Svet

Izraelskí demonštranti na Západnom brehu Jordánu zaútočili na nákladné autá z Gazy

  • autor, Malu Karcino
  • zásoby, správy BBC

Izraelskí demonštranti na okupovanom Západnom brehu Jordánu zablokovali nákladné autá vyslané do Gazy, hádzali na cestu balíčky s potravinami a roztrhali vrecia s obilím.

Nákladné autá, ktoré boli postavené na kontrolnom stanovišti Tarqumiya západne od Hebronu, dorazili z Jordánska a zamierili do pásma Gazy, kde desaťtisíce Palestínčanov čelia nedostatku potravín a pomoci.

Biely dom útok odsúdil a „rabovanie“ konvojov s pomocou označil za „totálne pobúrenie“.

Skupina stojaca za protestom uviedla, že demonštruje proti pokračujúcemu zadržiavaniu izraelských rukojemníkov v Gaze.

Ukázali sa neoverené zábery zdieľané na sociálnych sieťach Demonštranti prevracali krabice z nákladných áut na zem a pri páde na ne dupali.

Niektoré videá ukazujú večerné podpaľovanie vozidiel. BBC to nemohla nezávisle overiť.

Podľa správ v izraelských médiách sa k zorganizovaniu protestu prihlásila aktivistická skupina Tzav 9.

Správy izraelských médií ju opisujú ako pravicovú skupinu, ktorá sa snaží zastaviť presuny humanitárnej pomoci do Gazy izraelskými rukojemníkmi.

Jeden z demonštrantov pre tlačovú agentúru AFP povedal, že bol v pondelok na kontrolnom stanovišti, pretože počul nákladné autá, ktoré „išli do rúk Hamasu, ktorý sa snažil zabiť iných vojakov a iných izraelských civilistov“.

Hana Kiat (33) povedala, že „jedlo by nemalo ísť do Gazy“, kým sa izraelskí rukojemníci nevrátia „zdraví a živí“.

Vo vyhlásení citovanom denníkom Jerusalem Post Tzav 9 odmietol niektoré činy demonštrantov a uviedol, že „dnes boli spáchané činy, ktoré nie sú v súlade s hodnotami nášho hnutia“.

Dodal však, že „blokovanie kamiónov je účinným a praktickým opatrením, pri ktorom kričíme „žiadna pomoc, kým sa nevrátia poslední rukojemníci“.

Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že správanie demonštrantov je „úplne a úplne neprijateľné“ a že Biely dom vyjadruje svoje obavy „na najvyššej úrovni izraelskej vlády“.

Humanitárna situácia v Gaze, ktorá je cieľom nákladných vozidiel pomoci, vyvoláva veľké znepokojenie mnohých v medzinárodnom spoločenstve.

Svetový potravinový program OSN varoval, že Palestínčania na severe Gazy zažívajú „úplný hlad“. Na juhu, kde sa uchýlila väčšina Palestínčanov, sa humanitárna situácia zhoršuje.

Izrael už dlho tvrdí, že je odhodlaný poskytovať humanitárnu pomoc do az Gazy, a obvinil Hamas z krádeže pomoci určenej pre civilistov.

Pondelkový incident sa stal na izraelský Pamätný deň, keď sa krajina zastavila, aby si uctila svojich vojnových obetí.

Podľa izraelského ministerstva obrany pribudlo na zoznam padlých v krajine tento rok 826 príslušníkov bezpečnostných síl s 834 obeťami teroristických útokov.

Takmer všetky pochádzajú z útokov Hamasu 7. októbra a vojny v Gaze.

Podľa izraelských predstaviteľov Izrael spustil vojenskú kampaň v Gaze ako odvetu za minuloročné útoky skupiny na južný Izrael, počas ktorej bolo zabitých približne 1200 ľudí a 252 bolo zajatých ako rukojemníkov.

Odvtedy bolo v Gaze zabitých viac ako 35 090 ľudí, podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva riadeného Hamasom.

Zatiaľ čo sa izraelská ofenzíva zamerala na pásmo Gazy, napätie medzi izraelskými osadníkmi a Palestínčanmi na Západnom brehu od začiatku vojny stúplo.

Asi 700 000 Izraelčanov žije v 160 osadách spolu s 2,7 miliónmi Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme, informuje agentúra Peace Now.

Takmer celé medzinárodné spoločenstvo považuje osady za nezákonné, hoci Izrael to popiera.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close