Svet

Malajzia chváli 121 krajín, ktoré podporili Gazu na mimoriadnom zasadnutí VZ OSN

KUALA LUMPUR: Malajzia chváli 121 krajín, ktoré majú odvahu postaviť sa za ľudskosť, a podporili Jordánskom navrhnutú rezolúciu o Gaze, ktorú spolupodporovalo 46 krajín vrátane Malajzie, v ktorej sa požaduje okamžité, trvalé a trvalé humanitárne prímerie medzi Izraelom a Hamas. V Gaze.

Malajzijský stály predstaviteľ pri OSN v New Yorku, Datuk Dr. Ahmad Faisal Mohamad, uviedol, že rezolúcia prijatá počas 10. mimoriadneho mimoriadneho zasadnutia (ESS) Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) predstavuje tiež dôležitý prvý krok. OSN obnovuje vieru, dôveru a dôveru v multilaterálny proces.

čítaj viac: PM: USA vyvíjajú tlak na M’siu

„Je to znamenie, že v Organizácii Spojených národov počúvame výkriky ľudí na celom svete, ktorí žiadajú okamžité ukončenie zabíjania nevinných životov v Gaze,“ uviedol v mimoriadnom vyhlásení Malajzie. Rokovanie pokračovalo v utorok (31.10.).

Rezolúcia s názvom „Ochrana verejnosti a dodržiavanie právnych a humanitárnych záväzkov“ bola prijatá 120 hlasmi za, 14 proti a 45 sa zdržalo hlasovania počas 10. ESS Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v piatok (28. októbra).

čítaj viac: Anwar požiadal ministra zahraničných vecí, aby kontaktoval Turecko a Saudskú Arábiu ohľadom mimoriadneho stretnutia OIC

Ahmad Faisal uviedol, že Malajzia sa pripája k ostatným vo výzve na okamžité prímerie v Gaze a dodal, že je absolútne nevyhnutné zabrániť ďalším stratám na životoch a vykonať potrebnú humanitárnu prácu.

„Vyzývame na zriadenie humanitárnych koridorov a neobmedzený a neobmedzený humanitárny prístup, aby sa pomoc mohla bez prekážok dostať k tým, ktorí to potrebujú, v celej Gaze.

„Musí sa obnoviť dodávka elektriny, vody a paliva. To všetko sú nevyhnutné veci na záchranu života,“ povedal.

čítaj viac: Študenti boli vyzvaní, aby sa dozvedeli viac o izraelsko-palestínskom konflikte

Malajzia kategoricky odmietla nútené presídlenie obyvateľov Gazy, kde je 1,4 milióna alebo 62 % obyvateľstva vnútorne vysídlených.

READ  WHO vyzýva na prijatie opatrení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti migrantom a utečencom |

Ahmad Faisal tiež vyzval Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN), aby reagovala na rezolúciu Valného zhromaždenia okamžitým, zosúladeným a rozhodným opatrením.

Nečinnosť by bola spoluúčasťou na zločinoch proti ľudskosti v Gaze, povedal, pričom poukázal na proaktívnu úlohu VZ OSN v porovnaní s nečinnosťou Bezpečnostnej rady.

čítaj viac: Plánuje sa mierová misia do Palestíny

Vyjadril sklamanie Malajzie z toho, že BR OSN je paralyzovaná úzkymi záujmami niektorých členských štátov.

Ahmed Faisal vzdal hold humanitárnym hrdinom slúžiacim v Gaze a zdôraznil potrebu bezpečnosti a ochrany.

Vzhľadom na hrozné humanitárne podmienky v Gaze Malajzia oznámila dodatočný núdzový príspevok pre UNWRA, keďže je pravidelným prispievateľom.

„Za posledných 24 hodín boli zabití ďalší traja zamestnanci UNWRA, čím sa ich počet zvýšil na 67 od začiatku vojny. Pripájame sa k ostatným a vyjadrujeme sústrasť 67 zamestnancom UNWRA,“ dodal.

Malajzia sa zaviazala podporovať právo palestínskeho ľudu na sebaurčenie vytvorením nezávislého a nezávislého štátu Palestína, založeného na hraniciach spred roku 1967 s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom, v súlade s riešením v podobe dvoch štátov. – Bernama

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close