Svet

Zdravotné varovania, pretože znečistenie dusí Bangkok

Bangkok: Takmer 200 000 ľudí bolo tento týždeň hospitalizovaných v Thajsku v dôsledku znečisteného ovzdušia, informovali úrady, keďže Bangkok je zahalený škodlivým smogom.

Thajské hlavné mesto, ktoré je domovom približne 11 miliónov ľudí a je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na svete, je už niekoľko dní zahalené nepríjemnou žlto-sivou zmesou výparov z vozidiel, priemyselných emisií a výparov zo spaľovania poľnohospodárskych produktov.

Viac ako 1,3 milióna ľudí ochorelo od začiatku roka v dôsledku znečisteného ovzdušia, pričom len tento týždeň bolo podľa ministerstva verejného zdravotníctva hospitalizovaných takmer 200 000 ľudí.

Lekár ministerstva Kryangkrai Namthaisong vyzval v stredu deti a tehotné ženy, aby zostali doma.

Každý, kto ide von, by mal nosiť vysokokvalitnú masku proti znečisteniu N95, povedal.

Počas ďalšieho vrcholu znečistenia koncom januára a začiatkom februára predstavitelia mesta vyzvali ľudí, aby pracovali z domu.

Hovorca guvernéra Bangkoku Chatsharda Citipunta, zvoleného minulý rok na základe prísľubov zlepšenia životného prostredia v meste, uviedol, že by neváhal vydať ďalší podobný príkaz, ak by sa situácia zhoršila.

Aekvarunyoo Amrapala pre AFP povedal, že mestské škôlky zriadili špeciálne „bezprašné miestnosti“ s čističkami vzduchu na ochranu malých detí a zriadili kontrolné stanovištia na monitorovanie emisií z vozidiel.

Ministerstvo verejného zdravotníctva uviedlo, že 50 okresov v Bangkoku v stredu hlásilo nebezpečné hladiny najnebezpečnejších častíc PM2,5 – dostatočne malých na to, aby sa dostali do krvného obehu – a vo štvrtok prekročili smernice Svetovej zdravotníckej organizácie.

Podľa vládneho oddelenia pre kontrolu znečistenia prekročili úrovne PM2,5 vo väčšine častí Bangkoku za posledné tri dni bezpečné limity.

Horšia situácia je v meste Chiang Mai na severe krajiny, kde farmári v súčasnosti vypaľujú lesné plodiny v poľnohospodárskej oblasti.

READ  Turkménsky muž si spomína na masaker v Kirkúku v Iraku v roku 1959

Na poludnie (05:00 SEČ) bola obľúbená turistická destinácia zaradená do rebríčka tretieho najznečistenejšieho mesta na svete podľa monitorovacej spoločnosti IQAir. – AFP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close