Hlavné správy

Kim Jong-un vyzýva na pripravenosť na koronavírusy a tajfúny – Svet – Novinky


,


26.08.2020 06:47, aktualizované: 07:06

Severokórejský líder Kim Jong-un (stredu) počas politbyro stretnutia vládnucej strany. 08/25/2020

Autor: ,

Severokórejský líder Kim Jong-un v utorok počas stretnutia politbyra vládnucej strany upozornil na reakcie krajiny na koronavírus SARS-CoV-2 a tajfún, na ktorý sa má vzťahovať KLDR vo štvrtok. Agentúra AP o tom informovala.

Kim hovorila o nešpecifikovaných „chybách“ a „nedostatkoch“ vo vládnej kampani proti koronavírusom a požadovala ich okamžitú nápravu.

Vyzval tiež na dôslednú prípravu na minimalizáciu škôd spojených s týfusom Bavi, ktorý má zasiahnuť krajinu niekoľko týždňov po prívalových dažďoch spôsobených povodňami a poškodenými plodinami a domami.

Hospodárstvo krajiny bolo tiež poškodené americkými sankciami uvalenými v súvislosti s jadrovým programom Severnej Kórey a uzatvorením hraníc krajiny v dôsledku pandémie koronavírusov.

Očakáva sa, že tajfún Bavi zasiahne na severozápadné pobrežie Kórejského polostrova vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Podľa predpovedí by mal byť tento rok jedným z najsilnejších tajfúnov, ktorý zasiahol polostrov.

Kim Jong-un minulý týždeň vládnej strane povedal, že hospodárstvo krajiny sa nezlepšuje, ako dúfal. Po takmer piatich rokoch zvolal severokórejský vodca kongres vládnucej kórejskej labouristickej strany, ktorý sa má konať v januári 2021. Nový päťročný plán rozvoja krajiny, ktorej hospodárstvo bolo vážne postihnuté medzinárodnými sankciami a súčasná koronárna kríza by mala byť predstavený na tomto kongrese.

Objavili sa nové špekulácie o zdravotných problémoch spoločnosti Kim

V niektorých britských bulvároch a iných svetových médiách sa v posledných dňoch objavili nové špekulácie o zlom zdraví alebo dokonca o smrti severokórejského diktátora Kim Jong-una. Denník Daily Mail citoval juhokórejského experta Changa Songmina, že Kim je v kóme od apríla a že všetky jeho verejné vystúpenia boli sfalšované.

READ  Univerzity zvládli epidemickú skúšku, študenti však trpeli nedostatkom komunikácie

Chang Song-min, ktorý pôsobil ako poradca juhokórejského bývalého prezidenta Kim Te-jung, je presvedčený, že jeho mladšia sestra Kim Yo-chong teraz postupne preberá vedenie krajiny od spoločnosti Kim. Juhokórejská spravodajská služba minulý týždeň uviedla, že Kimova sestra získala väčšiu moc a je teraz „de facto druhým najvyšším úradníkom v krajine“. O Kim Jo-chong sa okrem iného hovorí, že má na starosti vzťahy KĽDR so Spojenými štátmi a Južnou Kóreou.

Podľa Changa je taký krok v histórii KĽDR bezprecedentný a môže znamenať iba dve veci: buď diktátor je vážne chorý alebo v krajine existuje štátny prevrat. „Myslím, že Kim je v kóme, ale jeho život ešte neskončil,“ napísal Chang na Facebooku. „Štruktúra nástupcov ešte nebola vytvorená, takže Kim Yo-chong prišiel do popredia, pretože vákuum na výkone sa nedá udržiavať veľmi dlho,“ dodal Chang, ktorý uviedol, že posledné videá a fotografie Kim boli falošné.

Mnoho pozorovateľov, ktorí sa zaoberajú situáciou v KĽDR už dlhú dobu, ale komentáre Chang Chang, sú absurdné. Juhokórejský server Sinmunko povedal, že Chang hovoril o vážnych zdravotných problémoch spoločnosti Kim v prvej polovici tohto roka a teraz sa pokúša potvrdiť pravdivosť svojich predchádzajúcich vyhlásení. Ďalší experti v Severnej Kórei pripomenuli, že rôzne špekulácie z juhokórejských tajných služieb sa v minulosti ukázali ako nesprávne.

Expert KĽDR: Ak bude Kim stále nažive, oslabí

Roy Calley, ktorého britský bulvárny denník Daily Express označil za experta v KĽDR a opakovane navštevoval krajinu, vyjadril podobný názor ako Chang Song-min. „Ak bude stále nažive, oslabí. Myslím si, že v blízkej budúcnosti môžeme očakávať zmenu vo vedení KĽDR,“ uviedol Calley.

Keby bol severokórejský vodca v poriadku, potom by bol podľa neho uvedený presun časti právomocí nemysliteľný. „Kim Jong-un nebol nikdy v dobrom zdravotnom stave a neviem si predstaviť, že by prirodzene umožnil, aby sa niečo také stalo,“ citoval Calley v denníku Express.

READ  Zelenskyj na stretnutí so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Kyjeve vyzýva spojencov, aby urýchlili dodávky zbraní.

Kim Jong-un, ktorý má asi 36 rokov, sa na verejnosti objavil až tento rok. V apríli sa rozšírili správy o tom, že podstúpil neúspešnú operáciu srdca, po ktorej zostal v kritickom stave.

Na druhej strane, jeho sestra Kim Jo-Jong, ktorá napríklad vydala v júni napríklad rozkaz vyhodiť do styku styčný úrad oboch kórejských štátov, bola v poslednej dobe videná oveľa častejšie. Kim Yong-chong tiež ohrozil Južnú Kóreu nešpecifikovanou vojenskou akciou a KĽDR ju neskôr stiahla.

Podľa niektorých analytikov však diktátor Kim diktátorom časti zodpovednosti voči svojej sestre a niekoľkým ďalším blízkym poradcom len snaží zabrániť tomu, aby bol obviňovaný z politických zlyhaní.

Podľa denníka Daily Mail ďalší politológovia tvrdia, že Kim a jeho sestra hrajú „dobrých a zlých policajtov“, ktoré chcú použiť pri rokovaniach so zahraničnými mocnosťami po páde Kimových jadrových rozhovorov s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close