hospodárstvo

Krajniak: Nikto v súčasnosti neuvažuje o rozšírení núdzového stavu

Krajniakov predchodca Richter sa domnieva, že by bolo vhodné, aby vláda zvážila zrušenie výnimočného stavu skôr.

Núdzový stav na Slovensku sa má skončiť 15. júna a žiadny z príslušných orgánov v súčasnosti neuvažuje o jeho predĺžení. Povedal to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) počas diskusného zasadnutia RTVS o 5 minút 12. Ján Richter (Smer-SD), člen NR SR Slovenská republika a krajniacký predchodca ministerstva tvrdí, že vláda mohla byť pravdepodobnejšia.

„Neviem, či niekto uvažuje o rozšírení výnimočného stavu,“ uviedol Krajniak. Minister pripomenul, že stav núdze sa netýka všetkých občanov, ale iba zdravotníckych zariadení a sociálnych služieb. „Práve z dôvodu stavu núdze môžeme ochranné pomôcky vždy distribuovať bezplatne z materiálnych rezerv štátu,“ uviedol Krajniak. Zostávajúce dni núdze chce minister využiť na zásobovanie týchto zariadení možnou druhou vlnou pandémie.

Richter sa domnieva, že by bolo vhodné, aby vláda zvážila zrušenie výnimočného stavu skôr, ako vyprší po 90-dňovom období. Podľa bývalého ministra by prípadné rozšírenie výnimočného stavu, ktoré nevylúčil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), bolo výslovne politickým rozhodnutím, pretože nie je dôvod na to. robiť.

Správa o stave republiky

Obaja politici uvítali správu o stave republiky, ktorú v piatok 5. júna predstavila vyvážená parlamentná prezidentka Zuzana Čaputová. Krajniak zdôraznil najmä pasáž o možnostiach Slovenska v prípade, že sa všetci spoja, aby dosiahli spoločný cieľ.

Richter však mal výhrady k vyhláseniu prezidenta, že spoločnosť by sa nemala vrátiť do stavu, v akom bola pred pandémiou.

„Veľmi rád by som urobil všetko pre to, aby som sa dostal späť na pozíciu, v ktorej sme boli pred pandémiou, sociálne a ekonomicky,“ povedal Richter.

Uznal však, že prezident pravdepodobne myslel na stav spravodlivosti alebo vraždu novinára a jeho snúbenca a ďalšie spoločenské problémy.

Personálne zmeny

Bývalý minister Richter obvinil svojho nástupcu za zmeny v úradoch sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Krajniak namietal proti prepusteniu iba tých riaditeľov, ktorí konali zle, a pripomenul, že riaditelia sú vo väčšine prípadov stranickými kandidátmi predchádzajúcej vlády, napriek výberovým konaniam.

Zároveň minister poďakoval všetkým zamestnancom VPSVaR za ich odhodlanie a za prácu, ktorú vykonali pri platení príspevkov zamestnávateľa. Pripomenul, že tieto kancelárie už minuli 320 miliónov eur, zatiaľ čo banky poskytli pôžičky na pomoc dotknutým spoločnostiam v desiatkach miliónov eur.

Krajniak zdôraznil, že vláda musí v blízkej budúcnosti podporovať služby. Vedúci pomoci a tí, ktorých sa táto pomoc bude osobitne týkať, by mali byť uverejnení do leta. Mali by použiť peniaze zo štátneho rozpočtu na pomoc zamestnávateľom v službách.

Podľa ministra možno súčasný nárast nezamestnanosti spomaliť podporou výstavby nájomného bývania a podporou ekologických investícií. Zároveň sa podľa oboch politikov musí dočasne obmedziť zamestnávanie cudzincov mimo EÚ.

„Musíme brať ohľad na našich zamestnancov,“ povedal Krajniak. Podľa neho bude prípadný miestny nedostatok zamestnancov čiastočne vyriešený výstavbou nájomných bytov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close