Svet

Putin anektoval ukrajinské územia, Kyjev sa zaviazal brániť sa – World – The Guardian Nigeria News – Nigéria a svetové správy

Ruský prezident Vladimir Putin usporiadal v piatok v Moskve veľkú ceremóniu na oslavu anexie štyroch častí okupovanej Ukrajiny jeho armádou, zatiaľ čo Kyjev naliehal na urýchlené členstvo v NATO.

Udalosť v Kremli – zlomový bod v postsovietskych dejinách – prišla niekoľko hodín po tom, ako ostreľovanie v ukrajinskom regióne Záporožie na juhu Ukrajiny zabilo 30 ľudí pri jednom z najhorších útokov na civilistov za posledné mesiace.

Putin sa počas svojho prejavu postavil na stranu ruskej politickej elity, povedal Západu o medzinárodne odsúdenom manévri a vyzval ich, aby rokovali o kapitulácii Ukrajiny.

„Chcem to povedať kyjevskému režimu a jeho pánom na Západe: ľudia žijúci v Luhansku, Donecku, Chersone a Záporoží sa navždy stávajú našimi občanmi,“ povedal Putin.

„Vyzývame kyjevský režim, aby okamžite zastavil nepriateľstvo, zastavil všetky nepriateľské akcie… a vrátil sa k rokovaciemu stolu.“

Preplnená sála skandovala „Rusko! Rusko“ po podpise dohody.

Putin, ktorého od pandémie len zriedka vidno vo fyzickom kontakte, si potriasol rukou so svojimi zástupcami lídrov z anektovaných regiónov a tí spoločne kričali v štátnej televízii.

Washington oznámil „tvrdé“ nové sankcie proti ruským predstaviteľom a ministerstvu obrany krajiny a uviedol, že podporuje uloženie „nákladov“ každej krajine, ktorá podporuje alianciu G7.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj okamžite naliehal na vojenskú alianciu NATO pod vedením USA, aby umožnila jeho krajine rýchle členstvo.

– Putin „bojuje“, hovorí Biden –
Ukrajinský líder zdvojnásobil svoj prejav k národu a prisahal, že nebude rokovať s Ruskom, kým bude Putin pri moci.

„Budeme rokovať s novým prezidentom,“ povedal Zelenskyj.

Americký prezident Joe Biden odsúdil piatkovú ceremóniu v Moskve ako „falošnú praktiku“ Putinovho prejavu sily, ale namiesto toho dokázal, „že sa bráni“ a prisľúbil pokračujúcu podporu Kyjevu.

Šéf NATO Jens Stoltenberg kritizoval anexiu ako „nelegitímnu a nelegitímnu“, ale zostal nezáväzný aj po tom, čo Ukrajina uviedla, že bude žiadať o vstup do západnej aliancie.

READ  Prvé dva prípady variantu Omigron boli identifikované v Kanade

USA a Kanada vyjadrili podporu členstvu Ukrajiny, ale ustúpili od sľubov, že to urýchlia.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba napriek varovaniam od Putina, že jadrové zbrane by sa mohli použiť na obranu zajatých území, povedal, že Kyjev „bude pokračovať v oslobodzovaní našej krajiny a našich ľudí“.

Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v piatok uviedol, že Washington „okamžite“ budúci týždeň oznámi Kyjevu novú zbraňovú loď.

Sullivan tiež povedal, že aj keď existuje „riziko“ Putina, že použije jadrové zbrane, nič nenasvedčuje tomu, že tak urobí okamžite.

Niekoľko hodín pred obradom anexie bolo zabitých najmenej 30 ľudí a desiatky zranených pri útoku v južnom meste Záporoží, keď sa civilisti pripravovali vyzdvihnúť príbuzných, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

Po útoku boli po zemi porozhadzované telá v civile a rozbité okná áut.

Jeden muž, 56-ročný Victor, povedal, že jeho život zachránilo to, že išiel na kávu.

„Dal mi to čašník. A s ofinou. Zľakla sa a odišla z kaviarne. O pár minút neskôr nastal ďalší výbuch. Teraz je na podlahe,“ povedal.

„Podarilo sa mi skryť, ona nie.

– pozemná dlažba –
V Moskve sa na štátom organizovaných oslavách anexie zišlo najmenej 10 000 ľudí s veľkými transparentmi s nápisom: „Doneck. Luhansk. Záporožie. Gerson. Rusko!“

„Som šťastná, ak sa chcú pripojiť k Rusku,“ povedala agentúre AFP 37-ročná právnička Natalya Botnerová. „Majú väčšiu vieru ako my.“

Tieto štyri územia tvoria dôležitý pozemný koridor medzi Ruskom a Krymským polostrovom, ktorý v roku 2014 anektovala Moskva.

Týchto päť regiónov spolu tvorí 20 percent Ukrajiny, kde sily v posledných týždňoch dobyli oblasť späť.

Zelenskyj v piatok ocenil „významné výsledky“ ukrajinskej protiofenzívy na východe.

Ukrajinské sily boli na Lymanovom prahu v Donecku, ktorého sa moskovské sily zmocnili toto leto na týždne.

READ  Visa a MasterCard na daňovom webe

„Lyman je trochu obkľúčený,“ povedal Denis Pušilin, promoskovský líder v Donecku, keď neskôr na sociálnej sieti uviedol, že ruské sily sa držia „z posledných síl“.

Čína, India, Brazília a Gabon odsúdili anexiu týchto území OSN. Rusko v piatok vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady.

Hoci ruské veto bolo pevné, západné mocnosti v nádeji, že demonštrujú rastúcu izoláciu Moskvy na svetovej scéne, teraz predložia odsúdenie na Valné zhromaždenie, kde môže každý národ hlasovať a nikto nemôže zabiť rezolúciu.

Delegáti z desiatok krajín odišli v piatok zo stretnutia UNESCO v Mexico City, keď Rusko symbolicky odsúdilo svoju inváziu na Ukrajinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close