Ekonomika

Japonský aktivista spochybňuje zákon o utajení pomocou nástroja na oznamovanie korupcie

TOKYO (Reuters) – Japonský internetový aktivista a akademik vytvoril webovú stránku, aby spochybnil nový zákon o štátnom tajomstve, ktorého cieľom je uľahčiť vládnym predstaviteľom únik citlivých informácií do médií bez toho, aby boli prichytení.

Webová stránka, zverejnená v piatok, využíva GlobalLeaks, open-source platformu vyvinutú európskym Hermesovým centrom pre transparentnosť a digitálne ľudské práva, povedal Masayuki Hatta, lektor ekonómie na Surugadai University.

„Chcem vytvoriť bezpečný kanál, kde si ľudia budú môcť vymieňať informácie bez toho, aby sa vystavili riziku,“ povedal Hatta pre agentúru Reuters.

„Nie som úplne proti ochrane citlivých informácií, ale tiež sa domnievam, že s novým zákonom je veľa problémov.“

Vládni úradníci a iní môžu použiť webovú stránku na prenos dokumentov novinárom, ktorí potom môžu získať digitálny únik pomocou prístupového kľúča, povedal.

Zákon o štátnom tajomstve, ktorý vypracovala vláda premiéra Šinzó Abeho, nadobudol účinnosť minulý týždeň po roku boja proti nemu.

Zákon stanovuje trest odňatia slobody až na 10 rokov pre vládnych zamestnancov alebo tých, ktorí prezradia vládne tajomstvá, zatiaľ čo novinári a iní, ktorí takéto úniky podporujú, môžu dostať až päť rokov väzenia.

Kritici tvrdia, že vláda neujasnila, ako sa bude zákon uplatňovať, a že by to mohlo mať mrazivý účinok na tých, ktorí chcú nahlásiť priestupky.

Reportéri bez hraníc označili zákon za „bezprecedentnú hrozbu pre slobodu informácií“.

Predstavitelia ministerstva spravodlivosti a Úradu vlády uviedli, že Hattov plán nemôžu komentovať.

Hatta, ktorý spustil webovú stránku na tokijskej univerzite Waseda, dúfa, že premení webovú stránku informátorov na digitálne stredisko pre citlivé informácie, ale povedal, že nebude zverejňovať nič vlastné a bude ju držať oddelenú od WikiLeaks.

READ  Krajiny najviac ohrozené európskou energetickou krízou

Na prístup na stránku – 4ge3uua3uaxuhhaq.onion – musia používatelia prejsť cez The Onion Router (Tor), internetovú službu na ochranu osobných údajov.

Hatta uviedol, že sa radil s právnikmi a verí, že je chránený článkom 21 japonskej ústavy, ktorý zaručuje slobodu tlače a právo na informácie.

Poskytnutie nástroja na oznamovanie často nie je trestné podľa štátom tajných zákonov, ale pomoc oznamovateľovi vopred pri úniku informácií môže byť trestná, povedala Yukiko Miki z Clearinghouse Japan, neziskovej organizácie, ktorá podporuje zverejňovanie informácií.

správa Teppei Kasai; Strih Kevin Krolicki, Robert Birzel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close