Veda

Identifikovaný predok krokodíla starý 215 miliónov rokov, ktorý predchádzal dinosaurom

Nedávna identifikácia fosílií ťažko vyzbrojeného prastarého druhu krokodílov, známych ako aetosaury, poskytuje pohľad do nášho sveta spred 215 miliónov rokov.

Štúdia vedená výskumníkmi z Texaskej univerzity v Austine a publikovaná v časopise Anatomický záznam Začiatkom tohto roka bol ohlásený nový druh aetosaura: Garzapelta muelleri.

„Na rozdiel od ich dinosaurích príbuzných aetosaury nie sú skupinou zvierat, o ktorých sa bežne hovorí,“ povedal pre ABC News William Reyes, doktorand na UT Jackson School of Geosciences, ktorý štúdiu viedol.

Aetosaury sú rod moderných krokodílov, ktorí žili pred 229 miliónmi až 200 miliónmi rokov v období triasu, ktoré je skoršie ako obdobie jury. Podľa výskumníkov boli fosílie aetosaurov objavené na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy a Austrálie. ,

Podľa vedcov je skamenený chrbtový pancier Garzapelta muelleriho – tvrdá pancierová vrstva pokrývajúca jeho chrbát – na 70 % kompletný, pričom hlavné fragmenty od oblasti krku a ramien až po koniec chvosta sú neporušené.

William Reyes, doktorand na UT Jackson School of Geosciences, ktorý viedol štúdiu zverejnenú v januári, povedal Phys.org Pondelok uviedol, že zistenia sú pozoruhodné, pretože „zvyčajne získate veľmi obmedzený obsah“.

Podľa štúdie sa vonkajšia časť Garzapeltovej kostry nazýva osteoderm, ktorý pozostáva z tvrdých platničiek a zakrivených hrotov vyrobených z kostí.

„Vezmite aligátora z modernej doby a urobte z neho pásavca,“ povedal Reyes v publikácii, keď opísal starovekého tvora.

Štúdia zistila, že fosílie Garzapelty sú staré 215 miliónov rokov a že tento druh bol z veľkej časti všežravý, v kontraste s jeho moderným bratrancom, mäsožravým krokodílom.

Meno Garzapelta muelleri je prikývnutím na okres Garza v severozápadnom Texase, kde bola fosília objavená, zatiaľ čo „pelta“ je latinské slovo pre štít, ktoré odkazuje na pancierovú škrupinu tohto druhu. Druhá časť mena, Muelleri, je prikývnutím paleontológovi z Texaskej technickej univerzity Billovi Muellerovi, ktorý pôvodne objavil fosílnu kostru aetosaura s miestnym amatérskym zberateľom Emmettom Sheddom v roku 1989, podľa Reyesa, ktorý poukázal na to, že Mueller zomrel v roku 2019.

„Jedného dňa pri prieskume krajiny narazil na fosíliu,“ povedal Reyes pre ABC News. „Na povrchu si všimli nejaké úlomky kostí a rozhodli sa kopať, pretože si uvedomili, že našli zodpovedajúci pancier veľkého aetosaura.“

Po Muellerovej smrti Reyes povedal, že kolegovia zosnulého vedca „sa spojili, aby dokončili niektoré Billove projekty, pretože pracoval na veľmi dôležitom materiáli.“

Aby vedci zistili, či Garzapelta bol v skutočnosti novým druhom aetosaura, porovnali kostru s kostrami podobných starých aetosaurov.

„Plášť G. muelleri vykazuje pozoruhodnú podobnosť medzi škrupinou paratyfotoracénu Rheoribasuchus chamaensis a desmatosuchins,“ uviedli vedci v štúdii.

Podľa Reyesa však jedinečné vlastnosti Garzapeltovej kostry, od tvorby osteodermových platničiek až po výrazné znaky a vyvýšeniny na kostiach tohto druhu, ju odlišujú od jej príbuzných aetosaurov.

„Od svojho pôvodného objavu bolo veľa odborníkov na aetosaurov zmätených taxonomickou identitou Garzapelta,“ povedal Reyes. „Všetci súhlasili, že je to skutočne nový druh, pretože vykazoval mnoho jedinečných vlastností.“

Reyes sa zamyslel nad dopadom svojich zistení a povedal: „Garzapelta je skvelým príkladom toho, aké chladné sú tieto zvieratá, a je úžasné byť v pozícii predstaviť verejnosti ‚chodiacu nádrž‘, ktorá existovala milióny rokov pred ankylosaurianmi. „Boli. Dinosaury.“

READ  Covid-Ridden LA má iba 56 dospelých lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti, okres Orange Žiadne - konečný termín

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close