Ekonomika

Komentár | Demokratický návrat Poľska

BHollande má dlhú tradíciu miešania politických trendov. Keď na jeseň roku 1989 padol v Nemecku Berlínsky múr, vo Varšave už tri mesiace vládol nekomunistický premiér. Poľsko však bolo aj prvou postkomunistickou krajinou, ktorá v roku 1995, keď bývalé opozičné strany spôsobili chaos, odhlasovala komunistov späť do úradu. V roku 2005 bolo Poľsko po Slovensku a Maďarsku uznané za tretiu krajinu, ktorá volila nacionalistických populistov, no o dva roky neskôr ich to rozrušilo v predčasných voľbách.

Vytlačení neopopulisti (medzi nimi aj niektorí bývalí komunisti) sa potom ešte raz vrátili. Pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS) vládla dlhých osem rokov – vo všeobecných voľbách v októbri prehrala s centristicko-progresívnou koalíciou.

Ako Poľsko odolalo pravicovému trendu, ktorý sa prehnal Európou a priviedol liberálov späť k moci? Ponúkajú jej skúsenosti nejaké užitočné lekcie? BIS zvíťazila v roku 2015 v parlamente aj vo funkcii prezidenta po kampani, v ktorej tvrdila, že „krajina je v troskách“. . Členstvo v EÚ skutočne podporilo poľskú ekonomiku a Brusel chcel, aby Poľsko prejavilo určitú solidaritu s ostatnými členskými štátmi, ktoré zápasia s prílevom migrantov. Poliaci však stále zaostávajú za priemerom EÚ v prosperite (preto to obvinenie z „ruín“), čo ich rozhorčilo a oslabilo ich solidaritu s ostatnými. Malichernosť môže byť politickou hybnou silou. (Úlohu zohrala aj zlomená ľavica spolu s únavou po ôsmich rokoch liberálnej vlády.)

Dokonca aj opozícia bola prekvapená vlastným úspechom.

Keď sa pravicová strana Právo a spravodlivosť dostala k moci, spustila totálny a zväčša úspešný útok na nezávislé médiá a súdnictvo. Zapojila sa aj do radikálnych programov sociálneho prerozdeľovania, znížila vek odchodu do dôchodku a štedro zvýšila prídavky na deti. Sprevádzalo to masívne prevzatie kľúčových štátnych ekonomických aktív a skorumpované obstarávanie: počas pandémie sa objavili príbehy o predražených respirátoroch kúpených od obchodníka so zbraňami na čiernej listine OSN a neúčinných maskách kupovaných na lyžiarske predpisy od ministra zdravotníctva. Inštruktor sa dostal na titulky v niekoľkých zostávajúcich nezávislých médiách. „Kradnú – ale zdieľajú“ je kolektívny pocit spokojných voličov. PiS ľahko vyhrala svoje prvé parlamentné znovuzvolenia v roku 2019 – a nasledujúci rok tesne vyhral jej vodca Andrzej Duda.

A potom zrazu stará taška trikov zostarla. Séria pedofilných škandálov v cirkvi odhalila úmyselnú ignoráciu rozhorčenia zosnulého Jána Pavla II. – a neúspešnú kampaň PiS na „ochranu dobrého mena poľského pápeža“. Potraty boli účinne zakázané, čo potešilo Cirkev a konzervatívcov – ale státisíce nahnevaných mladých ľudí vyšli do ulíc a obrátili sa proti PiS. Militaristické bitie do pŕs sa v krajine otrasenej vojnou na Ukrajine darilo – ale podvod bol odhalený, keď ruské rakety a bieloruské helikoptéry nepozorovane preleteli do poľského vzdušného priestoru. Solidarita s Ukrajincami – Poliaci dostali dva milióny najmä na to, aby ich ubytovali v stiesnených bytoch – bola premrhaná, keď vláda označila Kyjev za „nevďačný“ a pohrozila, že zníži podporu z malicherných politických dôvodov. A pokračujúci protiimigrantský zápal namierený proti neeurópskym migrantom vybuchol vláde do tváre, keď sa zistilo, že úradníci ministerstva zahraničných vecí nelegálne predávali tisíce poľských víz z Naí Dillí do Kampaly. Nahodiť dvojcifernú infláciu a bolo jasné, že vláda skončila.

Jeho zničenie však prekvapilo. So 74 percentami hlasov, čo je najviac v poľskej histórii, opozičná koalícia liberálov, katolíckych konzervatívcov, farmárov a ľavičiarov získala solídnu väčšinu kresiel v parlamente a dve tretiny kresiel v Senáte, hoci PiS zostala najväčšou stranou s 36 percent hlasov. Stále kontroluje prezidentský úrad, národnú banku a – protiústavne – Najvyšší súd a Ústavný tribunál a štátne médiá. Tieto inštitúcie môžu účinne blokovať reformy novej vlády – a to by mohlo dopadnúť zle, pretože voliči sa dožadujú rýchlej a radikálnej zmeny.

Vlastným víťazstvom nakoniec prekvapila aj opozičná koalícia. Podobne ako pri páde komunizmu v roku 1989, aj teraz musí ukázať, že spoločný základ možno nájsť obnovením zodpovednosti, právneho štátu a základnej dôstojnosti vláde. EÚ, ktorú PiS otvorene považuje za „nepriateľa“, sa uľaví, keď sa krajina vráti na správnu cestu – a uvoľní sa finančné prostriedky zmrazené v konflikte kvôli údajnému porušovaniu práva EÚ. Washington by bol rád, keby sa Varšava vrátila k stabilnejšiemu proukrajinskému kurzu a dúfajme, že ukončí konflikt s Jeruzalemom v poľsko-židovskej histórii. Tvrdá práca, samozrejme, musí byť vykonaná. Poľsko však ukázalo, že je pripravené.

READ  Peking odvoláva veľvyslanca z Litvy, Taiwan tam plánuje otvoriť kanceláriu

Constanti Gebert je novinár a spisovateľ so sídlom vo Varšave v Poľsku.

Úvodný obrázok: Líder Občianskej aliancie Donald Tusk s predsedom strany Právo a spravodlivosť Jaroslawom Kaczynským.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close