Hlavné správy

Kanadské zlato: Pripomína si majstrovstvá sveta juniorov v roku 1997

Pred majstrovstvami sveta juniorov v roku 2021 sa obzeráme späť za každým z 18 kanadských tímov, ktoré získali zlatú medailu, končiac 25. decembra spustením najnovšieho vydania turnaja.

Turnaj v roku 1997 bol jedným z mála období, keď Kanada nebola považovaná za obľúbenú. Tím sa pokúsil získať svoju piatu zlatú medailu v rade na podujatí vo Švajčiarsku.

Napriek mnohým úspechom v posledných rokoch sa tím nepýšil veľkou hviezdnou silou a bol ďaleko od jedného z najdominantnejších tímov Kanady. Ale tímu pod vedením mladého hlavného trénera Mika Babaka sa podarilo vrátiť späť na pódium.

Zoznam

Prehrávač Stav Vek
Daniel Briar F 19
Boyd Teverox F 18
Christian Tube * F 19
Twain Hay F 19
Brad Isbister F 19
Brad Larson * F 19
Trevor Ledovský F 19
Cameron Deer F 19
Alin McCauley * F 19
Peter Schaefer F 19
Joe Thornton F 17
Trent Whitefield F 19
Shane Willis F 19
Jason Toyk D. 19
Hugh Hamilton D. 19
Richard Jackman D. 18
Chris Phillips * D. 18
Cory Sarich D. 18
Jesse Wallin D. 18
Jeff Ware D. 19
Mark Denise G. 19
Martin Brown G. 19

* Odkazuje na vracajúceho sa hráča
Na začiatku súťaže sú všetky vekové kategórie

Konkurencia

Kanada v kvalifikačnom kole zvíťazila nad Nemeckom 4: 1 a potom čelila Američanom. Výhra by bola pre Kanadu rozhodujúca, aby porazila svoj tím, ale tomuto tímu sa podarila remíza iba 4: 4.

V treťom zápase sa Kanada ľahko postarala o Švajčiarov ďalšou výhrou 4: 1, vo štvrtom a poslednom predkole remizovala s Českom 3: 3. Kanada so skóre 2-0-2 skončila druhá vo svojej skupine a v prvom zápase medailového kola musela čeliť Slovensku.

Slováci nemali s Kanaďanmi žiadny zápas, prehrali 7: 2. Kanada potom v semifinále čelila vypadávajúcemu ruskému tímu, čo bola najťažšia výzva tímu. Knox hrali väčšinu zápasu zozadu, ale dva hrdinské góly z tretej tretiny z Devaroxu viedli k dramatickému víťazstvu, ktoré zabezpečilo zápas o gól a medailu proti USA.

READ  Kanadské vízum pre španielsky jazyk. Občania Dánska, Rumunska a Slovenska

Rozhodujúci zápas odohral Goldman Mark Dennis, ktorý porazil Mika Yorku a Američanov 2: 0.

Hviezdy

Na konci zápasu nemala Kanada ani jednu hviezdu. V siedmich zápasoch viedli tím Christian Tube, Brad Isbister a Cameron Mann so siedmimi bodmi za kus.

Góly sa rovnomerne rozprestierali po celom tíme, ale Tube, Isbister a DeVrox viedli každý so štyrmi nájazdmi.

Kľúčový okamih

Kanada musela prísť na to, ako zastaviť v tomto semifinále hviezdneho Rusa Alexeja Morozova. Strelec skóroval už pri svojej prvej zmene, ale DeVrox, Alin McCauley a Brad Larson ho do konca cesty uzavreli.

Za stavu 2: 1 v druhej tretine sa Kanada dostala do problémov a musela neskoro v ráme zabiť päťminútovú penaltu veľkého rozsahu. Tím bol úspešný a potom DeVerex spečatil víťazstvo umiestnením svojich dvoch gólov na tretie miesto.

Jeseň

Bez svojich obvyklých talentov na vysokej úrovni by Kanada nevyprodukovala toľko superhviezd ako obvykle. Daniel Brier a Chris Phillips, ktorí v tíme hrali kľúčové úlohy, sa tešili z úspechov NHL. Sedemnásťročný Joe Thornton – najmladší a najpoužívanejší priekopník Kanady – je medzitým stále uprostred kariéry hodnej siene slávy.

Najlepší strelec tímu Christian Tube odohral iba 33 zápasov NHL, strelil iba jeden gól a pridal jednu asistenciu. Vo Švajčiarsku hrával v rokoch 1999 až 2014.

Denis, najlepší zlatý medailista na turnaji, bude hrať v ôsmich sezónach NHL, čím vytvoril rekord 112-179-31 s percentom úspor 0,902.

Po piatich priamych zlatých medailách bola Kanada v nezastaviteľnej slze. Zdĺhavé sucho sa však začalo v roku 1998, keď Kanada zaznamenala najhorší výsledok (ôsmy). Bola to jediná súťaž medzi rokmi 1993 a 2012, v ktorej krajina nezískala medailu. Kanada sa na vrchol etapy vrátila až v roku 2005, keď začala ďalšiu sériu piatich priamych zlatých.

READ  Ukrajina bude spolupracovať s Českom a Slovenskom na obstaraní vozidiel CV90

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close