Hlavné správy

Korčak sa snažil zastaviť posun Slovenska k Rusku

Najnovší posun Slovenska smerom k Rusku narazil na problém, uviedli v nedeľu analytici, pričom na prvom mieste v prvom kole prezidentských volieb skončil prozápadný bývalý minister zahraničných vecí Ivan Gorkoc.

Gorkoc v sobotu získal 42,5 percenta hlasov, čím porazil predsedu parlamentu Petra Pellegriniho s 37 percentami, ukázali konečné výsledky.

Dvaja poprední kandidáti v kampani, ktorí sa budú snažiť nahradiť odchádzajúcu liberálnu predsedníčku Zuzanu Čaputovú, budú 6. apríla v druhom kole volieb o najvyšší post.

Od oboch sa všeobecne očakávalo, že sa dostanú do druhého kola, hoci Pellegrini bol miernym favoritom.

„Žiadny prieskum však nepredpokladal, že Gargok bude mať päťbodový náskok pred svojim rivalom,“ povedal pre agentúru AFP Thomas Kosiak, politický analytik z ISM University of International Business.

„Teraz sa javí ako silný kandidát.“

Beh ukáže konflikt medzi Korčákovým liberalizmom a Pellegriniho väzbami na proruskú vládnucu stranu populistického premiéra Roberta Fica.

Po tom, čo Fico spochybnil suverenitu Ukrajiny a vyzval na mier s Ruskom, sa ruská invázia na Ukrajinu stala súčasťou predvolebnej kampane pre 5,4-miliónového člena EÚ a NATO.

Slovenská vláda, ktorá funguje od októbra a tvoria ju Ficova strana Smar, Pellegriniho Hlas a menšia krajne pravicová SNS, tiež pozastavila vojenskú pomoc Ukrajine.

Figo Pellegriniho po prvom kole označil za „lepšie riešenie pre Slovensko ako Ivan Korčák“.

Blízko Orbána

Zahraničná politika Slovenska bude podľa analytikov aj naďalej kľúčovou témou volebnej kampane.

Ďalšie zaujímavé témy

Štyria podozriví zo zabitia v moskovskej koncertnej sále sú vo väzbe

Všetkým štyrom podozrivým hrozí doživotie za obvinenia z terorizmu. Ich väzba bola stanovená do 22. mája, ale môže byť predĺžená v závislosti od dátumu ich súdneho konania.

„V prípade zvolenia Korčoka si Slovensko zachová kritický postoj k Rusku, proeurópske postoje a podporu Ukrajine,“ povedal šéf Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Pellegrini však nasledoval Fica „pri uvoľňovaní našich vzťahov s našimi spojencami a partnermi v NATO a EÚ, oslabovaní podpory pre Ukrajinu a prikláňaní sa k Rusku,“ povedal Mečesnikov pre agentúru AFP.

Korčákovo víťazstvo by mohlo zabrániť slovenskému Viktorovi Orbánovi priblížiť sa k Maďarsku, čo sa začalo, keď sa Fico stal premiérom.

Orbán je outsiderom EÚ a NATO, ktorý má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a nedávno pripravil veľký balík pomoci pre Ukrajinu.

Ak Korčak vyhrá, „je šanca, že k urbanizácii Slovenska nedôjde,“ povedal Kosiak.

Gorčák však stojí pred ťažšou úlohou ako Pellegrini získať si priaznivcov iných kandidátov, najmä nacionalistickejších.

Spomedzi nich Stephan Harabin na treťom mieste získal v prvom kole takmer 12 percent a viedol kampaň kritikou Európskej únie a chválou Putina.

„Väčšina slovenských voličov… chce prezidenta, ktorý bude chrániť národné záujmy Slovenska, ktorý nebude zaťahovať Slovensko do vojny, ale bude rozprávať o mieri, ktorý bude… klásť záujmy Slovenska na prvé miesto,“ povedal Pellegrini.

Tento 48-ročný pán je bývalým premiérom a ministrom v predchádzajúcich Ficových vládach.

Gorkoc (59) je kariérny diplomat, ktorý zastupoval Slovensko v Spojených štátoch, Nemecku a Švajčiarsku a v rokoch 2020 až 2022 pôsobil ako minister zahraničných vecí.

„Chcem apelovať na voličov, ktorí nesúhlasia s tým, akým smerom sa táto vláda uberá Slovenskom.

„Nebudem sedieť a sledovať, ako sa Slovenská republika vyvíja a ide smerom, ktorým ide teraz.“

Červené plátno

Očakáva sa, že Pellegrini osloví Harabhinových protizápadných voličov.

„Pellegrini vykreslí Korčáka ako prozápadnú osobnosť, aby oslovil Harabhinových voličov, ktorí budú na tému reagovať ako býk na červenú handru,“ povedal Kosiak.

Očakáva tiež, že Fico použije „agresiu, proruské a protizápadné nálady“ na to, aby naklonil voličov spôsobom Pellegriniho.

Ohrozená je aj domáca politika, Fico je kritizovaný za snahu zasahovať do súdnictva v krajine – jeho nedávno schválená reforma uvoľnila tresty za korupciu – a poškodzovať verejnoprávne médiá.

Opozícia Gorčáka podporila a vyhlásila, že víťazstvo Pellegriniho by otvorilo cestu prezidentovi k omilosteniu vládnych spojencov uznaných vinnými z korupcie.

READ  Nová slovenská vláda zvíťazila v referende Slovenský vládny parlament Suzanne Kaputová

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close