Hlavné správy

Maďarsko a Slovensko kritizujú väčšiu pomoc Ukrajine, keďže EÚ bojuje o rozpočet – EURACTIV.com

Maďarský premiér Viktor Orbán sa vo štvrtok (26.10.) postavil proti balíku pomoci EÚ vo výške 50 miliárd eur pre Ukrajinu s odvolaním sa na korupciu v odhalení nového financovania Kyjeva svojho slovenského kolegu.

Obaja hovorili na samite 27 národných lídrov EÚ, pričom v prvej diskusii o tom, kam dať peniaze zo spoločného rozpočtu počas nasledujúcich štyroch rokov, zdôraznili rozdielne priority.

Orbán na summite kritizoval niektorých svojich kolegov za stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Číne tento mesiac uprostred vojny Moskvy proti Ukrajine a bojkotu Kremľa zo strany EÚ.

Európska únia by mala v decembri rozhodnúť o revízii svojho rozpočtu na roky 2021 – 2027 o 1,1 bilióna eur, ktorý už bol zasiahnutý núdzovými výdavkami od pandémie Covid a invázie na Ukrajinu v roku 2022.

Výkonná rada skupiny navrhla, aby členské štáty venovali viac do spoločných pokladníc, čím by Ukrajine poskytli 50 miliárd eur a ďalších 15 miliárd eur na prisťahovalectvo. Ďalší plán by mal prideliť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 20 miliárd eur.

Rozhodnutia o rozpočte vyžadujú konsenzus a divízie boli vystavené vo štvrtok.

Orbán povedal, že Maďarsko nebude podporovať ďalšiu pomoc Ukrajine, kým neuvidí „rozumnejší návrh“.

„Ten, ktorý je pred nami… to nebude fungovať. Takže to zatiaľ vylúčime a uvidíme, kam sa dostaneme v decembri,“ povedal.

Orbánove komentáre prišli v čase, keď sa Budapešť pokúšala poskytnúť Maďarsku miliardovú pomoc z rozpočtu EÚ, ale Európska komisia ju zablokovala kvôli pravidlám v zákone.

Slovenský poslanec Robert Figo – deň po vymenovaní za premiéra na štvrté funkčné obdobie v Bruseli – povedal, že Bratislava už nebude vojensky podporovať Ukrajinu.

„Zameriame sa len na humanitárnu pomoc,“ napísal Figo na sociálnej sieti z Bruselu.

Podľa dvoch diplomatov EÚ, ktorí boli informovaní o zatvorených diskusiách lídrov, Fico vo varovaní pred poskytnutím nových dôkazov Kyjevu uviedol miestnu korupciu.

Ostatné štáty východnej Európy nesúhlasili, litovský prezident Kitanas Nausėda povedal, že navrhovaných 50 miliárd eur pre Ukrajinu nestačí.

Estónska premiérka Kaja Kallasová uviedla, že spoločné výdavky by sa mali zvýšiť, aby sa zlepšili obranné kapacity EÚ – nad rámec podpory Ukrajiny.

Hotovostný hovor

Belgický premiér Alexandre de Groove podporil pokračujúcu podporu Ukrajine.

„To, čo je dnes na stole, je pre nás neprijateľné,“ povedal.

„Žiadame Komisiu a ďalšie inštitúcie, aby sa pozreli na svoje vlastné financovanie a pozreli sa na fondy, ktoré nie sú úplne využité… namiesto toho, aby žiadali od členských štátov väčšie príspevky.“

Predseda summitu Charles Michael po rokovaniach uviedol, že niektoré z nových nákladov by mohli byť financované prostredníctvom nových príspevkov a niektoré by mohli pochádzať z prerozdelenia zdrojov v rozpočte.

Na juhu Grécko žiadalo viac peňazí na migráciu, keďže tlačí na sprísnenie vonkajších hraníc a zníženie nepovolených príchodov z Blízkeho východu a Afriky.

„Grécko je prvou prijímacou krajinou a potrebuje väčšiu európsku podporu na riešenie problému migrácie,“ povedal grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Ír Leo Varadkar pridal investície do konkurencieschopnosti EÚ na dlhý zoznam protichodných priorít.

„Určite, kam tie peniaze pôjdu, bude predmetom významnej diskusie,“ povedal.

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close