Ekonomika

Keďže na východe pokračujú prudké boje, ukrajinskí predstavitelia varovali pred dňom víťazstva Ruska

Rusko podniká útoky na elektrickú infraštruktúru na západnej Ukrajine; Pentagon tvrdí, že cieľom Moskvy je odstaviť železnice a znížiť dodávky na východ. V mestách po celej Ukrajine sa v stredu večer rozozvučali sirény leteckých úderov. Tu je niekoľko kľúčových udalostí v krajine:

Mariupol: Ruské sily sa pripravujú na prehliadku v tomto zničenom prístavnom meste – 9. mája, Deň víťazstva, keď Rusi oslavujú svoju úlohu pri porážke nacistického Nemecka. Podľa ukrajinských predstaviteľov miestni robotníci – očividne pracujúci výmenou za jedlo – odpratávajú trosky, mŕtve a nevybuchnutú muníciu v centrálnych uliciach. Tvrdé boje pokračovali v okolí mestskej oceliarne Azovstal, kde sa v podzemných bunkroch stále skrýva viac ako 200 civilistov. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho sily tento týždeň otvoria ďalšie humanitárne koridory na evakuáciu civilistov. Pentagon uviedol, že keď sa Moskva sústredila na svoju východnú ofenzívu, v Mariupole zostalo len 2000 ruských vojakov.

Donecká oblasť: Sloviansk, ktorý sa nachádza neďaleko západnej hranice Doneckej oblasti, a susedný Gramadorsk sa považujú za ciele ruského pokroku. Podľa predstaviteľov západnej bezpečnosti by dobytie takýchto cieľov pri pokuse o obkľúčenie ukrajinských síl upevnilo ruskú vojenskú kontrolu nad severovýchodným Donbasom. Podľa Pentagonu zatiaľ Rusko mimo Mariupolu príliš nepokročilo. Vojská, ktoré sa odtiaľ presúvajú na sever, sú umiestnené v meste Velyka Novosilka, 75 míľ severozápadne. Medzitým sa ruské sily pokúšajú presunúť juhovýchodne od Izyumu, pričom sa presunú asi 55 míľ do mesta Lyman, menej ako 20 míľ od Slovjanska, uviedol v stredu americký predstaviteľ.

Dinipro: Šéf železníc krajiny uviedol, že Moskva v stredu narazila na železničnú trať v Dinibre a zamerala sa na most. Mesto sa nachádza za riekou Dneper a je jedným z najľudnatejších miest na Ukrajine. Video V centre mesta, ako ho skontroloval The Post, sa ukázali výbuchy na moste, ktorý využívajú autá aj vlaky. Nasleduje vzor štrajkov na železnici a elektrickú infraštruktúru po celej Ukrajine v posledných dňoch.

READ  FM Szijjártó: Krajiny V4 na pomoc litovským prisťahovalcom

Dan Lamothe, Karoun Demirjian a Sara Sorcher prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close