Svet

Spotreba Bushmeat v Nigérii sa skúma

ABUJA – V Nigérii je bushmeat viac ako jedlo, je to kulinárska tradícia a obchod. Napriek riziku zoonotických chorôb, ako je ebola a horúčka Lassa, 45 % ľudí v krajine pravidelne konzumuje mäso z bushme a diskusie o zvyšovaní povedomia sa teraz dostávajú do centra pozornosti.

Po minulotýždňových oslavách Svetového dňa zoologických záhrad sa spotreba mäsa z bushme v Nigérii dostala pod drobnohľad kvôli súvisiacim zdravotným rizikám.

Barnabas Bagudu, štátny úradník z Abuji, povedal, že 45 % Nigérijčanov je ohrozených častou konzumáciou bushmeatu. Medzi jeho osobných favoritov patrí jeleň, králik, kobylka a krokodíl.

Bagudu zdôrazňuje jedinečnú chuť a kultúrny význam bushmeat.

„Milujem bushmeat, kdekoľvek ho vidím, chcem ho jesť, väčšinou jeleň a králik, je to z kríkov, je to prirodzene požehnané Bohom, nie to, čo sme praktizovali doma,“ povedal.

Bushmeat je prosperujúcim biznisom pre mnohých, ako je Evelyn Agbo, ktorá predáva rôzne druhy bushmeat už viac ako desať rokov.

Dostala obrovskú podporu v hlavnom meste Nigérie Abuja so svojím najpredávanejším zvieraťom.

Agbo vysvetľuje výrobný proces.

„Keď dostanem mäso z kríkov, oblečiem ho do soli a zohrievam ho na ohni s drevom, kým nevyschne. Môžem to robiť dva dni, pretože ak uschne, sadnú si naň muchy a prilákajú choroby,“ povedal.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že asi 60 % všetkých infekčných chorôb sú zoonotické choroby prenášané zo zvierat na človeka.