Svet

Inflácia v Pakistane je najvyššia za 50 rokov, 20 ľudí zomrelo za 10 dní kvôli potravinovému džemu!

Podľa vládnych údajov bola priemerná inflácia v Pakistane vlani 27,26 percenta

Islamabad:

Medziročná inflácia v Pakistane dosiahla v marci 35,37 percenta, čo je najviac za takmer päť desaťročí, keď sa vláda snažila splniť kritériá Medzinárodného menového fondu (MMF).

Podľa vládnych údajov zverejnených v sobotu bola mesačná inflácia 3,72 percenta, zatiaľ čo priemerná miera inflácie za minulý rok bola 27,26 percenta.

Roky zlého finančného hospodárenia a politickej nestability priviedli pakistanskú ekonomiku na pokraj kolapsu, ktorý ešte zhoršila globálna energetická kríza a katastrofické záplavy, ktoré v roku 2022 zaplavili tretinu krajiny.

Krajina potrebuje miliardy dolárov na obsluhu svojho existujúceho dlhu, zatiaľ čo devízové ​​rezervy sa zmenšujú a rupia voľne padá.

Chudobní Pakistanci pociťujú tlak ekonomických nepokojov a od začiatku moslimského pôstneho mesiaca ramadán zahynulo v tlačenici v centrách na distribúciu potravín najmenej 20 ľudí.

„Spôsobom, akým inflácia stúpa, verím, že nastáva situácia podobná hladomoru,“ povedal analytik Shahida Visarat z Karáčí.

Najmenej 12 ľudí zahynulo v piatok pri tlačenici v továrni na dodávky potravín počas ramadánu v meste Karáčí na juhu Pakistanu.

Juhoázijská krajina – domov pre viac ako 220 miliónov ľudí – je hlboko zadlžená a musí zaviesť tvrdé daňové reformy a zvýšiť ceny energií, ak dúfa, že odblokuje ďalšiu tranžu pomoci MMF vo výške 6,5 miliardy dolárov a vyhne sa platobnej neschopnosti.

Ministerstvo financií očakáva, že inflácia zostane na „vyššej“ úrovni „v dôsledku trhových treníc vyplývajúcich z medzery v dopyte a ponuke základných komodít, znehodnotenia výmenného kurzu a nedávnej úpravy administratívnych cien benzínu a nafty.“

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close