahe nemocnice ošetrujú zranených pacientov.

„Nechceme tento druh pomoci. Nechceme pomoc a guľky dohromady. Je príliš veľa mučeníkov,“ uviedla jedna osoba vo videu.

Počet obetí Palestínčanov presahuje 30 000

Viac ako 30 000 Palestínčanov bolo zabitých a viac ako 70 000 zranených pri izraelskej ofenzíve, ktorá sa začala po útoku zo 7. októbra, pri ktorom podľa Izraela ozbrojenci Hamasu zabili 1 200 a uniesli 253, informovali palestínski predstavitelia zdravotníctva.

Veľká časť Gazy je v troskách a väčšina z jej 2,3 milióna obyvateľov bola aspoň raz vysídlená zo svojich domovov.

Pomoc severnej Gaze je riedka a chaotická, prechádza cez vysoko aktívne vojenské zóny do oblasti, kde podľa OSN mnohí hladujú, pričom videá ukazujú veľké davy ľudí, ktoré sa tlačia okolo zásobovacích áut.

OSN a ďalšie humanitárne organizácie sa sťažovali, že Izrael zablokoval alebo obmedzil pomoc v regióne.

Philip Lazzarini, šéf palestínskej agentúry OSN pre pomoc UNRWA, novinárom v Jeruzaleme povedal, že dodávky pomoci do Gazy sa od januára znížili na polovicu.

Štvrtok opísal ako „ďalší deň z pekla“ a spýtal sa: „Kedy sa toto šialenstvo skončí?“

Uniformovaná mestská polícia v Gaze odmietla sprevádzať konvoje s pomocou, pretože mnohé z nich zabili izraelské útoky.

Izrael poprel uvalenie embarga na humanitárnu pomoc a obvinil OSN z nedostatočných dodávok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close