Svet

Kontroverzia, pretože Rada univerzity posiela VC balenie

Počas posledného podujatia sa novinárom prihovoril prof. Romanus Odhiambo z Univerzity vedy a techniky v Meru (MUST). [File, Standard]

Po týždni pred (povinným) 11. zvolaním Univerzity vedy a techniky v Meru vypukla v inštitúcii kontroverzia po tom, čo vicekancelára Romanusa Othiamba poslali baliť veci.

V liste z 27. februára 2023 profesorovi Odhiambovi, Univerzitná rada, ktorej predsedá prof. Bosire Mwebi, s kópiou pre tajomníka kabinetu pre vzdelávanie a hlavného tajomníka pre vysokoškolské vzdelávanie a výskum odvolala prof. Odhiambo, ktorý bol na na čele od júla 2018. z dôvodu nedostatočného výkonu.

V rozhodnutí, ktoré vyvolalo silnú reakciu zo strany Odhiambo, rada uviedla, že vyhodnotila výkon Odhiambo a rozhodla sa neobnoviť jeho zmluvu. „Rada univerzity na svojom zasadnutí 27. februára zhodnotila váš výkon a zistila, že je za očakávaniami. Rada preto odmieta obnoviť vašu zmluvu, ako ste požadovali vo vašom liste z 20. decembra 2022,“ napísal prof. Mwebi.

„Nie ste oprávnení obchodovať so žiadnym kapitálovým projektom na univerzite, ale obmedzte svoje transakcie na osobné požitky a opakujúce sa výdavky. Po identifikácii vhodnej alternatívy budete pokračovať v zostávajúcej dovolenke v trvaní 121 dní“.

Po liste Rady horlivo nasledovala interná správa VC Foundation Gichuki.

„Profesor VC Romanus Odhiambo má každoročnú dovolenku. Počas tohto obdobia Univerzitná rada vymenovala zástupcu VC pre administratívu, financie a plánovanie profesora Dondu Kichukiho za úradujúceho VC,“ uvádza sa v nóte, ktorú Kichuki podpísal.

Profesor Odhiambo však za svoje problémy uviedol miestnu politiku a poprel obvinenia z nedostatočného výkonu.

„Na základe univerzitného senátu, na základe zmlúv o výkone práce, keďže ide o verejnoprávnu inštitúciu, naše výkony by sa mali posudzovať na základe zákonov,“ odmietol nariadenie rady.

„Táto záležitosť prišla od politikov. Počuli ste ich o tom hovoriť. Naši politici ničia inštitúcie pre ich farské a osobné záujmy. Toto je nesprávne.“

READ  V Bielorusku pokračujú protesty: Polícia zakazuje demonštrantov v Minsku

Povedal, že bol hodnotený trikrát a jeho priemerné skóre bolo 89.

„Máme promócie 11. a teraz ma žiadajú, aby som išiel von. Študenti, o ktorých som sa staral, sa chystali promovať a radosť profesora, VC, bola vidieť, ako títo mladí absolventi vychádzajú a vy im podpisujete vysvedčenia. Kto im podpíše certifikát? Pózoval.

Povedal, že osvedčenie by mal podpísať hlavný predseda senátu. Zvýšil študentskú populáciu z približne 4 500 študentov na takmer 11 000.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close