Svet

„Je úžasné, že sa môžete opäť stretnúť“: Na Gibraltári je zaočkovaná takmer celá populácia

Španielsky kuchár Rafael Gordon prichádza každý deň pracovať na túto malú oblasť s približne 34 000 ľuďmi, ktorá sa nachádza na úplnom juhu Španielska, kde je očkovaný ako mnoho cezhraničných pracovníkov. Šesťdesiattriročný muž hovorí: „Je to ako oáza“, keď pre neho prekročil hranice „prechádzal z jedného sveta do druhého“.

Hovorí, že v Španielsku stále existujú zdravotné obmedzenia. „Cíti sa ako rybolov s obmedzenou pohyblivosťou“.

Vďaka pokroku v očkovaní sú od konca marca povinné masky na uzavretých verejných miestach, v obchodoch a vo verejnej doprave na Gibraltári. Taktiež tam bol zrušený zákaz vychádzania nastavený o polnoci, čím sa obnovila prevádzka barov a reštaurácií, ktoré 1. marca po niekoľkomesačných obmedzeniach znovu otvorili dvere 1. marca.

Vo štvrtok šéf vlády Gibraltáru Fabian Picardo v pondelok oznámil, že zrušuje pravidlá vrátane počtu reštaurácií, ktoré môžu sedieť v jednom bare alebo reštaurácii, a ktoré môžu splniť 16, ktoré končia hranicou zo 16. apríla. Zrušenie týchto obmedzení nakoniec umožnilo Christine Parodyovej osláviť Vianoce so svojimi dcérami a vnukmi a Veľkú noc, ktoré s ňou nemohli byť k 65. narodeninám. „Bolo skvelé stretnúť sa,“ povedal agentúre AFP na hlavnej ulici Gibraltáru, ktorá je dnes preplnená a chodci zriedka nosia masky.

„Sloboda operácie“

Na Gibraltári, kde na epidémiu zomrelo 94 ľudí, bolo hlásených 4300 prípadov proti takmer 34 000 osobám a pacient Govt-19, ktorému sa za vakcínu poďakovalo, nebol hospitalizovaný dlhšie ako dva týždne.

Vakcinačná kampaň známa ako „operácia Sloboda“ umožnila 85% očkovania vakcíny „Rock“ od jej vzniku v januári, keď EÚ zaostáva. Viac ako polovica z približne 15 000 pracovníkov, ktorí prichádzajú zo Španielska každý deň, už dostala jednu z dvoch požadovaných veľkostí. „Je to veľká úľava,“ uviedla ministerka zdravotníctva Samantha Sacramentoová, ktorá uviedla, že nevidela prístav vo svojej kancelárii na vrchole gibraltárskej nemocnice.

READ  Žiadne masky, žiadna sociálna vzdialenosť, žiadna objednávka WFH

Tempo kampane pripisuje malému rozsahu Gibraltáru a bežných britských vakcín (Pfizer a Astrogeneca). „Prvých pár týždňov sme očkovali sedem dní v týždni, čo bolo ako na bežiacom páse,“ hovorí jediná žena v gibraltárskej vláde.

Najskôr bol očkovaný personál nemocnice, obyvatelia a personál opatrovateľskej služby. Neskôr bolo nad obchodnou pasážou očkované centrum na očkovanie širokej verejnosti. Ľudia sledujú stály prúd. Po kontrole teploty na vstupe sú obyvatelia rýchlo odoslaní do jedného zo 14 očkovacích miest a asi o dvadsať minút neskôr vyjdú von.

Okrem vakcínovej cesty

Po podaní obidvoch dávok dostane očkovaná osoba očkovací pas, ktorý jej umožňuje účasť na zhromaždeniach alebo výletoch.

Minulý týždeň otvoril štadión Victoria v Gibraltári svoje brány 600 ľuďom, ktorí boli očkovaní na zápas regionálneho tímu s Holandskom a ktorí sa kvalifikujú na majstrovstvá sveta.

Turnaja v boxe ťažkej váhy sa 27. marca v športovom komplexe Europa zúčastnilo asi 500 divákov. V obidvoch prípadoch museli účastníci vykonať negatívny test v ten istý deň.

Gino Jimenez, riaditeľ Asociácie reštaurácií, ktorý sníva o tom, že bude čerešničkou na torte, je presvedčený, že živá hudba by sa čoskoro mohla vrátiť do barov a reštaurácií.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close