Svet

Keďže EÚ uvažuje o možnom rozšírení, členstvo by sa mohlo rozrásť na viac ako 30 štátov

Keďže EÚ uvažuje o možnom rozšírení, členstvo by sa mohlo rozrásť na viac ako 30 štátov

Predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyen (C) sa 1. novembra 2023 stretne s balkánskymi lídrami v Sarajeve. (AFP)

Veľká časť pozornosti európskych predstaviteľov sa teraz sústreďuje na kľúčové voľby do Európskeho parlamentu na budúci rok. Viacerí kľúčoví predstavitelia EÚ, vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, však hľadia ďalej dopredu na Európu 30. rokov 20. storočia, pričom dovtedy sa skupina možno rozrástla na viac ako 30 členov.

Podľa niektorých historikov boli najväčším úspechom tábora za posledné desaťročia jeho rôzne vlny rozširovania. Preto nie je náhoda, že van der Leyen v uplynulých dňoch oficiálne navštívil západný Balkán, kde si členstvo v EÚ želá najmenej šesť štátov: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Srbsko.

Ukazuje, ako by sa 27-členný blok mohol ľahko rozrásť na viac ako 30 členov do 30. rokov 20. storočia, pričom sa uvažuje o pripojení nielen štátov západného Balkánu, ale aj ďalších vrátane Ukrajiny, Moldavska a Turecka.

Proces európskej integrácie sa začal v 50. rokoch 20. storočia šiestimi zakladajúcimi členmi bloku a okrem Brexitu sa odvtedy neustále rozširuje. To zahŕňalo pridanie ôsmich nových členov z komunistickej strednej a východnej Európy v roku 2004 – Českú republiku, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Slovensko a Slovinsko – a stredomorské krajiny Maltu a Cyprus.

Táto masívna expanzia viedla k mnohým úspechom, vrátane posilnenia reforiem v strednej a východnej Európe. Napríklad Poľsko, najmocnejší štát subregiónu, od vstupu do EÚ takmer strojnásobilo svoj HDP na obyvateľa.

Za dve desaťročia sa však rozvinula výrazná „expanzná únava“. To znamená, že prístupový proces pre samotné Turecko a krajiny západného Balkánu je náročnejší ako pre krajiny strednej a východnej Európy. 2004.

READ  W Austrália zrušila uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela | Správy o konflikte medzi Izraelom a Palestínou

Napriek tomu sa zaseknutý proces expanzie v posledných rokoch oživil. Jednou zo základných otázok, ktoré musí konzorcium riešiť, je teda to, či to teraz myslí s ďalšou expanziou „veľkého tresku“ tak vážne ako pred 20 rokmi. Tento týždeň EÚ zverejní aktuálne informácie o pokroku zainteresovaných štátov pri plnení ich prístupových cieľov, pričom rozhodnutie o formálnych rokovaniach s nimi sa očakáva už budúci mesiac.

Tieto otázky týkajúce sa rozšírenia sú rozsiahle a vyžadujú si odpovede od kľúčových existujúcich členských štátov, ak sa má proces pohnúť vpred. V opačnom prípade by sa rozhovory o členstve s Ukrajinou mohli začať, ale mohla by viesť k dlhej a pomalej ceste k možnému vstupu krajín ako Albánsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko.

Jedným z dôvodov, prečo je na tieto otázky také ťažké odpovedať, je to, že veľkosť volebného obvodu má dôležité dôsledky pre každodenné pravidlá a postupy rozhodovania. Okrem toho sa výrazne zmení aj charakter EÚ, napríklad potenciálne pristupujúce štáty na západnom Balkáne majú HDP na obyvateľa pod priemerom EÚ.

To bude mať dôsledky pre integračnú politiku EÚ, ktorá predstavuje tretinu celkového rozpočtu bloku a je jeho kľúčovou politikou na pomoc chudobnejším regiónom dobehnúť bohatšie. Zoberme si napríklad Ukrajinu, ktorá by podľa nedávno uniknutého interného dokumentu EÚ mohla v priebehu siedmich rokov získať až 61 miliárd eur (65,5 miliardy dolárov) z peňazí po pristúpení. Aj keď bude syndikačný rozpočet rásť, zostane menej peňazí pre ostatných členov.

Nie je teda prekvapením, že niektorí existujúci členovia EÚ vyjadrili obavy z príliš rýchleho a príliš dlhého postupu v rozširovaní; Náročné je nielen rozhodovanie, ale aj zostavovanie rozpočtu.

Podľa niektorých historikov boli najväčším úspechom tábora za posledné desaťročia jeho rôzne vlny rozširovania.

Andrew Hammond

Z týchto dôvodov kľúčové členské štáty ako Nemecko a Francúzsko už skúmajú podrobný plán možných budúcich možností. EÚ napríklad ponúkla kandidátskym krajinám pred udelením plného členstva vrátane štatútu pozorovateľa na samite určité skoré výhody.

READ  Ford pod paľbou tvrdej Greenbeltovej správy kritizuje úrokové sadzby

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbach uviedla, že tento prístup „integrácia na prvom mieste členstva“ pomôže poskytnúť kandidátskym štátom pozitívne stimuly. Pre každú krajinu môžu existovať aj potenciálne politické brzdy a rovnováhy, aby mohla prijať potrebné reformy.

Do diskusie prispelo aj Francúzsko, vrátane návrhov na „viacrýchlostný“ blok. Nápad na to prišiel v septembri z francúzsko-nemeckej pracovnej skupiny Rady pre všeobecné záležitosti. Navrhla vnútorné zameranie na vybrané krajiny EÚ, ako je Nemecko a Francúzsko, ktoré sú ochotné posunúť sa ďalej s integráciou. Niektorí, ale nie všetci, zo širších členov EÚ 27 sa pripoja k tomuto bloku, rovnako ako súčasná menová únia eurozóny 20 krajín EÚ.

GAC odporúča, aby takéto viacrýchlostné možnosti zahŕňali možnosť nových dohôd medzi skupinou a členmi mimo EÚ. Pridruženými členmi môžu byť napríklad krajiny, ktoré sú súčasťou európskeho jednotného trhu ako Nórsko, Švajčiarsko, Island a Lichtenštajnsko v Európskej zóne voľného obchodu.

Okrem toho môžu existovať ďalšie príležitosti pre ďalšie štáty na rozvoj budúcich vzťahov s EÚ. Patrí sem aj nové európske politické spoločenstvo, ktorého veľkým zástancom je francúzsky prezident Emmanuel Macron. Verí, že poslúži ako potenciálny most do rozšírenej EÚ pre kandidátske krajiny ako Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko, Ukrajina, Moldavsko a samotné Turecko.

Ak sa niektorá z týchto krajín nakoniec nestane plnoprávnym členom EÚ, EPC by mohla poskytnúť prostredie pre väčšiu inštitucionálnu blízkosť ku konzorciu. Napríklad Británia už poskytla nové prostredie na dosiahnutie nových dohôd na zvýšenie spolupráce s niektorými novými členskými štátmi EÚ po Brexite, čo premiér Rishi Sunak označil za „novú fázu spolupráce Spojeného kráľovstva a EÚ“. .“

Celkovo sa EÚ musí zamyslieť nad svojím prístupom k novej vlne rozširovania. Ruská invázia na Ukrajinu však zmenila kontext tohto procesu a nový, „veľký tresk“ rozšírenie členstva bude v nasledujúcich rokoch predstavovať veľké výzvy.

READ  Putin anektoval ukrajinské územia, Kyjev sa zaviazal brániť sa - World - The Guardian Nigeria News - Nigéria a svetové správy

Andrew Hammond je spolupracovníkom LSE Ideas na London School of Economics.

Vyhlásenie: Názory vyjadrené autormi v tejto časti sú ich vlastné a nemusia nevyhnutne odrážať názory Arab News.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close