Svet

Sto tisíc ľudí na uliciach a Lukašenko so samopalom v ruke: Situácia v Bielorusku je dramatická

Dav s bielo-červenými vlajkami, ktoré sa stali farbami protestu, zaplnil Námestie nezávislosti Minska a priľahlé ulice a skandoval slogany ako „Choď preč!“, „Sloboda!“ čí „Lukašenko k Antonovi (vagón na prepravu väzňov a zatknutí)“, zobrazené reportérom AFP. Lukašenko, ktorý vládol 26 rokov, podľa neho nikdy nestretol taký početný a pretrvávajúci odpor.


Hromadné protesty v Bielorusku: VIDEO Lukašenko, odíďte! Armáda je v nebezpečenstve zasiahnutia, prezident s pištoľou v ruke


Zdroj: SITA / AP

„Bielorusko sa zmenilo. Lukašenko bol schopný zjednotiť všetkých, od pracovníkov po inteligenciu,“ jeden z demonštrantov to povedal agentúre AP. DPA písala o „bezprecedentnej súdržnosti občanov všetkých tried v krajine, kontrolovaných v sovietskom štýle dokonca tridsať rokov po páde komunizmu.“ Podľa nej protesty v Minsku nie sú ani prot ruské, ani proeurópske. „Chystáš sa pracovať pre diktátora? Štrajk – to je naša odpoveď,“ oznámil na demonštrácii vedúceho štrajkovej komisie v továrni traktorov v Minsku.

Na demonštrácii sa zúčastnilo 100 ľudí.

Zdroj: SITA / AP

Lukašenko so samopalom v ruke

Počas 100 000 demonštrácie sa na internete objavili zábery 65-ročného Lukašenka v nepriestrelnej veste a zbraň v ruke. Server Tut.by poznamenal, že Lukašenkovmu Kalashnikovovi chýba kontajner.

Objavil sa Alexander Lukašenko

Lukašenko varoval v sobotu počas návštevy vojenskej jednotky v západo-bieloruskom meste Grodno proti revolúcii, ktorá sa podľa neho snaží odhaliť zahraničné záležitosti krajiny. Podľa agentúr oznámil, že nariadi ministrovi obrany, aby prijal „najprísnejšie opatrenia“ na ochranu integrity štátu. Od pondelka nariadil zatvorenie štrajkujúcich tovární.

Objavil sa Alexander Lukašenko

Zdroj: SITA / AP

Severoatlantická aliancia poprela, že jej jednotky sa zhromažďujú na poľských a litovských hraniciach s Bieloruskom, ako argumentoval Lukašenko v Grodne, ktoré je blízko k Poľsku aj Litve.

READ  Ramaphosa víta americký patent na vakcíny, ktorý S.A. Umožnenie zvýšenia produktivity
Demonštranti naplnili ulice Minska

Zdroj: SITA / AP

Ľudské reťazce

Obvinenia poprel aj litovský prezident Gitanas Nauséda, ktorý sa spolu s jeho predchodkyňou Dáliou Grybauskaitovou a desiatkami tisíc Litovčanov v nedeľu pripojil k ľudskému reťazcu a siahal od Vilniusu po hranicu s Bieloruskom. Akcie na podporu bieloruskej výzvy k demokracii sa uskutočnili pri príležitosti výročia ľudského reťazca v Pobaltí v roku 1989, keď stovky tisíc Estóncov, Litovcov a Lotyšov vyjadrili túžbu po nezávislosti. Podľa ruskej BBC prišlo do Rigy približne 400 ľudí na podporu bieloruskej udalosti vrátane lotyšského prezidenta Egilsa Levitsu. Podobné udalosti sa odohrali aj v iných mestách po celom svete, v Prahe bol v nedeľu večer na Karlovom moste vytvorený symbolický ľudský reťazec asi dvesto ľudí.

Aj v Bielorusku

Protesty v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta, ktoré podľa Lukašenka získali šesťkrát, tentoraz s viac ako 80 percentami hlasov, zatiaľ čo opozičná kandidátka Sviatlana Cichanouska získala 10 percent. Mnoho Bielorusov považuje tento výsledok za sfalšovaný. Opozícia rovnako ako Európska únia neuznáva výsledok volieb. Protesty, ktoré počas prvých dní po voľbách nezasiahli brutálne zásahy polície, pokračovali dnes pätnásty deň.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close