hospodárstvo

Koronavírus: príjmy klesli vo všetkých odvetviach okrem farmácie

V apríli tohto roku poklesli tržby vo všetkých odvetviach, s výnimkou farmaceutického priemyslu. V piatok to oznámil Štatistický úrad Slovenskej republiky. Tržby v priemysle v apríli medziročne klesli o 46,5%, zatiaľ čo vo farmaceutickom priemysle vzrástli o 11%.

Podľa predsedníctva niektoré odvetvia zaznamenali historické minimá. „Zaznamenali sme najväčší pokles predaja o viac ako 70% v oblasti výroby vozidiel a predaja cestovných kancelárií a kancelárií. Rast príjmov bol naďalej udržiavaný informačnými a komunikačnými aktivitami a v rámci priemyselnej výroby konsolidáciou farmaceutického priemyslu, “uviedol Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Príjmy priemyslu v apríli medziročne poklesli o 46,5%, čo podľa úradu predstavuje najväčší pokles v histórii od vzniku Nezávislej Slovenskej republiky. Z celkového počtu 16 monitorovaných odvetví zaznamenalo pokles až 15. V rôznych priemyselných odvetviach sa tržby zvýšili z 8,5% (výroba chemikálií a chemikálií) na 77,1% (výroba dopravných prostriedkov). Naopak, úrad zaznamenal nárast tržieb vo výrobe farmaceutických výrobkov o 11% za jeden rok.

Aprílový stavebný predaj klesol medziročne o 16,7%, čo je najväčší pokles od roku 2017. Podľa agentúry medziročný pokles Tržby v doprave a skladovaní viac ako štvrtinu tiež prekročili pokles zaznamenaný počas hospodárskej krízy v roku 2019 (potom klesol o 18,5%).

Naopak, predaj informačných a komunikačných činností medziročne vzrástol o 1,2%. Podľa úradu bol rast ovplyvnený nárastom predaja počítačových programov o 11,7% a telekomunikácií o 3,1%.

Pokiaľ ide o vývoj tržieb v priemysle za prvé štyri mesiace tohto roka, v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 klesli o 18%. Stavebné tržby klesli o 3,7% a príjmy z dopravy a skladovania o 9,4%. Naopak, predaj informačných a komunikačných činností medziročne vzrástol v prvých štyroch mesiacoch o 5,7%. V niektorých trhových službách.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close