Svet

Tajfún Chayola sa dostal na pevninu pri čínskom pobreží po tom, čo zasiahol Hongkong – Weather News

Supertajfún Chaola zoslabol po tom, čo zasiahol Hongkong a dopadol na pobrežie Guangdong v južnej Číne.

Tajfún Chaola sa dostal na pevninu v juhočínskej provincii Kuang-tung, keď násilné vetry bičovali neďaleko Shenzhen, Hongkong a Macao, pričom zabili najmenej jedného človeka a v mnohých oblastiach zanechali stopy skazy a záplav.

Hongkong a susedné čínske provincie zrušili v piatok stovky letov, keďže supertajfún, ktorý kvôli vetru s rýchlosťou až 200 kilometrov za hodinu zatváral podniky a školy, prinútil približne 900 000 ľudí opustiť ohrozené oblasti. . V provinciách Guangdong a Fujian.

Keď sa však pobrežné oblasti južnej Číny pripravovali na príchod búrky, v sobotu pred úsvitom bola klasifikácia Chaula znížená, keďže tajfún obišiel Hongkong, vyhýbal sa priamemu zasiahnutiu finančného centra a potom zoslabol.

S trvalým vetrom s rýchlosťou 160 km/h (99 mph) sa Saola dostala na pevninu v meste Zhuhai v meste Guangdong a bude ďalej slabnúť, keď sa bude pohybovať pozdĺž južného pobrežia Číny, uviedli čínski predstavitelia.

Miestne médiá informovali, že jeden človek zahynul po tom, čo padajúci strom zasiahol vozidlo v meste Shenzhen v štáte Guangdong.

Železničná prevádzka v Kuang-tungu sa mohla postupne obnoviť od 8:30 miestneho času (00:30 GMT), uviedol železničný operátor.

Napriek oslabeniu čínski predstavitelia uviedli, že Chaola bude naďalej ovplyvňovať región silným vetrom a dažďom.

Miestne médiá v Šen-čene informovali, že Chayola sa v sobotu ráno odsťahovala z mesta a varovania boli znížené z červeného tajfúnu na žlté varovanie pred búrkami.

Hoci vietor a dážď zoslabli, podľa správ verejnosti stále odporúčajú zostať vnútri.

Hongkong uvalil v piatok večer najvyšší signál búrky o tajfúne 10 a v sobotu ráno ho znížil na 8. Meteorologické hliadky v meste uviedli, že zostanú v platnosti do 16:00 (08:00 GMT), keďže oblasť naďalej postihujú silné dažde a záplavy.

READ  Zoznámte sa s kenským šampiónom ochrany prírody

Popadané stromy zasypali mnohé cesty, najmä na odľahlejších ostrovoch. V rušnej hongkonskej štvrti Causeway Bay bolo zničených niekoľko stavebných pamiatok.

Zrekonštruovaný obchod s nábytkom zasiahol 2. septembra 2023 supertajfún Chaola v Causeway Bay v Hong Kongu. [Mladen Antonov/ AFP]

V Macau, najväčšom svetovom centre hazardných hier, sa kasína mohli znovu otvoriť od soboty 8:00, uviedla vláda po zatvorení v piatok večer.

Haikui, menej silný tajfún ako Chaola, podľa predpovedí dopadne na juhovýchodné pobrežie Taiwanu v nedeľu popoludní a počas budúceho týždňa prinesie na ostrov silný dážď.

Dve hlavné taiwanské domáce letecké spoločnosti zrušili na nedeľu všetky lety a vláda varovala ľudí, aby sa držali ďalej od pláží a hôr.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close