Veda

Magma World: Sopečná planéta „nepretržite vybuchuje“ roztavenou lávou, oznámili astronómovia

Nedávno bola opísaná planéta vytvorená z roztavenej lávy a pokrytá aktívnymi sopkami, ako obrovský vybuchnutý žeravý uhlík plávajúci vo vesmíre. astronomický časopis, Túto exoplanétu, známu ako TOI-6713.01, prvýkrát videli Astrofyzik z UC Riverside Dr. Stephen R. ken Pomocou satelitu NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite alebo TESS. Je súčasťou hviezdneho systému s názvom HD 104067, ktorý je už od nášho Slnka vzdialený asi 66 svetelných rokov.

TOI-6713.01 je kamenná planéta ako Zem, no je asi o tretinu väčšia ako náš domov a má teplotu 2 600 stupňov Kelvina, vďaka čomu je teplejšia ako niektoré hviezdy. Vlastnosti TOI-6713.01 sú pravdepodobne podobné vlastnostiam mesiaca Jovian Io, kde vedci nedávno objavili sklenené lávové jazerá.

„Toto je terestriálna planéta, ktorú by som opísal ako Io na steroidoch,“ povedal Kane vo vyhlásení o TOI-6713.01. „Bolo prinútené dostať sa do situácie, keď zažíva neustále sopečné erupcie. Na optických vlnových dĺžkach budete môcť vidieť žiariacu rozžeravenú planétu s povrchom roztavenej lávy.

TOI-6713.01 má všetku túto sopečnú aktivitu čiastočne kvôli svojej nezvyčajnej obežnej dráhe. Dve ďalšie planéty obklopujúce TOI-6713.01 ju neustále stláčajú a stláčajú v efekte nazývanom prílivová energia, drvia ju a dávajú jej extrémne excentrickú obežnú dráhu. Konečný výsledok je ako keby dvaja ľudia toľkokrát roztočili loptičku svojimi lopatkami, že sa napriek svojej obrovskej veľkosti zdeformuje.

„Nová planéta má hmotnosť podobnú hmotnosti Uránu a nachádza sa na excentrickej obežnej dráhe s periódou asi 14 dní,“ píšu vedci.

READ  Nový 10-ročný plán pre vesmír

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close