Svet

Kanárske ostrovy na pokraji zrútenia: Situácia s migrantmi je neúnosná, Španielsko musí konať

Minister zahraničných vecí Arancha González Lay odcestuje v nedeľu do Senegalu a minister vnútra Fernando Grande-Marlaska 20. novembra navštívi Maroko, informovala regionálna policajná šéfka Carolina Dariasová. Vláda „chce situáciu vyriešiť diplomaticky“ a zabezpečiť, aby „nikto na palube týchto lodí nehrozil životmi“, uviedla.

Zdroj: SITA / AP Photo / Javier Bauluz

Obaja ministri nedávno navštívili ďalšie africké krajiny, ktoré sú častým východiskovým bodom pre migrantov smerujúcich do Európy, ako sú Alžírsko, Tunisko, Mauretánia a vnútrozemský štát Čad. Dodala tiež, že Madrid plánuje sprísniť bezpečnostné opatrenia okolo Kanárskych ostrovov, ktoré ležia asi 100 kilometrov od západného pobrežia Maroka. Vláda tiež prisľúbila, že na územie vyšle ďalšie lode vrátane ponoriek, vrtuľníka a lietadla, aby dokončili flotilu monitorujúcu vody medzi africkým pobrežím a týmto sopečným polostrovom. Podobnú stratégiu predstavil Madrid v roku 2006, keď na Kanárskych ostrovoch pristálo asi 30 000 migrantov.

Organizácie pre ľudské práva sú však presvedčené, že takéto stratégie nebudú fungovať. „V roku 2006 sa pokúsili zaviesť prísnejšie hraničné kontroly v krajinách pôvodu … ale to nefungovalo a ľudia stále prichádzali.“ uviedla vedúca výskumu Amnesty International (AI) v Španielsku Virginia Álvarezová. Migranti podľa nej našli iné trasy. „Chcú preniesť zodpovednosť na tretie krajiny a toto (rozhodnutie) má zlyhať,“ Zhrnul Alvarez. Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov približne polovica migrantov smerujúcich tento rok po mori do Španielska pristála na Kanárskych ostrovoch. Celkovo žije 14 600 ľudí, z toho 2 950 ľudí, ktorých príchod ostrovy za posledný týždeň videli.

READ  Dopravné zápchy nákladných vozidiel na kanáli La Manche sa začali odstraňovať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close