Veda

Hubbleov teleskop agentúry NASA zachytáva úchvatnú galaxiu Sombrero vzdialenú 28 miliónov svetelných rokov

Priemer špirálovej galaxie je 50 000 svetelných rokov

Hubbleov vesmírny teleskop Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je známy tým, že v priebehu rokov zachytával fascinujúce snímky vesmíru. Jeden taký úžasný obraz galaxie Sombrero zachytil vesmírny teleskop. Galaxia sa nachádza na južnom okraji kopy v Panne bohatej na galaxie a je od Zeme vzdialená 28 miliónov svetelných rokov.

Vesmírna agentúra zdieľala na Instagrame snímku, ktorá ukazuje galaxiu v celej jej kráse. Zatiaľ čo Spitzerov vesmírny teleskop zachytáva galaxiu vo viditeľnom svetle, vidí galaxiu v infračervenom svetle v štyroch rôznych mikrónoch: modrej, zelenej, oranžovej a červenej.

Sprievodný text k obrázku znie: „Galaxia Sombrero sa tu objavuje takmer zboku. Špirálová galaxia má priemer 50 000 svetelných rokov, čo je približne polovica veľkosti našej vlastnej Mliečnej dráhy. Vedci odhadujú, že galaxia Sombrero tam bude o stred Existuje čierna diera, ktorá je asi miliardkrát hmotnejšia ako naše Slnko.“

Pozri si príspevok tu:

Na obrázku je ľavý a pravý okraj galaxie Sombrero červený, stred prstencov je žltozelený a stred galaxie svetlomodrý s bielym jadrom. Hviezdy a galaxie sú na obrázku bodkované.

NASA sa už dávnejšie podelila o ohromujúci a podmanivý záber z Hubbleovho vesmírneho teleskopu, ktorý ukazuje vzdialenú galaxiu, ktorá pred časom zažila silnú supernovu.

READ  Využite mandát na očkovanie proti Covidu – potom sa snažte „vrátiť“ svoje injekcie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close