šport

Izrael nemôže proti pandémii bojovať. Slováci sú ubytovaní v hoteli

dnes 12:00
|

Po šiestich rokoch budú slovenskí futbalisti hrať na Diamond Stadium v ​​izraelskom meste Netanya. 5. marca 2014 sa tu pod vedením Jána Kozáka st. zdolali v príprave domácich 3: 1 po góloch Martina Jakubka, Jána Ďuricu a Róberta Maka.

Z aktuálneho kádra tento duel absolvoval iba Norbert Gyömbér, bol to jeho debut v A-mužstve. Hralo sa pred 7200 divákmi, večerný zápas Ligy národov (20.45 SELČ) sa tentoraz uskutoční pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu pred prázdnymi tribúnami. Izraelčania bojujú proti pandémii statočne, ale podľa miestnych obyvateľov sa mali boje začať skôr.

Mesto leží v nadmorskej výške 35 metrov na pobreží Stredozemného mora a je demografickým centrom Šaronskej nížiny. Jeho ekonomika prispieva k cestovnému ruchu, vďaka svojim 14 kilometrom pláží je veľmi obľúbeným turistickým cieľom.

Existuje množstvo hotelov, v jednom z nich, asi 20 kilometrov od štadióna, našli pohodlie aj slovenskí futbalisti. Sú blízko mora, ale v Izraeli je v súčasnosti denný nárast o viac ako 2 000 ľudí infikovaných Covid-19, čo je dôvod, prečo sú hráči ubytovaní v hoteli.

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal

Prečítajte si tiež

Liga národov: Hapala čaká pred duelom s Izraelom náročná úloha: Niektorí hráči …

Boj proti pandémii je viditeľný v meste. Obyvatelia majú na svojich tvárach a na verejnosti až na malé výnimky závoj. Reagujú tiež na obchodníkov, ktorí ponúkajú závesy v každom druhom obchode a prinútia ich nakupovať v rôznych farbách a motívoch.

Pri vstupe do hotela meral personál teplotu každého návštevníka, rovnaký proces absolvovala aj slovenská výprava na letisku. Všade sú dezinfekčné prostriedky, proces merania teploty absolvovali futbalisti aj pri vstupe na štadión pred nedeľným večerným tréningom.

Tejto chorobe podľahlo viac ako tisíc Izraelčanov, ktorí v krajine od vypuknutia pandémie hlásili celkovo viac ako 130 000 prípadov.

„Sme na vine. Najmä pravoslávni Židia berú nákazu na ľahkú váhu. Organizujú veľké svadby a rôzne stretnutia. Potom to má také následky. Stále to nie je dobré, “uviedol vodič Zvi, ktorý viezol redaktora a fotoreportéra TASR – ako jediného zástupcu slovenských médií v expedícii – z letiska do hotela.

„Prvýkrát som v práci od marca. Zatiaľ som pre pandémiu nedokázal nič urobiť,“ pridal. Strata príjmu pravdepodobne vážne narušila jeho úspory, pretože na otázku, či je možné podniknúť výlet do 90 km vzdialeného Jeruzalema, ponúkol cenu 430 eur. Niekoľko minút predtým však neodporučil lacnejšiu variantu s taxíkom s varovaním, že je veľmi drahá, hovorí sa, že takáto jazda by mohla stáť aj 300 eur.

Slovenskí futbalisti počas nedeľňajšieho tréningu.

Slovenskí futbalisti počas nedeľňajšieho tréningu.

Zdroj: TASR

Futbalový štadión Netanya má kapacitu 13 610 divákov a otvorili ho 30. októbra 2012. Svoje zápasy hrá účastník domácej najvyššej domácej súťaže Maccabi Netanya, ktorému po prvom kole tejto sezóny patrí v štrnásťčlennom ligovom poli 8. miesto.

Na začiatku Ligat ha’Al Netanya prehrala na ihrisku Hapoel Beer Sheva 2: 3. Podľa Zviho však Izraelčania viac ako futbal uprednostňujú iný kolektívny šport: „Futbal je pravdepodobne na druhom mieste, viac ľudí chodí na basketbal.“

V pondelok ráno sa slovenskí futbalisti hneď po raňajkách vybrali na krátku prechádzku, večer ich však už nikto z nich nečakal. V boji o prvé body v novom ročníku potrebovala LN podať oveľa lepší výkon ako v piatkovej prehre 1: 3 proti Čechom. V prvom zápase uhrali izraelskí futbalisti v Škótsku cennú remízu 1: 1 a porazili aj Slovákov.

READ  Ktorí hráči Avs sa dostanú do olympijských tímov 2026?

„Bude to úplne iný zápas. Verím, že v Lige národov urobíme to, čo potrebujeme, najskôr však musíme zvíťaziť nad Slovenskom. Sme na dobrej ceste, ale stále je to dlhé,“ Na predzápasovej tlačovej konferencii to povedal domáci kanonier Eran Zahavi.


Tréner kritizuje opatrenia proti koronavírusu:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close