Zábava

Komisia EÚ poskytne 190 miliónov eur na zlepšenie železničnej infraštruktúry na Slovensku

Európska komisia ohlásila 190 miliónov eur na podporu železničnej infraštruktúry na Slovensku, ktorá spája železnicu Žilina-Teplička, kľúčovú časť transeurópskej dopravnej siete.

Úvodná fáza projektu bude zahŕňať dokončenie zemných prác, odstránenie starej koľaje a montáž spodných stavieb pod železničnými traťami na železničných úsekoch Strásov – Žilina a Budatín – Žilina, ako aj v stanici Žilina. Okrem toho projekt zahŕňa výstavbu alebo rekonštrukciu šiestich železničných mostov, štyroch cestných mostov, jedného nového cestného mosta a šiestich tunelov. Vybudujú sa aj dve nástupištia a rozšírené protihlukové steny a vybuduje sa a rozšíri päť tunelov pre chodcov.

Konečná železničná stanica Žilina bude mať inštalovaný elektronický zabezpečovací systém v spojení so zabezpečovacím zariadením Európskeho dopravného manažérskeho systému (ERTMS) na zvýšenie kapacity železničnej siete a cestovnej rýchlosti pri súčasnom zvýšení bezpečnosti a spoľahlivosti.

Projekt zníži emisie oxidu dusičitého a pevných častíc a zníži náklady na energiu podporou cestovania po železnici a zároveň poskytne novú formu alternatívnej elektrickej energie pre prevádzku železníc. Financovanie z EÚ podporí aj zlepšenie prístupu k staniciam a vlakom pre ľudí so zníženou pohyblivosťou.

READ  Emma Horvath hrá v remaku The Strangers Lifestyles

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close