Svet

Isabel dos Santos, prvá africká miliardárka, prehrala svoj boj proti globálnemu príkazu na zmrazenie aktív.

Angolská podnikateľka Isabel dos Santos sa pri odchode z filmovej projekcie v roku 2022 usmieva.

  • Isabel dos Santos, prvá africká miliardárka, prehrala právnu bitku o zablokovanie globálneho príkazu na zmrazenie svojho majetku.
  • Tento príkaz vyhovel londýnskemu najvyššiemu súdu a žiadal ho angolský telekomunikačný operátor Unitel, ktorý žaluje Dos Santosa za nezaplatené dlhy.
  • Dos Santos obvinenia z korupcie odmieta a tvrdí, že je obeťou politickej vendety.

Angolská miliardárka Isabel dos Santosová v stredu prehrala svoj boj proti žiadosti na londýnskom najvyššom súde o zmrazenie až 580 miliónov libier z jej aktív.

Dos Santos – prvá africká miliardárka, ktorej otec José Eduardo dos Santos vládol Angole 38 rokov až do roku 2017 – už roky čelí obvineniam z korupcie v tejto juhoafrickej krajine. Obvinenia popiera a hovorí, že je terčom dlhoročnej politickej vendety.

Dos Santos bol zažalovaný angolským telekomunikačným operátorom Unitel a požiadal Najvyšší súd o vydanie globálneho príkazu na zmrazenie jeho majetku na pojednávaní minulý mesiac, ktorému sudca Robert Bright v stredu vyhovel.

Sudca dal dos Santosovi čas do budúceho mesiaca na zverejnenie majetku Unitel, vrátane nehnuteľností v Londýne, Monaku a Dubaji.

Unitel žaloval dos Santos za pôžičky, ktoré poskytol samostatnej holandskej spoločnosti Unitel International Holdings (UIH) v rokoch 2012 a 2013, keď bol riaditeľom Unitel, na financovanie nákupu podielov UIH v telekomunikačných spoločnostiach.

Čítať | Africké krajiny dosiahli v roku 2022 nízke skóre v Indexe vnímania korupcie – správa

Pôžičky neboli splatené a podľa spoločnosti Unitel, ktorá v máji úspešne pridala dos Santos k žalobe, zostáva približne 300 miliónov libier.

Dos Santos – ktorý tvrdí, že sa stal obeťou angolskej „kampane represie“ – tvrdí, že samotný Unitel je zodpovedný za neschopnosť UIH splácať dlhy v dôsledku údajného nezákonného zabavenia majetku UIH Angolou.

READ  Izraelská armáda zadržala posledných dvoch palestínskych utečencov vo väzení so zvýšenou ostrahou

Unitel popiera akúkoľvek súvislosť s údajným zabavením majetku a minulý mesiac na pojednávaní uviedol, že dos Santos sa pokúšal z prípadu urobiť „ďalšiu bitku vo vojne PR proti dedičovi jeho otca Joaovi Lourencovi“.

Unitel a UIH nie sú príbuzní napriek tomu, že majú rovnaké meno, a dos Santos, ktorý vlastní UIH, odstúpil z funkcie riaditeľa Unitel v roku 2020.

Čítať | Oneskorenia hlasovania v KDR nie sú nezvyčajné – pozorovatelia SADC

Dos Santos tvrdil, že jeho aktíva boli zmrazené alebo skonfiškované v iných krajinách vrátane Angoly a Portugalska, čo znamená, že ďalší príkaz na zmrazenie nie je potrebný.

Bright však v písomnom rozhodnutí uviedol, že nesúhlasí s tým, že „nie je rozumné a vhodné, aby tento súd vydal ďalší obmedzujúci príkaz.“


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close