Hlavné správy

Herzog navštívi Bratislavu, aby videl zdroje energie

Súčasné a budúce bilaterálne vzťahy medzi Izraelom a Slovenskom, najmä v súvislosti s dodávkami energie a plynu, patrili medzi témy, o ktorých sa hovorilo počas nedávnej návštevy prezidenta Isaaca Herzoga na Slovensku.

Prezidenta v pondelok pri príchode do krajiny srdečne privítala zástupkyňa Slovenska Zuzana Kaputová. Privítali ho vojenskou čestnou strážou a tradičnou obetou chleba namočeného v soli. Čaputová uviedla, že pre Slovensko je veľmi dôležité diverzifikovať svoje energetické zdroje a Izrael môže byť pre Slovensko v tejto oblasti dobrým partnerom. Slovensko má záujem posilniť spoluprácu v oblasti ekológie, vedy, bezpečnosti a informačných technológií. Kaputová vyjadrila radosť z obnovenia priamych letov medzi Izraelom a Slovenskom v apríli. Poznamenal, že pre obe krajiny ide o míľnikový rok, pričom Izrael oslavuje 75. rok samostatnosti a Slovensko 30. výročie. Vzťahy medzi oboma krajinami za posledné tri desaťročia zdôrazňujú, že osobné väzby sú dlhodobé a veľmi hlboké. Možno má na mysli obdobie, keď Slovensko a Česko tvorili jeden celok známy ako Československo. Herzog navštívil Českú republiku minulý rok.

Porušenie dôležitých tém medzi svetovými lídrami

Ruská agresia na Ukrajine a pozícia Izraela vo vojne sa objavili v rozhovore medzi oboma prezidentmi, podobne ako situácia Tinder-box na Blízkom východe. Herzog však upozornil, že Izrael poskytol Ukrajine humanitárnu pomoc.

Kaputová uviedla, že viac ako 114 krajín odsúdilo ruskú agresiu, rovnako ako Organizácia Spojených národov. Po súkromnom stretnutí s Kaputovou, ktorú vyhlásil za najlepšiu priateľku Izraela, Herzog zorganizoval rozšírené bilaterálne pracovné stretnutie za účasti členov Knesetu Yifata. Shasha-Biton (Strana národnej jednoty) a Boaz Bismuth (Likud).

Herzog zdôraznil, že židovský národ má hlboké korene na Slovensku – na mieste, kde prekvitala židovská kultúra a náboženstvo. Židia na to nezabudnú, povedal.

READ  Viceprezident Interu Javier Zanetti povedal, že rokovania Milana Škriniara o zmluve „napredujú dobre“

Ale prekvitajúci židovský život na Slovensku nie je jedinou spomienkou, dodal. Bolo to brutálne a ťažké obdobie, počas ktorého bola židovská komunita zničená počas holokaustu. Herzog poďakoval Kaputovej za jej pevné odhodlanie zachovať pamiatku na holokaust.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close