Svet

Tisíce rokov staré umenie neandertálcov odhaľuje stalaktity ako červená trstina – 24T24 – Česká televízia

Farebné stalaktity v Cuva de Artales pri španielskej Malage boli skúmané v roku 2018 a odborníci prišli s odvážnou hypotézou, že červeno sfarbené stalaktity nie sú prírodným úkazom, ale umeleckým dielom, ktoré vytvorili neandertálci pred šesťdesiatimi piatimi tisíc rokmi .

Nezhody medzi antropológmi však pretrvávali; Niektorí vedci sa domnievajú, že je to práca ľudskej ruky, iní tvrdia, že sa môže jednať o prírodný jav. Bola potrebná nová analýza pigmentového povlaku, ktorá ukázala, že ide skutočne o prácu inteligentných ľudí. Bola založená pred šesťdesiatimi štyrmi tisíckami rokov a keďže v tom čase rozumný človek ešte nežil na Pyrenejskom polostrove, bolo to dielo jeho nepriamych predkov, neandertálcov.

Červené hroty v tme jaskyne

Podľa vedúceho autora diela Francesca de Erica zloženie červených pigmentov v jaskyniach nezodpovedá prírodným procesom, ktorými sa tieto farby tvoria. A Štúdia publikovaná v odbornom časopise PNAS, Postrek a vháňanie farieb do jaskynných predmetov, popisovaných ako používané v intervale viac ako desaťtisíc rokov, v rôznych intervaloch.

De Jericho, ktorý prednáša na univerzite v Bordeaux, podporuje hypotézu, že neandertálci pomenovali jaskyňu mnohokrát, často pigmentmi.

Je ťažké porovnať fresky vytvorené neandertálcami s prehistorickými modernými ľuďmi vyrobenými artefaktmi, ktoré sa nachádzajú v jaskyni C -te d’Arc vo Francúzsku; Sú dvakrát mladší, boli stvorení pred tridsaťtisíc rokmi. Umenie racionálneho človeka už bolo veľmi jemné a dalo sa tomu dobre porozumieť.

Nový objav však prispieva k množeniu dôkazov, že neandertálci, ktorí vyhynuli pred štyridsiatimi tisíckami rokov, nie sú takí starodávni príbuzní, ako sa o nich dlho uvažovalo. Autori štúdie napísali, že pigmenty nie sú „umenie“ v užšom zmysle slova, ale „efekt správania, ktoré zdôrazňuje symbolický význam priestoru“.

Výskum pomohol aspoň niektorým neandertálcom pochopiť, že jaskynné systémy hrajú dôležitú úlohu v symbolických systémoch komunít – to, čo tieto symboly predstavujú a predstavujú, však zostáva neopísateľným tajomstvom.

READ  Pedro Castillo: "Niektorí zvolení 2000 hlasmi nás chcú umlčať a umlčať vôľu vlády zvolenej miliónmi ľudí"

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close