Svet

Leo Varadkar ponúka málo útechy bežne slušným protivníkom – The Irish Times

Keď už hovoríme o jasliach, Leo je tento týždeň späť v miestnosti pre otázky vedúcich.

Po dlhom lete si Michael určite vydýchol.

Bude veľmi ťažké zamestnať mládež, keď politici do jesene zatvoria obchody.

Majú dosť a začnú strkať nos do vecí iných koaličných lídrov, dráždiť ministrov z rôznych strán a robiť neužitočné vyhlásenia v nevhodných chvíľach o veciach, ako sú dusičnanové objednávky a Severné Írsko.

Tiež nenávidia, keď sú ponechaní sami.

Napriek tomu aspoň Michael Martin, minister zahraničných vecí a Dneista, môže minulý týždeň na summite Organizácie Spojených národov v New Yorku očakávať pekný malý obrat na svetovej scéne. Jeho letný vrchol.

A bude to príjemný malý oddych od Lea Varadkara.

Alebo chceš?

„Danoiste Michael! Dnes Michael! Aj ja musím ísť. môžem Môžem?“

„Teraz mladý Leo, pokiaľ ide o celkovú štruktúru cestovania, pokiaľ ide o kompletnú štruktúru cestovania a bilaterálne riadenie a riadenie sadzieb, to nebude priaznivé. Napriek tomu už mám Eamona Ryana a Stephena Donnellyho plne v rukách. Amíci nevedeli, čo ich zasiahlo.

(Je zábavné, že samit je už dávno za nami a oni stále nevedia.)

Ale Leo bol neoblomný.

„Idem a prednesiem prejav, pretože ja som Taoiseach a ty nie.“

Všetci teda vyrazili.

To znamenalo, že zmeškali prvé zasadnutia nového termínu Dail, ale vzhľadom na nepríjemné a chaotické udalosti pred Leinster House v deň otvorenia si nikto nebude pamätať, čo povedali vo vnútri.

Musí to byť obrovská váha z Michaelových pliec vedieť, že po týždni môže v utorok a stredu popoludní zamávať svojmu kolegovi z Fine Gael späť do Tailu. Aspoň dve hodiny.

Šťastné dni, keď sa vracia k svojej známej izbovej rutine s Taoiseachom, ale nie je jediným politikom, ktorý sa na utorňajšie udalosti pozerá pozitívne.

READ  Katar obnovuje záväzok voči politike, cieľom odzbrojenia, medzinárodnej bezpečnosti a nešírenia zbraní

TD a senátori s potešením privítali ODP (obyčajných slušných demonštrantov) späť na Kildare Street.

Normálna služba bola obnovená hlasnou demonštráciou stoviek poskytovateľov starostlivosti o deti, podporujúcich rodičov a škriekajúcich sa detí. Po ponižujúcich scénach zahŕňajúcich krajne pravicových výtržníkov bol prijatý súhlas zo všetkých strán Oireachtas.

Tentoraz sa nikto nebál opustiť dom Leinsterovcov.

Peter Toibin z Anto obvinil Rodericka O’Gormana z „doslova zničenia“ sektora starostlivosti o deti a vyzval ho na odstúpenie.

Samozvaní násilníci, ktorí môžu a nemôžu prejsť cez gardovú rampu vedúcu k Národnému parlamentu, nemôžu polícii ujsť.

Žiadne vyhrážky ani zastrašovanie, ani kamery strkané do tvárí či urážlivé slová či urážlivé obrázky.

Počas programu práce „Docela tichý protest,“ vykríkol Matty McGrath (ktorý dlho nespomínal „scamdémiu“ Covida v miestnosti). Hovorila za majiteľov škôlok v celej krajine, ktorí povedali, že boli nútení zatvoriť ich kvôli nedostatku vládneho financovania, nadmernej regulácii a prehnanej byrokracii.

Jeho vidiecky libertariánsky kolega Michael Collins ocenil ich „dôstojný, pokojný protest“. Títo poskytovatelia starostlivosti o deti boli nútení na tri dni stiahnuť svoje služby v „zúfalom pokuse prebudiť spiaceho ministra a vládu, ktorá v tejto otázke spí veľmi dobre“.

Vyzval ministra Rodericka O’Gormana, aby odstúpil.

Aontúov Peadar Tóibín, ktorý odišiel pred prejavom k demonštrantom, obvinil O’Gormanovú z „doslova zničenia“ sektora starostlivosti o deti a vyzval ju, aby odstúpila.

„Nie je trochu bohaté, keď minister za 183 000 eur ročne povie poskytovateľom a zamestnancom za menej ako minimálnu mzdu, že netreba štrajkovať?“

Taoiseach dôrazne obhajoval svojho ministra pre deti počas otázok lídrov od vodkyne Sinn Féin Mary Lou MacDonaldovej, ktorá vyzvala na väčšie verejné investície do služieb starostlivosti o deti a spravodlivé odmeňovanie profesionálov – väčšinou žien –. oblasť.

READ  Bojové lietadlá RAF boli vyslané, aby zostrelili iránske drony, informovalo ministerstvo obrany

„Je čas, aby vláda prestala hrať na okrajoch tejto krízy.“

Leo Varadkar nevníma investíciu viac ako 1 miliardu eur ako majstrovstvo. „Vláda uprednostnila výdavky na starostlivosť o deti pred čímkoľvek iným,“ tvrdil a naznačil, že v rozpočte na budúci mesiac príde viac úľav.

Na rozdiel od svojich opozičných šampiónov, Taoiseach nešetrí veľa času na oponentov, slušne vychovaných alebo iných. Ich žalobu zamietol ako „zbytočnú“ a vyhlásil, že predstavujú „pravdepodobne menej ako 5 percent“ sektora starostlivosti o deti.

Majitelia malých jaslí, ktorí sa nezúčastnili demonštrácie, a rodičia, ktorí majú problémy so splácaním – „ekvivalentom druhej hypotéky“, ako povedala Mary Lou – nezdieľajú jej názor.

Leo nepoteší komunitných a dobrovoľných pracovníkov, ktorí sa vyhrážajú štrajkom budúci mesiac, ak nebudú odmenení v súlade s ich kolegami z verejného sektora.

Líderka labouristov Ivana Bacik upozornila na ďalší aspekt „krízy starostlivosti“ na podporu pracovníkov, ktorí poskytujú základné služby v mene štátu „poskytnutím záchranného lana pre najzraniteľnejšie komunity v Írsku“.

Práve títo ľudia – opäť, väčšinou ženy – sa starajú o bezdomovcov, poskytujú služby zdravotne postihnutým a starajú sa o seniorov, no vláda si „umyla ruky od zodpovednosti“.

„Nie sme šéfovia,“ argumentoval Taoiseach, ktorý dúfal, že k štrajku nedôjde. Priznal však, že vláda financuje túto dôležitú prácu, a preto má na riešení problému „účasť“.

Na stole je vyššia mzdová ponuka.

„Pohŕdavý. Je to pod úrovňou inflácie,“ kontrovala Ivana.

Je zrejmé, že Tusla a HSE budú mať pohotovostný plán, ak bude štrajk pokračovať, povedal Leo.

„To má zvuk ako prístup nech si zjedia koláč k rozpadajúcemu sa systému starostlivosti,“ odpovedal.

Catherine Murphyová zo sociálnych demokratov plne súhlasila s lídrom labouristov.

Povedal Taoiseach, že ak budú štrajky pokračovať, mnohé životne dôležité sociálne služby skolabujú. Pri absencii týchto inštitúcií musí starostlivosť poskytovať priamo vláda.

READ  Chcela zostať len mesiac v Afrike: Potom nastal zásadný obrat, mladí Briti urobili niečo neuveriteľné!

„Musíme to urýchlene prediskutovať. Myšlienka, že by Tusla a HSE mohli nejako vykúzliť náhodu, je nebetyčná,“ povedala Catherine so skutočným znepokojením.

Ak sa v nasledujúcich troch týždňoch nič nestane, absolútne kritické služby budú vypnuté.

Leo však verí, že na stole je lepšia platová ponuka.

„Prepáčte, nebolo to prijaté.“

Predpokladajme, že odídu a prijmú lepšie platenú prácu inde v zdravotníctve.

Tak ako to už robia.

Neobviňujte ho. Čo by mala dotknutá vláda robiť?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close