Svet

Koalícia odmietla nomináciu na prezidenta Sal

Západoafrická prodemokratická koalícia The Západoafrická demokratická únia (WADEMOS) Sieť vyzvala na ukončenie represií voči opozičným politickým kandidátom a médiám po politickej kríze v Senegale.

Senegalský parlament v pondelok odhlasoval predĺženie funkčného obdobia prezidenta Mackyho Salla do nových prezidentských volieb v decembri.

Pán Sall sa mal vzdať moci 2. apríla po pokuse predĺžiť svoje funkčné obdobie nad ústavou povolený limit.

Ale týždne pred plánovanými prezidentskými voľbami 25. februára Pán Sall oznámil odloženie voliebSenegal dostal do politickej krízy.

Západoafrická regionálna organizácia (ECOWAS) to odsúdila Odročenie voliebTrvanie na návrate k volebnému kalendáru.

Koalícia 47 organizácií občianskej spoločnosti WADEMOS vo vyhlásení zverejnenom v stredu vyjadrila vyvíjajúcu sa situáciu a vyjadrila sa proti „rozhodnutiu odložiť voľby do senegalského parlamentu do 15. decembra 2024“.

Odsúdila „nespravodlivý a nezahrnutý spôsob zabezpečovania hlasov“, pri ktorom polícia násilne odobrala opozičných poslancov. „Podporujeme výzvy senegalskej občianskej spoločnosti a prodemokratických aktérov na nový dátum prezidentských volieb, ktoré musia byť okamžite vyriešené prostredníctvom inkluzívneho procesu.“

WADEMOS, sieť viac ako 45 prodemokratických národných a nadnárodných organizácií občianskej spoločnosti v regióne západnej Afriky, pripomenula pánovi Sallovi záväzok, ktorý dala Senegalu vlani v júli, že neprekročí zákonom povolené obdobie.

Udržujte protesty pokojné

WADEMOS pri oznamovaní svojej podpory senegalskému ľudu a organizáciám občianskej spoločnosti v krajine vyzval na pokojné protesty.

Bezpečnostným silám v krajine nariadil, aby „prestali zatýkať alebo zadržiavať opozičných kandidátov, útoky na poslancov, ktorí sú proti predĺženiu volieb nad rámec funkčného obdobia prezidenta Sala, výpadky médií a represie proti slobode prejavu a ohrozeniu slobody“. Ustanovujúce zhromaždenie.“

Federácia naliehala na ECOWAS, aby vyslalo jasný odkaz, že „je odhodlané chrániť demokraciu a právny štát v regióne a implementovať svoj doplnkový protokol o demokracii a dobrej správe vecí verejných“. Akákoľvek vláda alebo politický vodca.“

READ  SA sa vracia k obrovským zásobám zemného plynu v Mozambiku, zatiaľ čo Eskom bojuje o udržanie svetiel

„ECOWAS nesmie sklamať obyvateľov Senegalu a regiónu,“ dodal.

Koalícia jednostranný krok pána Challa pri odložení volieb odsúdila.

Reklama TEXEM

Uviedla, že prezidentova akcia pošpinila demokratický kredit Senegalu ako krajiny s „príkladným pokrokom v budovaní udržateľnej demokratickej spoločnosti založenej na právnom štáte a neprerušenej tradícii pravidelných, slobodných, spravodlivých a inkluzívnych volieb“.

WADEMOS odmietol ospravedlnenie pána Salla na zmarenie volebného procesu a poznamenal, že „prezidentovo konanie v mnohých smeroch uráža ústavu Senegalskej republiky“.

Jednostranná akcia prezidenta, ohlásená necelý mesiac pred plánovanými voľbami, je v rozpore s článkom 2, oddielom 2 ods. 1 Dodatkového protokolu ECOWAS o demokracii a dobrej správe vecí verejných, ktorý je výslovne proti akejkoľvek reforme alebo zmene volebných zákonov. spracováva „šesť mesiacov pred voľbami bez súhlasu väčšiny politických účastníkov“.

Medzi členov WADEMOS patria – Západoafrická iniciatíva občianskej spoločnosti (WACSI), Západoafrická sieť pre budovanie mieru (WANEP), Mediálna nadácia pre západnú Afriku (MFWA), Yiaga Africa (Nigéria), Centrum legislatívnej advokacie občianskej spoločnosti (CISLAC) .

Medzi ďalšie patria Inštitút Sahelian for Law Governance, Stateview International (Guinea) Applac, Chitoen pre La Paix et la Justice (Guinea), Fems Actions and Development (Niger), Alternative Space Chitoen (Niger).

Dangot adbanner 728 x 90_2 (1)

READ  Britský variant bol prvýkrát objavený vo Francúzsku


Podporte žurnalistiku Premium Times pre jej integritu a dôveryhodnosť

Dobrá žurnalistika stojí veľa peňazí. Iba dobrá žurnalistika môže zabezpečiť možnosť dobrej spoločnosti, zodpovednej demokracie a transparentnej vlády..

Ak chcete pokračovať v slobodnom prístupe k najlepšej investigatívnej žurnalistike v krajine, žiadame vás, aby ste zvážili malý príspevok k tejto ušľachtilej iniciatíve.

Príspevkom do PREMIUM TIME pomáhate udržiavať relevantný časopis a zabezpečiť, aby bol bezplatný a dostupný pre všetkých.

Darovať


Textové reklamy: Zavolajte Willymu – +2348098788999
BT Make Campaign AD

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close