Svet

Ukrajinský Zelenskyj sa snaží nahradiť Reznikova v rámci bezpečnostných opatrení | Správy o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Zelenskyj požiada svoj parlament, aby nahradil Oleksija Reznikova Rustem Umerovom, šéfom ukrajinského Fondu štátneho majetku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týždeň v parlamente povedal, že odvolá ministra obrany Oleksija Reznikova a nahradí ho Rustem Umerovom, šéfom hlavného ukrajinského privatizačného fondu.

Zelenského nedeľné video oznámenie národu pripravuje pôdu pre najväčšie otrasy ukrajinského bezpečnostného zriadenia od vojny.

Reznikov, menovaný ministrom obrany v novembri 2021, pomohol zabezpečiť západnú vojenskú pomoc v hodnote miliárd dolárov na pomoc vojnovému úsiliu, ale bol prenasledovaný obvineniami z korupcie okolo jeho ministerstva, ktoré označil za špinenie.

„Rozhodol som sa nahradiť ministra obrany Ukrajiny. Oleksij Reznikov zažil viac ako 550 dní totálnej vojny,“ povedal Zelenskyj.

„Verím, že ministerstvo potrebuje nové prístupy a iné formy komunikácie s armádou a spoločnosťou ako celkom.“

Zmenu ministra obrany musí schváliť parlament, ale pravdepodobne ju podporí väčšina zákonodarcov v Najvyššej rade. Zelenskyj povedal, že očakáva, že parlament schváli vymenovanie Umera.

Umerov, 41-ročný bývalý zákonodarca, ktorý je krymským Tatárom, vedie ukrajinský fond štátneho majetku od septembra 2022 a zohral úlohu v kľúčových vojnových rokovaniach napríklad o čiernomorskej dohode o obilí.

Zelenskyj vyhlásenie prišiel po tom, čo Reznikov povedal, že stíhačky F-16 dodané ukrajinskými spojencami budú nasadené na jar budúceho roka, a pochválil sa plánmi krajiny zvýšiť výrobu bezpilotných lietadiel v rozhovore pre ukrajinskú štátnu tlačovú agentúru Ukrinform.

„Myslím si, že túto jeseň bude boom vo výrobe rôznych ukrajinských bezpilotných lietadiel: lietajúcich, plávajúcich, plaziacich sa atď., a bude to naďalej rásť,“ povedal Reznikov.

Zameraná námorná trasa

Zelenskyj v nedeľu skôr hovoril so svojím náprotivkom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, aby diskutovali o „operacionalizácii“ námorného kanála, ktorý Kyjev zriadil na bezpečnú navigáciu lodí po tom, čo Moskva odstúpila od kľúčovej dohody o obilninách.

READ  Kurátor nemeckého múzea vracia ulúpené umenie potomkom obetí holokaustu

Telefonát pred summitom v Rusku medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý chce obnoviť dohodu o obilninách, podnietil Moskvu, aby zaútočila na ukrajinský Odeský región bezpilotnými lietadlami.

„Diskutovali sme o zabezpečení fungovania obilného koridoru a zlepšení bezpečnosti Odeského regiónu,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti po telefonáte s Macronom.

Ukrajina tento týždeň uviedla, že cez jej dočasnú námornú cestu v Čiernom mori, vytvorenú minulý mesiac na zaistenie bezpečnej plavby, prešli ďalšie štyri lode.

Juhoafrické vyšetrovanie zrušilo žiadosť USA o zbrane

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa medzitým zrušil americké obvinenie, že ruská loď koncom minulého roka nakladala zbrane v Juhoafrickej republike.

Ramaphosa uviedol, že vyšetrovanie týchto obvinení nenašlo žiadne dôkazy o tom, že loď prepravovala zbrane do Ruska.

Ramaphosa vo svojom nedeľnom príhovore k národu uviedol, že „žiadne z tvrdení o dodávkach zbraní Rusku sa nepreukázalo ako pravdivé“.

„Nedostali sme povolenie na vývoz zbraní a žiadne zbrane sa nevyviezli,“ povedal.

V tvrdeniach, ktoré vyvolali diplomatický spor, americký veľvyslanec v Juhoafrickej republike Ruben Bridgetti na májovom brífingu povedal miestnym novinárom, že ruská nákladná loď Lady R naložila zbrane na námornú základňu neďaleko Kapského Mesta v decembri.

READ  Navala prepustili z berlínskej nemocnice

Obvinenia USA vyvolali otázky týkajúce sa nestranného postoja a neutrality Juhoafrickej republiky v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine a obavy z možných západných sankcií.

Juhoafrickí úradníci tieto tvrdenia rýchlo zamietli a vláda Ramaphosy začala nezávislé vyšetrovanie vedené sudcom na dôchodku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close