Svet

Kanaďania odchádzajú a opúšťajú pohotovosti bez starostlivosti kvôli čakacím dobám

Vlani v decembri čakala 67-ročná Charlene Snow sedem hodín na pohotovostnom oddelení v nemocnici v Novom Škótsku a odišla domov – bez toho, aby navštívila lekára.

Do hodiny zomrela.

Aj keď je Snowov prípad sám o sebe tragédiou, je o to desivejší, že okolnosti, ktoré viedli k jeho smrti, sa čoraz častejšie odohrávajú v celej krajine.

Podľa nových údajov zhromaždených CTV News sa počet Kanaďanov navštevujúcich pohotovostné oddelenia v celej krajine, ktorí odídu skôr, ako dostanú akúkoľvek starostlivosť, zvýšil viac ako päťnásobne.

Problém zakódovaný nemocničnými pohotovostnými oddeleniami ako „LWBS“ – pacienti, ktorí „odídu neviditeľní“ kvôli dlhému čakaniu spôsobenému preplnenými pohotovostami a nedostatkom personálu.

„Veľa stavov, ktoré nás znepokojujú, je to, čo nazývame časovo citlivými,“ povedal pre CTV National News Dr. Eddie Long, špecialista na núdzové situácie v Alberte. „Ak dôjde k výraznému oneskoreniu času, liečba pacienta sa výrazne zhorší.

„Ale čo je dôležitejšie, nie je to kvalitná starostlivosť, keď ľudia čakajú tak dlho a potom musia ísť domov, pretože čakanie je neprijateľné.“

Údaje z kanadských inštitútov pre zdravotnícke informácie (CIHI) ukazujú, že v rokoch 2003-2004 184 753 ľudí prišlo na pohotovosť a potom odišlo bez lekárskej starostlivosti okrem úvodného rozhovoru so sestrou. V priebehu dvoch desaťročí sa miery každý rok zvyšovali, s výnimkou malého poklesu v rokoch 2020-2021, keď sa Kanaďania vo všeobecnosti vyhýbali návštevám pohotovosti počas prvej časti epidémie.

V najnovších údajoch CIHI uvádza, že v roku 2022 bolo v nemocniciach vyše 14 miliónov návštev a 963 637 pacientov zostalo pred starostlivosťou. To je 5-krát viac ako počet pacientov registrovaných v roku 2003.

Lisa Solomon, lekárka na pohotovosti v Scarborough, Ont., považovala čísla za „neuveriteľné“, keď ich prvýkrát počula.

„Je to astronomické číslo a naozaj, naozaj znepokojujúce, pretože pacienti, ktorí potrebujú núdzovú starostlivosť, definitívne odišli,“ povedal CTV National News.

Hoci lekári už roky bijú na poplach z obrovského stresu v zdravotníctve, množstvo pacientov, ktorí opustia nemocnicu bez pomoci, je pre väčšinu lekárov denne mimo dosahu.

READ  USA vyžadujú negatívne testy na Covid pre cestujúcich z Číny

„Robíme svoju prácu a nevieme, koľko ľudí odišlo bez toho, aby ich nikto nevidel,“ povedal Solomon.

Keď pacient príde na pohotovosť, dostane počiatočné hodnotenie, aby sa zistilo, či potrebuje okamžitú starostlivosť – napríklad osoba, ktorá dostane infarkt, bude videná v priebehu niekoľkých minút, bez ohľadu na to, koľko ľudí už čaká.

Ale tí, ktorí vykazujú menej závažné príznaky, môžu čakať hodiny. A čakacie doby pacientov sa predlžujú.

Dawn Peta, zdravotná sestra na pohotovosti v Lethbridge, Alta, povedala, že následky zmeškanej návštevy pohotovosti môžu byť obrovské.

„To ma znepokojuje, pretože niektorí ľudia, ktorí odchádzajú, môžu vedieť, akí sú chorí, a odchod môže byť nesprávna voľba,“ napísala v e-maile Beata, ktorá je spolupredsedníčkou Národnej asociácie pohotovostných sestier.

„Odchod povedie alebo povedie k najhoršej situácii, ktorá ťa mohla priniesť.“

Keď sa Snow minulú zimu dostavil na pohotovosť v Cape Breton Regional Hospital, mal príznaky ako bolesť čeľuste a horúčku. Zomrela doma na nahromadenie tekutiny okolo srdca a mohla byť liečená, keby mohla navštíviť lekára na pohotovosti.

Podľa údajov CIHI z rokov 2021-2022 jeden zo 14 pacientov opustí starostlivosť. Nepochybne medzi ne patrilo viac tikajúcich časovaných bômb ako Snow.

„Ľudia môžu zistiť veľa vecí, keď si povedia: ‚OK, chcem si to skontrolovať‘ a potom po niekoľkých hodinách čakania: ,Už ma to nemôže obťažovať, už idem. Choďte domov,“ bez kritického testovania, bez toho, aby ste ich ubezpečili, že je to v poriadku, usporiadanie. „Možno nerobiť, sledovanie je nevyhnutné alebo nezachytenie niektorých vecí, ktoré sú život ohrozujúce,“ povedal Solomon.

Lekári: Na zastavenie potápajúcej sa lode je potrebná politika

Údaje z National Ambulatory Care Reporting System (NACRS), posledný úplný rok údajov od apríla 2022 do marca 2023, hlásili viac ako 15,1 milióna neplánovaných návštev ER v Kanade – oproti 14 miliónom. 2021 – 2022.

S takmer 15,1 miliónmi návštev ER zaznamenaných v rokoch 2019-2020 sa návštevy vracajú na objemy pred pandémiou. Ale systém zdravotnej starostlivosti v roku 2023 je úplne iný ako v roku 2019.

Dr. Trevor Jain, pohotovostný lekár, povedal CTV National News, že existuje mylná predstava, že pacienti prichádzajúci na pohotovosť s menšími obavami spôsobujú vysoký počet ER.

„To je nesprávne,“ povedal. „Sú plné nemocnice – prijatých pacientov nedávame nikam z pohotovosti do iných zariadení. Čiže podporuje čakáreň a my sa k tým pacientom nevieme dostať včas.“

Lekári hlásia, že nemocničných postelí je málo a mnohé nemocnice fungujú na 100 percent.

„Musíme udržať naše nemocnice v pozícii, aby sme zabránili tomu, aby sa pohotovostné oddelenie stalo nebezpečným miestom,“ povedal Long. „To znamená, že keď identifikujeme pacienta, ktorý potrebuje prísť do nemocnice so zlomeninou bedra, zápalom pľúc, srdcovým infarktom alebo zápalom slepého čreva, nemôže zostať na pohotovosti hodiny a hodiny a dokonca dni.“

Long, profesor urgentnej medicíny a vedúci katedry na Lekárskej fakulte Cummingskej univerzity v Calgary, povedal, že bez personálnej kapacity a priestoru na presun pacientov na iné oddelenia je toho málo, čo lekári dokážu urobiť.

„Kým naše zdravotníctvo nedobehne prijatých pacientov, budeme mať neprijateľne vysoký počet „nevidených“ pacientov.“

Malo by to byť niečo, čo sa politici aktívne snažia napraviť, povedal Long, ale kríza zanechala mnohé politické debaty frustrované.

„Je to politická otázka, alebo by mala byť. Podiel krajinských rozpočtov, ktoré idú na zdravotníctvo, je astronomický. Je to vyše 40 alebo 50 percent,“ povedal.

„Daňoví poplatníci majú právo požadovať kvalitný systém zdravotnej starostlivosti vzhľadom na to, koľko minú zo svojich daní.“

Long povedal, že Kanaďania by mali tlačiť na svojich zástupcov, aby odpovedali.

„Naši politici musia odpovedať na to, čo urobia, aby vyriešili súčasnú situáciu, (ktorá zahŕňa) záchrannú sieť pohotovostných oddelení fungujúcich na suboptimálnej úrovni kvôli tomu, čo sa deje.“

READ  Nedávne rusko-ukrajinské vojnové správy: živé oznámenia

Long povedal, že väčšina pacientov, ktorí opustia ED bez toho, aby to videli, sú „celkovo nízkorizikovou populáciou“, ktorá má život ohrozujúce následky, pretože nedostávajú núdzovú starostlivosť.

„Tieto nepriaznivé účinky sú pomerne zriedkavé, aj keď sa vyskytnú, takže nevzbudzujú pozornosť,“ povedal.

„(Ale) ľudia neprichádzajú na pohotovosť z triviálnych dôvodov.“

Percento pacientov, ktorí odídu bez starostlivosti, je indikátorom problémov s nadbytkom a nedostatkom zamestnancov v zdravotníckej organizácii. V priemernej nemocnici by to malo byť menej ako jedno percento.

„Chceme, aby boli nulové. Ale niektoré pohotovostné oddelenia na východnom pobreží hlásia v lete až 40 percent, ktoré sú ‚nechané bez dozoru‘,“ povedal pre CTV National News lekár pohotovosti Dr. Trevor Jain. 40 percent pacientov ktorí odišli z dôvodu čakacej doby, nedostatku zdrojov alebo (a) plnej nemocnice.“

S novými údajmi, ktoré ukazujú päťnásobný nárast, úrad federálneho ministra zdravotníctva vo vyhlásení uviedol, že sa nepozerá na počet Kanaďanov odchádzajúcich z pohotovostných oddelení, ale že vedia, že Kanaďania majú obavy z čakacích lehôt. .

„Kanaďania nám povedali, že ich znepokojujú dlhé čakacie doby na pohotovosti – a my sme ich počuli nahlas a zreteľne,“ uvádza sa v správe. „Preto investujeme takmer 200 miliárd USD do kanadskej zdravotnej starostlivosti v priebehu nasledujúcich 10 rokov. Viac ako 46 miliárd USD z tohto nového financovania je vyčlenených na kompatibilné bilaterálne dohody s každou provinciou a územím, aby mohli investovať do potrieb systému zdravotnej starostlivosti ich špecifické jurisdikcie.

Kanadská asociácia pohotovostných lekárov (CAEP) je hlboko znepokojená.

„Uvedomujeme si, že pacienti opúšťajúci ED bez starostlivosti predstavujú značné riziko pre ich zdravie,“ napísala organizácia vo vyhlásení. „Riešenie základných príčin je rozhodujúce pre bezpečnosť pacienta.“

Vyzývajú na celoštátne fórum o urgentnej starostlivosti, ktoré by konečne vyriešilo kľúčové problémy – a zabránilo pacientom opustiť nemocnice bez starostlivosti, ktorú potrebujú.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close