Svet

Komentár: Xiho cesta k oživeniu čínskej ekonomiky sa môže líšiť od štyroch desaťročí „reformy a otvárania“

Po prvé, éra Ma Ce-tunga a triedne boje. Profesor akadémie Wang Guang publikoval 6. septembra článok ospravedlňujúci oživenie triednych bojov, kde bohatých možno považovať za nepriateľov ľudu a ktorých bohatstvo treba vziať a prerozdeliť.

V 50. rokoch 20. storočia boli súkromné ​​spoločnosti nútené prejsť k spoločnému verejno-súkromnému vlastníctvu, čím sa eliminoval takmer celý súkromný sektor, zatiaľ čo Čína smerovala k ekonomickej katastrofe počas Veľkého skoku vpred.

Po druhé, dynastie Ming-Qing a ich izolacionistická politika. Učitelia akadémie obhajovali bi guan suo guo (uzatvorenie hraníc a uzamknutie krajiny) na obranu Číny pred zahraničnou imperialistickou inváziou, čo vyvolalo diskusiu o tom, či sa Čína nakoniec otvorí.

Treťou možnosťou je Stalinova éra. Wang Weikuang, bývalý prezident Čínskej akadémie sociálnych vied, navrhol pred 70. výročím Josifa Stalina v marci 2023 „správne pochopenie a vedecké hodnotenie“, čo by vyvolalo diskusiu o návrate ku katastrofálnej sovietskej plánovanej ekonomike.

Nadchádzajúci kongres Národnej strany ukáže, či Si Ťin-pching skutočne zabezpečí bezprecedentné tretie funkčné obdobie a kam by tretie funkčné obdobie Si Ťin-pchinga mohlo Čínu ekonomicky posunúť.

S novým „historickým sebavedomím“ sa však plán Si Ťin-pchinga zdvojnásobiť čínsky HDP a príjem na obyvateľa do roku 2035 bude uberať inou cestou ako za posledné štyri desaťročia.

Profesor Bo Zhiyue je zakladateľom a predsedom čínskeho inštitútu Bo Zhiyue, konzultačnej firmy, ktorá poskytuje služby šéfom vlád a generálnym riaditeľom nadnárodných korporácií, a je autorom čínskej elitnej politiky.

READ  „Telo na telo“, aby zastavilo šialenstvo ohňa Evie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close