Svet

Katolícka kontroverzia o dvoch pápežoch vo Vatikáne

  • Vo veku 95 rokov zomrel v sobotu bývalý pápež Benedikt XVI.
  • Benedikt odišiel do dôchodku v roku 2013 a stal sa prvým pápežom, ktorý rezignoval za takmer 600 rokov.
  • Sľúbil, že bude žiť „skrytý pred svetom“ na pôde Vatikánu.

Šokujúci odchod pápeža Benedikta XVI., ktorý zomrel v roku 2013 vo veku 95 rokov, vyvolal vážne otázky o tom, do akej miery by Vatikán mohol mať „mužov v bielom“ v rámci rímskokatolíckej cirkvi.

Jeho rozhodnutie vo veku 85 rokov stať sa prvým pápežom, ktorý po takmer 600 rokoch odstúpi z funkcie, vytvorilo precedens pre pontifikát jeho nástupcu, pápeža Františka.

Benedikt sa rozhodol byť nazývaný „emeritným pápežom“ a povedal, že bude žiť „skrytý pred svetom“ v bývalom kláštore na pôde Vatikánu.

Jedinečné rozhodnutie ubytovať pápeža aj jeho predchodcu v malom mestskom štáte vyvolalo v niektorých častiach prekvapenie, keďže Benediktova prítomnosť by mohla Františkovi sťažiť prisvojenie si kresla sv. Petra.

Nezvyčajné spolužitie spočiatku prebiehalo bez problémov.

Ale zatiaľ čo Benedikt najprv dodržal svoj sľub, že bude viesť život v tichom rozjímaní a akademickom výskume, neskôr zvážil výbušné otázky sexuálneho zneužívania zo strany duchovných a či by sa kňazstvo dalo otvoriť ženatým mužom.

Jeho príspevok do knihy o celibáte z januára 2020 bol považovaný za strategický pokus podkopať Františka a pozdvihnúť vec ultrakonzervatívnej frakcie cirkvi.

Antidedo alebo pápež?

František sa v roku 2016 snažil rozptýliť akúkoľvek nejednoznačnosť, keď povedal, že Benedikt je „emeritný pápež a nie druhý pápež“ a prirovnal svojho seniora k „starému otcovi doma“.

Benedikt sa v rozhovore z marca 2021 dištancoval od „šialených“ katolíkov.

Tvrdil:

Populárna kultúra však fungovala s dvoma myšlienkami.

Film brazílskeho režiséra Fernanda Meirellesa z roku 2019 „Dvaja pápeži“ si predstavoval rétorický súboj medzi diktátorským nemeckým pápežom, ktorého hrá Anthony Hopkins, a futuristickým argentínskym pápežom, ktorého hrá Jonathan Pryce, ktorý rád sleduje a vyučuje futbal. Pope na tango.

READ  Turecko: Štyria novinári Charlie Hebdo obvinení z „urážky“ Erdogana

Neboli vypracované žiadne pravidlá, ktoré by definovali, akú úlohu bude Benedikt hrať po odstúpení z čela cirkvi, uviedli odborníci.

„Od začiatku tu boli náznaky problému,“ Benedikt dal pápežský klobúk, ale nie poštovú adresu, povedal Richard Gaillardets, profesor katolíckej teológie na Boston College, pre National Catholic Reporter uprostred rozruchu, keď Benedikt túto myšlienku odsúdil. ženatí kňazi.

Gaillardets povedal:

Keď komentuje kontroverzné veci niekto, kto trvá na tom, že aj on si stále zaslúži titul „pápež“ (hoci emeritný pápež)…je tu hlboký problém.

Dokonca aj Benediktovi priaznivci povedali, že mal použiť svoje meno Joseph Ratzinger, keď podpisoval svoj príspevok do knihy 2020.

Historik Francesco Margiotta Broglio, šéf talianskej komisie pre náboženskú slobodu, vtedy pre La Stampa povedal, že „Ratzinger by nemal ani písať, ani hovoriť“.

„Ak bude naďalej ísť proti vládnucemu pápežovi, mohol by sa stať antipápežom,“ povedala Margiotta Broglio.

„Sprisahanie na zakrytie“

Benediktov vek a fyzická slabosť – údajne mal v posledných rokoch problémy s rozprávaním alebo písaním – viedli niektorých vatikánskych pozorovateľov k otázke, či je autorom zverejnených úvah on, alebo či mu tieto slová niekto vložil do úst.

„Zdá sa, že niektorí z prelátov, ktorí sú proti Františkovi, sa pokúšali skryť svoje sprisahania pod emeritným plášťom,“ povedal profesor teológie z Villanova University Massimo Fagioli.

V čase svojej rezignácie bývalý pápež povedal, že nemá ani myseľ, ani telo, aby pokračoval. V roku 2016 ho jeho osobný tajomník Georg Gaenswein opísal ako „pomaly miznúce“.

Gaillardets povedal:

Vytvorenie precedensu

Benediktovo rozhodnutie vytvorilo precedens, ktorý ovplyvnil Františkovo pápežstvo, pričom každá choroba alebo tajná poznámka podnietili špekulácie, že by aj on mohol odísť.

V júli Francis, ktorý trpel problémami s kolenami, ktoré ho prinútili zostať pripútaný na invalidný vozík, priznal, že by mal zvážiť spomalenie alebo krok vedľa.

A v decembri, keď nastúpil do funkcie, prezradil, že podpísal rezignačný list, keď mu zdravotný stav bráni plniť si povinnosti.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close