Svet

Koalícia zvažuje, keď ANC čelí zdrvujúcej rane vo voľbách v Južnej Afrike

Otvorte Editor's Digest zadarmo

Africký národný kongres je pripravený byť rozdrvený v sobotňajších všeobecných voľbách v krajine, čo vyvolalo horúčkovité interné debaty o možných obmenách budúcej koaličnej vlády.

S viac ako 98 percentami spočítaných hlasov bola ANC druhá so 40,2 percentami a Trhovo orientovaná demokratická aliancia s 21,7 percentami.

Strana Jacoba Zumu uMkhonto weSizwe, ktorej vytvorenie pred šiestimi mesiacmi zvýšilo volebnú matematiku na 14,7 percenta, je prekvapivo silné číslo.

Zasvätenci strany tvrdia, že ANC je „v stave nedôvery“ k výsledkom volieb. Teraz musí zvážiť, ako môže naďalej vládnuť a udržať si Cyrila Ramaphosu ako vodcu.

Celoštátny výkonný výbor strany, jej hlavný rozhodovací orgán, sa zíde v nedeľu, aby diskutoval o najväčšej kríze hnutia za posledných 30 rokov.

„Je to apokalyptické a možno aj existenčné pre ANC,“ povedal profesor práva a politológ Richard Gallant. „Vyvoláva to otázku, akou stranou chcú byť v budúcnosti: chcú byť stranou, ktorá vládne zo stredu, bráni ústavu, alebo sa chcú nechať ťahať do extrémov? Populistický chvost vrtieť psom?“

„Je to ohromujúca porážka pre ANC,“ povedal jeden z blízkych členov strany.

„Nepriaznivci budú namietať, že to bola prehra Cyrila a že sme prehrali, pretože sme ušli. [Julius] Malema, Zuma, Ace [Magashule]“Druhá strana bude tvrdiť, že plán obnovy zlyhal, pretože nezachádza dostatočne hlboko na to, aby obnovil dôveru voličov.“

Parlament má po vyhlásení výsledkov 14 dní na zvolenie prezidenta.

Ak dôjde k snahám o zosadenie Ramaphosu, začne sa špekulovať o tom, kto by ho mohol nahradiť a čo to znamená pre zloženie potenciálnej koalície. Analytici uviedli, že ak by to prevzal zástupca vodcu ANC Paul Mashatile, bol by viac naklonený uzavrieť dohodu s poslancom Zumy a bojovníkmi za ekonomickú slobodu Malemy.

READ  Putinova výzva na radikálnu islamistickú infiltráciu z Afganistanu

Medzi ďalšie mená, ktoré sa objavili ako možní nástupcovia Ramaphosy, patrí mocný minister energetiky Kwade Mandashe a minister zahraničných vecí Naledi Bandor.

Susan Booysenová, politická analytička a emeritná profesorka na Wits University, dala Ramaphosovi dobrú šancu zostať tu. „Aj keď chce ANC odstrániť Ramaphosu, v tejto fáze neexistuje žiadny dôveryhodný náhradný vodca,“ povedal.

Osoba blízka ANC povedala: „Nemyslím si, že ešte niekto je pripravený zdvihnúť ruku a porezať Cyrila nožom.“

Ak Ramaphosa zostane, šance na formálne alebo neformálne spojenectvo s DA sa zvýši, uviedli analytici. O vláde národnej jednoty pozostávajúcej z ANC a DA s ďalšími menšími stranami vrátane Strany slobody Inkatha sa rokuje.

ANC by namiesto toho mohla vytvoriť menšinovú vládu s podporou DA na dočasnom základe. Na oplátku by DA mohol dostať post predsedu snemovne, čo by mu dalo kontrolu nad parlamentným procesom.

„Možné modely sú stále predmetom hlbokej diskusie, ale zdá sa, že sa riešia dve hlavné možnosti,“ povedal insider z DA, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pretože nemal oprávnenie hovoriť o vnútrostraníckych diskusiách.

Model ponuky a dôvery je možnosťou, kde „DA získa určité politické ústupky a prevezme kontrolu nad zákonodarcom,“ povedal.

Alternatívne by DA mohla zvážiť „úplný model vlády národnej jednoty“ s ANC a IFP, „aby sa predišlo národnej koalícii EFF/MK/ANC, ktorá by bola pre Južnú Afriku katastrofálna“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close